Wakacyjne bankomaty. Gdzie pojawią się dodatkowe maszyny

Shutterstock

Jak co roku w wakacje, dodatkowe bankomaty pojawią się w regionach turystycznych. Ale niektórzy operatorzy z nich rezygnują.

– Aktualny trend wskazuje na spadek liczby transakcji wypłat w bankomatach na rzecz wzrostu liczby płatności bezgotówkowych. Nie planujemy instalacji dodatkowych urządzeń wyłącznie na okres wakacyjny – mówi Marek Jurek, rzecznik prasowy Pekao SA. Ten bank przez wiele lat wystawiał sezonowe urządzenia.

Warto sprawdzić: Bankomaty znikają z ulic polskich miast

Postawią więcej urządzeń

Już w maju montaż dodatkowych urządzeń w miejscowościach wypoczynkowych rozpoczęła stawiać firma Euronet Polska. W tym roku planuje, że na czas wakacji przybędzie ich rekordowo – aż 200 sztuk.

Sezonowe maszyny staną nad morzem, w miejscowościach górskich oraz na Warmii i Mazurach.

Jak podaje Euronet Polska z danych ARC Rynek i Opinia wynika, że 47 proc. Polaków tegoroczny urlop zamierza spędzić wyłącznie w Polsce, a to więcej niż w poprzednim sezonie – ponad połowa badanych przyznała, że w ubiegłoroczne wakacje nie zdecydowała się na żaden wyjazd. Stąd tak dużo rekordowych sezonowych bankomatów.

– Z uwagi na luzowanie obostrzeń oraz rosnące zainteresowanie wyjazdami, przewidujemy duże zapotrzebowanie na gotówkę wśród podróżujących turystów. Chcemy umożliwić im jeszcze łatwiejszy dostęp do wypłat. – mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Dodaje, że transakcje gotówkowe dają większą kontrolę nad wydatkami, co jest szczególnie ważne podczas urlopów, a poza tym, w niektórych miejscach to nadal jedyna akceptowana forma płatności

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Dodatkowe bankomaty Euronet pojawiają się w najpopularniejszych polskich miejscowościach już od kilku sezonów. Tego lata dostęp do gotówki będzie łatwiejszy dla wczasowiczów wybierających się m.in. do Kołobrzegu, Mielna, Łeby, Władysławowa, Mikołajek czy Szczawnicy.

W bankomatach i wpłato-bankomatach sezonowych możliwe jest korzystanie z takich samych funkcji, jak w urządzeniach całorocznych. Turyści oraz mieszkańcy poza wpłatą i wypłatą gotówki, będą więc mieli do dyspozycji także takie usługi jak: przekaz bankomatowy, doładowanie GSM czy wpłaty darowizn.

Instalacja kilku wybranych urządzeń rozpoczęła się w maju, większość z nich zostanie zamontowana do 25 czerwca. – Bankomaty sezonowe w dodatkowych lokalizacjach będą dostępne do końca września. Każda lokalizacja jest uprzednio weryfikowana i są prowadzone analizy jej opłacalności – podaje Euronet.

Specjalne, wakacyjne bankomaty

Także PKO Bank Polski cyklicznie wprowadza sezonowe bankomaty. W tym roku będzie ich 17. Urządzenia pojawią się głównie w popularnych kurortach na wybrzeżu (od Świnoujścia po Krynicę Morską), ale również w województwie lubelskim w Okunince (nad jeziorem Białym).

– W bieżącym roku instalowane są całkowicie nowe bankomaty sezonowe, które zostały specjalnie zaprojektowane na potrzeby banku i klientów – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Obecnie już ustawiono 15 z 17 planowanych, a pozostałe dwa (Pobierowo i Rewal) zostaną uruchomione w najbliższych dniach.

W poprzednim roku funkcjonowało 16 takich bankomatów PKO Banku Polskiego. Planowana data demontażu to zazwyczaj koniec września, ale w niektórych lokalizacjach bankomaty będą działały aż do końca października.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gotówkę nie zawsze wpłacimy przy użyciu telefonu

Choć smartfony często zastępują karty płatnicze, to nie zawsze mogą być wykorzystywane do wszystkich ...

Korzystanie z cashback jest proste. Płacąc kartą za zakupy, w kasie wystarczy poprosić kasjera o wypłacenie potrzebnej kwoty. Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje.

Jak wypłacić gotówkę poza bankomatem i ile to kosztuje

Małe kwoty do 300–500 zł można wypłacić przy okazji zakupów w sklepie, korzystając z ...

Bez autoryzacji, na zakupach w sieci nie poszalejesz

„Nie mogę płacić kartą on-line”. Nowe przepisy i problemy

Kłopoty z tzw. silnym uwierzytelnieniem transakcji w sieci za pomocą jednorazowego kodu 3D Secure ...