W turystycznych miejscowościach staną dodatkowe bankomaty

Także w tym roku operatorzy i banki wystawią w turystycznych miejscowościach dodatkowe urządzenia do wypłaty gotówki, ale wcale nie będzie ich więcej niż w latach poprzednich.

Publikacja: 11.07.2020 10:46

W turystycznych miejscowościach staną dodatkowe bankomaty

Foto: Shutterstock

Mogą być jednak częściej wypełniane banknotami. – Zasilenie urządzeń jest adekwatne do potrzeb – zapewnia Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP.

Czytaj także: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Ten bank jak co roku wprowadza sezonowe bankomaty. Pierwsze bankomaty mobilne PKO BP uruchomił już 22 maja i w większości będą funkcjonowały do 31 października

– Obecnie jest ich 16 – tyle samo, co w ubiegłym roku – mówi Grzegorz Culepa.

Urządzenia pojawiły się lub pojawią głównie w popularnych kurortach na Wybrzeżu, od Świnoujścia po Krynicę Morską, ale również w województwie lubelskim w Okunince, nad Jeziorem Białym.

– Nasze lokalizacje sprawdzają się, dlatego raczej się nie zmieniają – dodaje bankowiec.

Także Euronet wystawi dodatkowe urządzenia na przełomie czerwca i lipca w najpopularniejszych miejscowościach turystycznych, głównie nad Bałtykiem i na Mazurach. W sumie przybędzie 100 bankomatów oraz wpłato-bankomatów.

– Sezonowe urządzenia będą dostępne do drugiej połowy września m.in. w Białogórze, Chłapowie, Dziwnowie, Dziwnówku, Jastarni, Juracie czy Mikołajkach – wylicza Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Podkreśla, że na podstawie wieloletnich danych firma wie, że podczas urlopu gotówka nadal jest preferowanym środkiem płatniczym, a wiele punktów turystycznych wciąż nie akceptuje innych form płatności.

– Część osób w trakcie wypoczynku wybiera gotówkę także ze względu na większą kontrolę nad wydatkami. W przypadku urządzeń instalowanych sezonowo, na bieżąco będziemy monitorować zapotrzebowanie i uzupełniać gotówkę. Jest to standardowa procedura, która obowiązuje w całej naszej sieci, niezależnie, czy są to bankomaty i wpłato-bankomaty udostępniane na określony czas czy też całoroczne – tłumaczy Ewa Miziołek.

Zwraca też uwagę, że urządzenia instalowane na określony czas posiadają takie same funkcje jak bankomaty całoroczne: umożliwiają wypłatę gotówki, a także dostęp do szeregu usług i produktów, takich jak przekaz bankomatowy, wpłata darowizn, doładowanie GSM czy kodów cyfrowych do popularnych serwisów rozrywkowych.

Czytaj także: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Nie wiadomo, czy pojawią się w tym roku bankomaty mobilne, instalowane na samochodach typu transporter. – Będzie to uzależnione od dalszych zaleceń służb sanitarnych i możliwości organizowania wydarzeń sportowych czy kulturalnych, odbywających się w plenerze, i zapotrzebowania zgłaszanego przez organizatorów tych eventów – zapowiada Miziołek.

Nie wiadomo, czy drugi operator bankomatów IT Card wystawi w tym roku dodatkowe urządzenia. Firma nie odpowiedziała na nasze pytania.

Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze