–  W przypadku wypłat żadna z naszych pomarańczowych maszyn nie ma dostępnego nominału 500 zł – przyznaje Mirella Gmur, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Banknot z wizerunkiem Jana III Sobieskiego zaprojektowany przez Andrzeja Heidricha trafił na rynek na początku lutego 2017 roku.

Warto sprawdzić: „Idiotyczne” limity techniczne bankomatów i wpłatomatów

Jest nieco większy niż banknot 200-złotowy. Jego wymiary to 150×75 mm. Jego producentem, podobnie jak wszystkich poprzednich banknotów z tej serii, była Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Wpłacisz Sobieskiego, ale rzadko wypłacisz

Z bankowych danych z końca 2018 r. wynika, że na rynku było już 12 mln banknotów o nominale 500 zł, co stanowi zaledwie 0,6 proc. wszystkich.

Teraz, jak podał Narodowy Bank Polski, – w obiegu znajduje się 31 255 618 sztuk banknotów 500-złotowych. Zapowiedział też, że będzie on dostępny w „wybranych bankomatach”.

Rzeczpospolita sprawdziła jak to wygląda. Jak poinformowała nas Iwona Radomska, z biura prasowego PKO BP banknot 500 zł można wpłacać w większości wpłatomatów banku (łącznie bank posiada ich ponad 1100, zlokalizowane głównie przy oddziałach), natomiast tego nominału nie można wypłacić z naszych bankomatów.

Także – wszystkie pomarańczowe urządzenia z logo ING, które mają funkcję wpłat (bankomat-wpłatomat) – są przystosowane do przyjmowania banknotu 500 zł.

– W przypadku wypłat – żadna z pomarańczowych maszyn nie ma dostępnego nominału 500 zł Udział procentowy wpłat z udziałem najwyższego nominału banknotu jest bardzo niewielki – przyznaje Mirella Gmur, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

Podobnie jest w Santander Bank Polska. Wpłatomaty przyjmują banknoty z wizerunkiem króla Sobieskiego.

– Można je tylko wpłacać, ale nie jest to popularny nominał  – przyznaje Ewa Krawczyk, z biura prasowego Santandera.

Warto sprawdzić: Pieniędzy z wpłatomatu nie ma na koncie. Co robić?

Również urządzenia z logo Eurontu przyjmują do wpłaty 500 zł. – Jest to możliwe we wszystkich wpłato-bankomatach i wpłatomatach sieci już od końca lutego 2017 roku, czyli od momentu wprowadzenia banknotu przez NBP –mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Dodaje, że od końca czerwca 2020 roku banknoty o nominale 500 zł są dostępne do wypłaty w kilkunastu bankomatach i wpłato-bankomatach Euronet Polska na terenie całego kraju.
– Dostępność tego nominału w wybranych urządzeniach będzie rotacyjna. W przypadku dużego zapotrzebowania klientów na wypłatę gotówki w najwyższym nominalne,  będzie możliwość zwiększenia liczby urządzeń z tymi banknotami – zapowiada dyr. Miziołek.

Dodaje, że nominał 500 zł będzie wypłacany przez urządzenie jedynie w przypadku transakcji na kwotę wyższą.

– Przykładowo, podczas jednorazowej wypłaty 1000 zł, transakcja zostanie zrealizowana banknotem o nominale 500zł banknotami o niższych nominałach – tłumaczy przedstawicielka Euronet Polska.

Sieć tego operatora liczy obecnie 7,5 tys. urządzeń, z czego 3 tys. stanowią wpłato-bankomaty, umożliwiające wpłatę gotówki.

Jednak urządzenia nie wszystkich banków przyjmują najwyższe w Polsce nominały.

– Nasze bankomaty nie przyjmują wpłat tych banknotów. Planujemy uruchomić tę funkcjonalność w najbliższym czasie – pierwsze urządzenia będą do tego przystosowane pod koniec tego roku – poinformowało nas biuro prasowe Pekao SA.

Ale zamówisz sobie w oddziale

Na banknoty z Sobieskim można trafić podczas wypłat w oddziałach. – W przypadku, gdy klient zgłosi potrzebę realizacji wypłaty w banknotach 500-złotowych, możliwe jest ich pobranie z oddziału NBP w celu realizacji zlecenia klienta, o ile oczywiście oddział nie dysponuje takim banknotem – podaje Pekao S.

Bank przyznaje, że ten nominał, nie jest banknotem, który jest często wpłacany do kas, a możliwe jest  jego ponowne wprowadzenie do obrotu z gotówki przyjętej w ramach wpłat od klientów.

Warto sprawdzić: Jak i dlaczego znikają pieniądze we wpłatomatach

Mirella Gmur z ING Banku Śląskiego mówi, że banknoty o nominale 500 zł preferowane są przez klientów przede wszystkim przy dużych wypłatach, które zgłaszane są z wyprzedzeniem.

– W większości takich przypadków, realizujemy wypłatę  zgodnie z oczekiwaniami klientów. Pozostałe wypłaty realizowane są w ramach dostępnych w oddziale nominałach banknotów i monet – mówi Mirella Gmur.

A Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska zauważa, niewielkie zainteresowanie wypłatami w 500 zł banknotach w oddziałach. – Jednak nominał jest powszechnie dostępny i oczywiście wypłata może być w nim dokonana – zapewnia Ewa Krawczyk.