Góra grosza. Gdzie wymienić bilon za darmo

Gdzie wymienić grosze? Sprawdzamy jak wygląda wymiana kilogramów bilonu w Pekao, Credit Agricole, ING, Santander, PKO BP i NBP.

Publikacja: 03.02.2021 16:28

Góra grosza. Gdzie wymienić bilon za darmo

Foto: Góra grosza. Gdzie ją można za darmo wymienić?

Górę grosza możemy spróbować wpłacić na konto, albo wymienić w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Tam ostatnio w wielu oddziałach stanęły odpowiednie maszyny do wymiany.

Warto sprawdzić: Może gdzieś poniewiera się złotówka za trzy tysiące?

Z redakcją skontaktowała się czytelniczka, której 10-letni syn zebrał ok. pięć kilogramów bilonu o nominałach jeden, dwa i pięć groszy. – Gdzie ja mogę go wymienić? – zapytała.

Czy z taką gotówką można pójść do banku, a tam spokojnie wpłacą nam pieniądze na konto, czy można je wymienić w oddziale?

Z dużą ilością bilonu można pójść do Narodowego Banku Polskiego. W sali operacyjnej warszawskiego oddziału już od lipca 2019 roku jest dostępne nowe urządzenie – maszyna do zamiany monet. Dzięki niej klienci mogą szybko zamienić drobny bilon na banknoty.

Wystarczy, że wpłacą samodzielnie – nawet zmieszane i w dużych ilościach – monety o nominałach od 1 gr do 5 zł i otrzymują wydruk z potwierdzeniem wpłaty, podobnie jak we wpłatomacie.

Na jego podstawie w kasie banku jest wypłacana równowartość przyjętych monet. Od tych czynności nie jest pobierana prowizja.

""

Maszyna do wymiany monet. Fot. NBP

pieniadze.rp.pl

W ostatnich dniach podobne urządzenia stanęły w oddziałach NBP m.in. w Lublinie, Białymstoku, Opolu, Gdańsku, Katowicach, Poznaniu, Szczecinie czy Rzeszowie.

Klient może przyjść do oddziału i wpłacić na swój rachunek dowolną kwotę w bilonie. Nie zawsze może być taka możliwość od ręki, dlatego warto wcześniej umówić się na wizytę. Wpłata środków w oddziale może wiązać się z opłatą, w zależności od warunków dla danego rachunku klienta, opisanych w tabeli opłat i prowizji – poinformował nas Zespół Komunikacji Korporacyjnej Pekao S.A.

Warto sprawdzić: Limit wypłaty z bankomatu w popularnych bankach

Zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi, mogą wpłacić bilion na swój rachunek u doradcy w placówce. Zgodnie z przepisami, które nas obowiązują – nie pobieramy opłat za nominał bilonu – czy to są groszówki czy monety 1-złotowe- zapewnia Wojciech Lewczak, manager Transformacji Bankowości Detalicznej w Credit Agricole.

Dodaje, że inną sprawą jest sam fakt wpłacania pieniędzy u doradcy w placówce, bo co do zasady – wpłaty na własne konto osobiste są zwolnione z opłaty (pod warunkiem, że w danej placówce oferujemy obsługę gotówkową u doradców), a w przypadku kont firmowych opłata za wpłatę gotówki na konto firmowe zależy od pakietu konta.

Przedstawiciel Credit Agricole zapewnia, że nie trzeba się umawiać na wpłatę bilonu. – Oczywiście to będzie ułatwienie dla doradców, jeśli klient da znać wcześniej, że planuje wpłacać bilon. Dzięki temu doradcy będą mogli przygotować się. Pamiętajmy, że na zakończenie pracy muszą oni przeliczyć stan posiadanej gotówki – w przypadku dużej ilości bilonu trwa to znacznie dłużej – tłumaczy Wojciech Lewczak.

W przypadku placówek bezgotówkowych tego banku, to tam klient nie wpłaci gotówki u doradcy, bez względu na nominał. – Może to zrobić we wpłatomacie (banknoty). Testowaliśmy różne rozwiązania i póki co, żadne nie zapewniło odpowiedniego poziomu funkcjonalności, aby we wpłatomatach wpłacać bilon. Dodatkowo  wpłaty bilonu stanowią bardzo znikomą liczbę wszystkich wpłat gotówkowych naszych klientów – zapewnia przedstawiciel banku.

W Credit Agricole nie ma możliwości wymiany nominałów – np. bilonu na banknoty lub banknotów na bilon.

Także ING Bank Śląski nie prowadzi wymiany czy zamiany banknotów i monet jednego nominału na inne. – Klient może wpłacić pieniądze na konto, nie ma potrzeby wcześniejszego zgłaszania wpłaty. Opłata za transakcję naliczana jest zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego tego banku.

""

Gdzie można wymienić kilogramy bilonu, jeśli tyle uzbieramy? Fot. Shutterstock

pieniadze.rp.pl

Również Santander Bank Polska nie prowadzi usługi wymiany bilonu na banknoty. – Ale klienci mogą wpłacać bilon a rachunek. Klienci indywidualni, wpłacają bilon na swoje konto bez prowizji – mówi Tomasz Zientek, dyrektor zarządzania gotówką.

Małe firmy – w zależności od rodzaju konta – za wpłatę na rachunek  złotówkowy płacą 0,645 proc. wartości, ale nie mniej niż 20 zł. Dodatkowo za wpłatę, w której znajduje się ponad 50 szt. bilonu  – w zależności od konta 5 proc. minimum 10 zł, lub . 2,5 proc. minimum 10 zł, a prowizja liczona jest od kwoty wpłaty w bilonie. – Duże ilości bilonu warto wcześniej zgłosić aby oddział mógł się przygotować do przyjęcia takiej wpłaty. Ponadto rekomendujemy dla wpłat bilonowych zawarcie umów o wpłaty w formie zamkniętej również z transportem, który świadczy bank – radzi dyr. Zientek.

Warto sprawdzić: Dobry zarobek na monetach. Są świetną lokatą kapitału

Ale już PKO BP klienci mogą wymienić bilon na banknoty. Ale wówczas opłata wynosi wtedy 0,5 proc. wartości wymienianej kwoty, ale nie mniej niż 20 zł.  – Chyba, że klient wymienia tylko 10 sztuk bilonu wtedy nie ma opłat – zapewnia Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Dodaje, że klienci, którzy mają konto w PKO BP mogą też za darmo wpłacić bilon na swoje konto, a potem, przy wypłacie np. kartą z bankomatu otrzymają banknoty.  – Gdy bilonu jest więcej, zachęcamy do wcześniejszego, telefonicznego umówienia się na wizytę i posegregowania bilonu według nominału – radzi Małgorzata Witkowska.

Górę grosza możemy spróbować wpłacić na konto, albo wymienić w oddziale Narodowego Banku Polskiego. Tam ostatnio w wielu oddziałach stanęły odpowiednie maszyny do wymiany.

Warto sprawdzić: Może gdzieś poniewiera się złotówka za trzy tysiące?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?