Więcej pięćsetek w obiegu, ale z ich wypłatą nie jest różowo

Banknoty o nominale 500 zł można już wpłacać wielu urządzeniach, ale z jego wypłatami nie jest tak różowo, bo nie wszystkie urządzenia są do niego dostosowane.

Publikacja: 27.07.2020 17:16

Więcej pięćsetek w obiegu, ale z ich wypłatą nie jest różowo

Foto: nbp.pl

–  W przypadku wypłat żadna z naszych pomarańczowych maszyn nie ma dostępnego nominału 500 zł – przyznaje Mirella Gmur, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha trafił na rynek na początku lutego 2017 roku.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Jest nieco większy niż banknot 200-złotowy. Jego wymiary to 150×75 mm. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wpłacisz Sobieskiego, ale rzadko wypłacisz

Z bankowych danych z końca 2018 r. wynika, że na rynku było już 12 mln banknotów o nominale 500 zł, co stanowi zaledwie 0,6 proc. wszystkich.

Teraz, jak podał Narodowy Bank Polski, – w obiegu znajduje się 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Zapowiedział też, że będzie on dostępny w „wybranych bankomatach”.

Rzeczpospolita sprawdziła jak to wygląda. Jak poinformowała nas Iwona Radomska, z biura prasowego PKO BP banknot 500 zł można wpłacać w większości wpłatomatów banku (łącznie bank posiada ich ponad 1100, zlokalizowane głównie przy oddziałach), natomiast tego nominału nie można wypłacić z naszych bankomatów.

Także – wszystkie pomarańczowe urządzenia z logo ING, które mają funkcję wpłat (bankomat-wpłatomat) – są przystosowane do przyjmowania banknotu 500 zł.

– W przypadku wypłat – żadna z pomarańczowych maszyn nie ma dostępnego nominału 500 zł Udział procentowy wpłat z udziałem najwyższego nominału banknotu jest bardzo niewielki – przyznaje Mirella Gmur, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Podobnie jest w Santander Bank Polska. Wpłatomaty przyjmują banknoty z wizerunkiem króla Sobieskiego.

– Można je tylko wpłacać, ale nie jest to popularny nominał  – przyznaje Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

Również urządzenia z logo Eurontu przyjmują do wpłaty 500 zł. – Jest to możliwe we wszystkich wpłato-bankomatach i wpłatomatach sieci już od końca lutego 2017 roku, czyli od momentu wprowadzenia banknotu przez NBP –mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Dodaje, że od końca czerwca 2020 roku banknoty o nominale 500 zł są dostępne do wypłaty w kilkunastu bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska na terenie całego kraju.
– Dostępność tego nominału w wybranych urządzeniach będzie rotacyjna. W przypadku dużego zapotrzebowania klientów na wypłatę gotówki w najwyższym nominalne,  będzie możliwość zwiększenia liczby urządzeń z tymi banknotami – zapowiada dyr. Miziołek.

Dodaje, że nominał 500 zł będzie wypłacany przez urządzenie jedynie w przypadku transakcji na kwotę wyższą.

– Przykładowo, podczas jednorazowej wypłaty 1000 zł, transakcja zostanie zrealizowana banknotem o nominale 500zł banknotami o niższych nominałach – tłumaczy przedstawicielka Euronet Polska.

Sieć tego operatora liczy obecnie 7,5 tys. urządzeń, z czego 3 tys. stanowią wpłato-bankomaty, umożliwiające wpłatę gotówki.

Jednak urządzenia nie wszystkich banków przyjmują najwyższe w Polsce nominały.

– Nasze bankomaty nie przyjmują wpłat tych banknotów. Planujemy uruchomić tę funkcjonalność w najbliższym czasie – pierwsze urządzenia będą do tego przystosowane pod koniec tego roku – poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA.

Ale zamówisz sobie w oddziale

Na banknoty z Sobieskim można trafić podczas wypłat w oddziałach. – W przypadku, gdy klient zgłosi potrzebę realizacji wypłaty w banknotach 500-złotowych, możliwe jest ich pobranie z oddziału NBP w celu realizacji zlecenia klienta, o ile oczywiście oddział nie dysponuje takim banknotem – podaje Pekao S.

Bank przyznaje, że ten nominał, nie jest banknotem, który jest często wpłacany do kas, a możliwe jest  jego ponowne wprowadzenie do obrotu z gotówki przyjętej w ramach wpłat od klientów.

Warto sprawdzić: Jak i dlaczego znikają pieniądze we wpłatomatach

Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego mówi, że banknoty o nominale 500 zł preferowane są przez klientów przede wszystkim przy dużych wypłatach, które zgłaszane są z wyprzedzeniem.

– W większości takich przypadków, realizujemy wypłatę  zgodnie z oczekiwaniami klientów. Pozostałe wypłaty realizowane są w ramach dostępnych w oddziale nominałach banknotów i monet – mówi Mirella Gmur.

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zauważa, niewielkie zainteresowanie wypłatami w 500 zł banknotach w oddziałach. – Jednak nominał jest powszechnie dostępny i oczywiście wypłata może być w nim dokonana – zapewnia Ewa Krawczyk.

Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze