Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę 3 banków

Przyglądnęliśmy się ofercie Pekao, PKO BP i ING Banku Śląskiego skierowanej dla dzieci poniżej 13. roku życia.

Publikacja: 24.09.2020 12:24

Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę 3 banków

Foto: Adobe Stock

Na mobilnych kontach dzieci mogą oszczędzać pieniądze, ale wydawać je – tylko pod nadzorem rodziców.

– Dzięki dostępowi do Panelu Rodzica w swojej aplikacji PeoPay i bankowości internetowej Pekao24, opiekunowie mają możliwość na bieżąco sprawować dyskretny nadzór nad finansami dziecka, w tym: weryfikować jego wydatki, kontrolować saldo konta, czy ustawić funkcje, które będą dla niego dostępne – wylicza Kamila Nowak, z biura prasowego Pekao SA.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Oszczędzanie w Skarbonce

Ten bank oferuje dla dzieci od 6. do 13. roku życia pakiet PeoPay KIDS, w skład którego wchodzą: konto osobiste, konto oszczędnościowe, karta płatnicza do konta oraz aplikacja mobilna dla dzieci. -Dzięki PeoPay KIDS dziecko może nie tylko bezpiecznie wydawać swoje kieszonkowe, ale przede wszystkim uczy się jak zarządzać swoimi finansami – mówi Kamila Nowak.

Dodaje, że prosta w obsłudze aplikacja jest przyjazna zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Aplikacja może być zainstalowana na smartfonie dziecka, a jeśli go nie posiada – na urządzeniu rodzica.

Dziecko może mieć własną (z jednym z sześciu przygotowanych wizerunków) kartę płatniczą PeoPay KIDS do Konta Przekorzystnego, dzięki której będzie mogło dokonać płatności w sklepach oraz wypłacać gotówkę – limit takich transakcji również ustala rodzic (min. 20 zł – max. 50 zł dziennie).

Bank nie pobiera opłat za wydanie i obsługę karty. Dzięki udostępnieniu dzieciom płatności zbliżeniowych, Pekao wspiera bezpieczne zakupy bez dotykania gotówki.

– Aplikacja bardzo fajna. Dzieciakom się bardzo podoba, ale brakuje w niej kilku rzeczy – uważa pan Marek ojciec 11-latka, któremu założył konto w Pekao SA.

Zdaniem mężczyzny w aplikacji brakuje ustalonego cyklu oszczędzania: miesięcznego lub tygodniowego, aby dziecko pamiętało o zrobieniu przelewu do Skarbonki.

– Brakuje też możliwości płacenia przez dziecko np. blikiem. Dziecko zbiera w Skarbonce na jakąś grę na komórkę np. z Google Play i nie może jej samodzielnie opłacić. Jedyne co może zrobić to przelew na konto rodzica. Wtedy traci trochę poczucie sprawczości. U nas był trochę zawód, że samo nie może opłacić tego, na co uzbierało- uważa pan Andrzej.

Kamila Nowak mówi, że najmłodsi mają możliwość tworzenia skarbonek w ramach konta oszczędnościowego „Mój Skarb”, by odkładać w nich pieniądze na wybrane przez siebie cele i sprawdzać postęp zbiórki.

– Mogą też zrealizować przelew z bezpłatnego Konta Przekorzystnego lub doładować telefon – w tym przypadku prośba o autoryzację transakcji jest zawsze wysyłana rodzicowi – przyznaje przedstawicielka Pekao SA.

Dodaje, że rodzice mają także możliwość wykonania natychmiastowego przelewu na konto swojej pociechy albo zlecenia stałego kieszonkowego w postaci cyklicznej płatności, a dzieci mogą również poprosić o przelew zewnętrzny, a to rodzice zdecydują czy go zatwierdzą, odrzucą lub zmienią jego parametry.

– Obecnie wśród dostępnych funkcjonalności aplikacji PeoPay KIDS nie ma możliwości dokonywania płatności telefonem np. BLIK. Jednak wciąż badamy potrzeby klientów i zgodnie z nimi będziemy rozwijać aplikację i wprowadzać kolejne wdrożenia – zapowiada Kamila Nowak.

Pierwsze kroki

PKO BP dla osób poniżej 13 lat bank oferuje – PKO Konto Dziecka, którym mogą one zarządzać i oszczędnościami przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior.

W ofercie tego banku dla dzieci jest dostępna wygodna karta debetowa PKO Junior. Z kartą dziecko może  płacić zbliżeniowo do 30 zł bez kodu PIN,  płacić w internecie czy  bezpłatnie  wypłacać pieniądze i doładowywać telefon w bankomatach PKO BP.

– Dzięki serwisowi internetowemu PKO Junior i aplikacji dla dzieci uczą się one stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych – tłumaczy Roman Grzyb, z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Gdy dziecko wpadnie pod samochód zapłacą z OC, ale mniej

Dziecko może inicjować polecenia przelewu w telefonie, zakładać wirtualne skarbonki i określić cel, na jaki zbiera pieniądze czy korzystać z kalkulatora, który pozwala obliczyć, ile potencjalnie można zaoszczędzić uwzględniając wysokość i regularność wpłat oraz aktualne oprocentowanie środków.

– Młody człowiek widzi też przyznane przez rodziców nagrody za wykonane zadania – opowiada przedstawiciel banku.

Podkreśla, że każdą transakcję zainicjowaną przez dziecko w aplikacji mobilnej PKO Junior lub w serwisie internetowym PKO Junior   rodzic musi zatwierdzić w serwisie internetowym iPKO w ramach usługi bankowości elektronicznej. Dopiero po takim zatwierdzeniu transakcja staje się realnym przelewem.

Z kolei Santander Bank Polska oferuje konta dla dzieci praktycznie od urodzin do 13 roku życia. – Konto Jakie Chcę dla młodych jest oprocentowane 1,5 proc. do 3 tys. zł i jego prowadzenie jest za darmo – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla młodych w Santander Bank Polska.

Dodaje, że dziecko nie ma dostępu do bankowości internetowej, nie ma również karty do tego konta. Samodzielnie nie może wypłacać pieniędzy.
– Chcemy rozwijać ofertę dla małoletnich w tym również dla dzieci poniżej 13 roku życia – zapowiada Natalia Czaplicka.

Gotówka z konta rodzica

Także Joanna Majer-Skorupa z ING Banku Śląskiego mówi, że to dorosły opiekun aktywuje i zasila kartę, a dziecko aktywnie z niej korzysta.

– Jeżeli np. zgubi kartę, rodzic może ją szybko zablokować czasowo lub zastrzec. Na karcie są dostępne niskie dzienne limity transakcyjne, więc dorosły ma pełną kontrolę nad wydatkami dziecka. Dodatkowo, może otrzymywać powiadomienia push po każdej transakcji – wyjaśnia przedstawicielka banku.

W Moim ING rodzice mają również opcję nadawania własnej nazwy karcie dziecka. – Jest to szczególnie przydatne przy większej ilości kart, aby z łatwością odróżnić kartę dziecka w aplikacji – uważa Joanna Majer-Skorupa.

Dodaje, że opiekun w pełni kontroluje, ile dziecko może wydać, przelewając określoną kwotę, a także może ustalać limity, a dziecko podejmuje swoje pierwsze drobne decyzje zakupowe, a także uczy się, jak samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w obszarze finansów osobistych.

Kartę przedpłaconą dla dziecka rodzic może zamówić w systemie bankowości internetowej i mobilnej Moje ING. Zamówiona karta wysyłana jest do klienta pocztą. Na kartę rodzic przelewa dziecku np. kieszonkowe.

Warto sprawdzić: Dziecko z własną kartą. Co oferują banki dla 13+?

Kartą może płacić zbliżeniowo w sklepie, w internecie, wypłacać gotówkę z bankomatu oraz w sklepach w ramach usługi cashback.

– . Karta to przede wszystkim wygoda dostępu do pieniędzy i bezpieczeństwo. Dziecko nie musi mieć przy sobie gotówki. Karta jest ważna przez trzy lata, a za jej wydanie pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 15 zł. Korzystanie z niej jest darmowe. Karta nie posiada miejsca na podpis posiadacza karty, imię i nazwisko dziecka jest nadrukowane na karcie – mówi Joanna Majer-Skorupa.

Oprócz karty przedpłaconej dla dzieci poniżej 13. roku życia ING Bank Śląski oferuje również Otwarte Konto Oszczędnościowe, które rodzic bądź opiekun prawny może otworzyć dla dziecka w dowolnym oddziale.

Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży