Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

W internetowych kantorach walut banków nawet członkowie jednej rodziny mogą otrzymać inne kursy wymiany podczas wymiany tego samego dnia i o tej samej godzinie.

Publikacja: 14.07.2021 16:24

Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

Foto: Adobe Stock

Bankowcy tłumaczą, że proponowany kurs zależy m.in. od relacji klienta z bankiem czy aktywności w zakresie wymiany walut.

Warto sprawdzić: Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Pan Marek ma konto w mBanku. Podobnie jego żona. Ostatnio małżeństwo wymieniało złotówki na euro w internetowym kantorze banku. Robiło to w tym samym czasie. Okazało się, że kobieta dostała od banku lepszy kurs niż jej mąż. – Dlaczego tak się dzieje? – zastanawia się pan Marek.

Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku przyznajei, że kursy w mKantorze są indywidualnie dostosowywane do klienta. – Może on sprawdzić swój kurs w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym – dodaje Kinga Wojciechowska-Rulka.

Podejście indywidualne

A jak jest w innych internetowych kantorach bankowych?

W Bbnku BNP Paribas, całodobowo (w tym w weekendy) klientom udostępniane jest szybkie narzędzie do wymiany walut czyli internetowa platforma wymiany walut FX Pl@net.

– Platforma ta odpowiada na potrzeby zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Udostępniamy różne rodzaje transakcji na wielu parach walutowych. Stosujemy indywidualne podejście do klientów oraz dajemy możliwość negocjacji kursów wymiany na platformie FX Pl@net – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

I dodaje, że negocjacja kursów z dealerami jest możliwa pod dedykowanymi numerami telefonów. W dniach ustawowo wolnych od pracy (innych niż niedziela) platforma FX Pl@net jest nieczynna.

Jak mówi Katarzyna Sierka, dyrektor Centrum Obsługi w Credit Agricole kursy wymiany walut zmieniają się w ciągu dnia – nawet w ułamku sekundy, a wpływa na to sytuacja rynkowa.

– Jesteśmy bankiem uniwersalnym i  obsługujemy klientów z różnych segmentów – od klientów będących dużymi korporacjami poprzez przedsiębiorstwa średnie i małe, aż po klientów indywidualnych – mówi dyr. Sierka.

W Credit Agricole, sama wymiana walut dostępna jest za pomocą kilku kanałów dystrybucji. Jednym z nich jest serwis telefoniczny.

– Klienci dzwonią do nas i zlecają zakup czy sprzedaż waluty.  A po spełnieniu określonych warunków, m.in. wysokości kwoty, mogą negocjować cenę – wyjaśnia przedstawicielka banku.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Podkreśla, że znaczenie ma też dotychczasowa współpraca klienta z bankiem. Trudno tu wskazać konkretne zasady. – Zawsze staramy się podchodzić do każdego klienta indywidualnie, również w tym przypadku – opowiada dyr. Sierka.

I dodaje, że warto podkreślić to, to, że zawsze ten kurs walutowy musi mieścić się w ramach tabel kursowych, które bank publikuje codziennie na swojej stronie internetowej.

Możliwe negocjacje kursu

Ale nie wszędzie tak jest. Jak mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP w przypadku klientów indywidualnych wymieniających walutę w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego w tym samym momencie każdy klient dostaje taki sam kurs.

W przypadku transakcji na duże kwoty, ustalanych bezpośrednio z dealerem walutowym, poziom kursu uzgadniany jest indywidualnie zarówno dla klientów indywidualnych jak i firmowych – podkreśla Małgorzata Witkowska.

Dodaje, że w przypadku kantoru dla firm czyli czyli platformy iPKO dealer, to kursy oferowane poszczególnym klientom również ustalane są indywidualnie i uzależnione są od wielu czynników, w tym od wielkości danego obrotu walutowego i relacji z klientem.

Jak podaje zespół prasowy Pekao SA w tym banku dla wszystkich standardowych transakcji z wymianą walut (np. przelewy środków pomiędzy rachunkiem złotowym i walutowym), realizowanych przez klientów indywidualnych obowiązuje w danym dniu jednolita tabela kursowa, więc kursy wymiany są w takich przypadkach stałe przez cały dzień.

Aktywni na rynku walutowym klienci indywidualni mogą korzystać z dostępnej usługi Kantor Pekao24, w ramach której klient zgłasza każdorazowo zapytanie o kurs dla określonej transakcji wymiany walut, a bank na podstawie aktualnych kursów walutowych na rynku międzybankowym wystawia klientowi propozycję kursu dla zgłoszonej przez klienta transakcji – podaje Pekao SA.

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Jego pracownicy podkreślają, że klient może taką ofertę zaakceptować lub ją odrzucić. – W ramach usługi Kantor Pekao24 kursy proponowane przez bank są zmienne w ciągu dnia, zależne od sytuacji na rynku walutowym. Kursy mogą się różnić dodatkowo w zależności od kwoty transakcji – informuje Pekao SA.

Poza tym bank oferuje także możliwość indywidualnej negocjacji kursu wymiany dla transakcji o równowartości minimum 50 tys. zł W takim przypadku na finalnie wynegocjowany przez klienta kurs wymiany mogą mieć wpływ takie elementy jak: okres współpracy klienta z bankiem, posiadane produkty, historyczne lub deklarowane przyszłe wolumeny oraz ilości możliwych innych transakcji wymiany walut.

Bankowcy tłumaczą, że proponowany kurs zależy m.in. od relacji klienta z bankiem czy aktywności w zakresie wymiany walut.

Warto sprawdzić: Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej