Lepiej nie spieszyć się z odnowieniem karty kredytowej

Zbyt szybki wniosek o wznowienie używanej wciąż karty kredytowej sprawia, że otrzymamy ją z terminem ważności takim samym jak obecnej.

Publikacja: 10.09.2020 17:05

Lepiej nie spieszyć się z odnowieniem karty kredytowej

Foto: Shutterstock

Pan Adrian jest klientem ING Banku Śląskiego. W lipcu z powodu wyjazdu zamówił nową kartę kredytową, bo obecnie używana jest ważna do października.

– Wyjeżdżam za granicę we wrześniu, dlatego zależało mi na tej wymianie – tłumaczy mężczyzna.

Warto sprawdzić: Płacił odsetki za cudze transakcje. Jak to możliwe?

Jak zapowiedział, tak zrobił. Jeszcze w lipcu złożył wniosek i dostał wznowioną kartę, której okres ważności upływał w październiku tego roku. Pan Adrian złożył reklamację i przeżył szok. Jednak ta nowa, druga już, karta miała tę samą datę ważności jak poprzednia.

– Ręce mi opadły, bo w sumie prostej sprawy nie jestem w stanie załatwić – żali się klient ING Banku Śląskiego. Skontaktował się z infolinią banku. Tam obiecano mu wysłać trzecią kartę. Mężczyzna otrzymał ją. I okazało się, że ta wysłana już w sierpniu ma także tę samą datę ważności – październik 2020.

– W banku dowiedziałem się, że system mi taką wygenerował. Pracownica banku sama była zdziwiona, dlaczego tak się stało. Ja zaczynam się z tego śmiać, bo na szczęście mam duże poczucie humoru – opowiada mężczyzna.

Okazuje się, że odpowiedź jest prosta. Klient zbyt wcześnie złożył wniosek o wznowienie swojej karty kredytowej przed upływem daty ważności tej dotąd używanej.

– Wymieniona karta kredytowa na nową wydawana jest z nową datą ważności, jeśli termin ważności karty, na dzień wymiany, jest krótszy niż dwa miesiące. Doliczymy wtedy okres kolejnych pięciu lat do daty ważności starej karty, miesiąc zostaje ten sam – wyjaśnia Joanna Majer-Skorupa z ING Banku Śląskiego.

Podkreśla, że z taką samą datą ważności jak dotychczasowa karta jest wydawana kolejna, jeśli termin ważności wymienianej karty, na dzień wymiany, jest dłuższy niż dwa miesiące.

Joanna Majer-Skorupa podaje przykład. Jeśli data ważności do tej pory używanej karty mijała w marcu 2020 r., a klient chciał ją wymienić w grudniu 2019 r., to nową dostanie z tą samą datą. Ale jeśli klient wymienia kartę w lutym – to nowa będzie ważna już do marca 2025 roku.

Okazuje się, że terminy dotyczące wznawiania kart kredytowych są ważne nie tylko w ING Banku Śląskim. Także np. w PKO BP. – Klient może złożyć wniosek o wcześniejsze wznowienie karty kredytowej do trzech miesięcy przed upływem terminu jej ważności. Karta wznowiona wydana wcześniej – na dwa lub trzy miesiące przed upływem terminu ważności karty posiadanej przez klienta – będzie miała okres ważności dłuższy właśnie o ten czas – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

Zupełnie inaczej jest w Pekao SA. – Klient może poprosić o wcześniejsze wznowienie karty w dowolnym momencie. Karta wznowiona ma zawsze nową datę ważności – zapewnia Kamila Nowak z biura prasowego Pekao SA. Przypomina, że w przypadku wznowienia i użycia po raz pierwszy nowej karty – przy użyciu nowego PIN-u – stara automatycznie traci ważność.

Santander Bank Polska przyjmuje dyspozycje dotyczące wcześniejszego zgłoszenia wniosku o wydanie karty, nie wyznacza konkretnego terminu, ile wcześniej taki wniosek można złożyć.

– Podchodzimy do tego elastycznie, odpowiadając na potrzeby klientów. Takie sytuacje jednak nie zdarzają się często – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera.

Zapewnia, że karta wznawia się z nowym terminem ważności, bo wcześniejsze jej wydanie nie skraca poprzedniego terminu. I tak np. karta ma termin ważności na grudzień 2020 roku, a teraz klient chce wcześniejszego wznowienia, to dostaje nowy plastik z datą ważności grudzień 2024 roku.

Pan Adrian jest klientem ING Banku Śląskiego. W lipcu z powodu wyjazdu zamówił nową kartę kredytową, bo obecnie używana jest ważna do października.

– Wyjeżdżam za granicę we wrześniu, dlatego zależało mi na tej wymianie – tłumaczy mężczyzna.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej