Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

W internetowych kantorach walut banków nawet członkowie jednej rodziny mogą otrzymać inne kursy wymiany podczas wymiany tego samego dnia i o tej samej godzinie.

Publikacja: 14.07.2021 16:24

Kobieta dostała lepszy kurs waluty niż mąż. Bank tłumaczy

Foto: Adobe Stock

Bankowcy tłumaczą, że proponowany kurs zależy m.in. od relacji klienta z bankiem czy aktywności w zakresie wymiany walut.

Warto sprawdzić: Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Pan Marek ma konto w mBanku. Podobnie jego żona. Ostatnio małżeństwo wymieniało złotówki na euro w internetowym kantorze banku. Robiło to w tym samym czasie. Okazało się, że kobieta dostała od banku lepszy kurs niż jej mąż. – Dlaczego tak się dzieje? – zastanawia się pan Marek.

Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego mBanku przyznajei, że kursy w mKantorze są indywidualnie dostosowywane do klienta. – Może on sprawdzić swój kurs w aplikacji mobilnej lub serwisie transakcyjnym – dodaje Kinga Wojciechowska-Rulka.

Podejście indywidualne

A jak jest w innych internetowych kantorach bankowych?

W Bbnku BNP Paribas, całodobowo (w tym w weekendy) klientom udostępniane jest szybkie narzędzie do wymiany walut czyli internetowa platforma wymiany walut FX Pl@net.

– Platforma ta odpowiada na potrzeby zarówno klientów indywidualnych, jak i firmowych. Udostępniamy różne rodzaje transakcji na wielu parach walutowych. Stosujemy indywidualne podejście do klientów oraz dajemy możliwość negocjacji kursów wymiany na platformie FX Pl@net – podaje biuro prasowe BNP Paribas.

I dodaje, że negocjacja kursów z dealerami jest możliwa pod dedykowanymi numerami telefonów. W dniach ustawowo wolnych od pracy (innych niż niedziela) platforma FX Pl@net jest nieczynna.

Jak mówi Katarzyna Sierka, dyrektor Centrum Obsługi w Credit Agricole kursy wymiany walut zmieniają się w ciągu dnia – nawet w ułamku sekundy, a wpływa na to sytuacja rynkowa.

– Jesteśmy bankiem uniwersalnym i  obsługujemy klientów z różnych segmentów – od klientów będących dużymi korporacjami poprzez przedsiębiorstwa średnie i małe, aż po klientów indywidualnych – mówi dyr. Sierka.

W Credit Agricole, sama wymiana walut dostępna jest za pomocą kilku kanałów dystrybucji. Jednym z nich jest serwis telefoniczny.

– Klienci dzwonią do nas i zlecają zakup czy sprzedaż waluty.  A po spełnieniu określonych warunków, m.in. wysokości kwoty, mogą negocjować cenę – wyjaśnia przedstawicielka banku.

Warto sprawdzić: Przelew zablokowany? Sprawdzają czy nie pierzesz pieniędzy

Podkreśla, że znaczenie ma też dotychczasowa współpraca klienta z bankiem. Trudno tu wskazać konkretne zasady. – Zawsze staramy się podchodzić do każdego klienta indywidualnie, również w tym przypadku – opowiada dyr. Sierka.

I dodaje, że warto podkreślić to, to, że zawsze ten kurs walutowy musi mieścić się w ramach tabel kursowych, które bank publikuje codziennie na swojej stronie internetowej.

Możliwe negocjacje kursu

Ale nie wszędzie tak jest. Jak mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP w przypadku klientów indywidualnych wymieniających walutę w kantorze internetowym PKO Banku Polskiego w tym samym momencie każdy klient dostaje taki sam kurs.

W przypadku transakcji na duże kwoty, ustalanych bezpośrednio z dealerem walutowym, poziom kursu uzgadniany jest indywidualnie zarówno dla klientów indywidualnych jak i firmowych – podkreśla Małgorzata Witkowska.

Dodaje, że w przypadku kantoru dla firm czyli czyli platformy iPKO dealer, to kursy oferowane poszczególnym klientom również ustalane są indywidualnie i uzależnione są od wielu czynników, w tym od wielkości danego obrotu walutowego i relacji z klientem.

Jak podaje zespół prasowy Pekao SA w tym banku dla wszystkich standardowych transakcji z wymianą walut (np. przelewy środków pomiędzy rachunkiem złotowym i walutowym), realizowanych przez klientów indywidualnych obowiązuje w danym dniu jednolita tabela kursowa, więc kursy wymiany są w takich przypadkach stałe przez cały dzień.

Aktywni na rynku walutowym klienci indywidualni mogą korzystać z dostępnej usługi Kantor Pekao24, w ramach której klient zgłasza każdorazowo zapytanie o kurs dla określonej transakcji wymiany walut, a bank na podstawie aktualnych kursów walutowych na rynku międzybankowym wystawia klientowi propozycję kursu dla zgłoszonej przez klienta transakcji – podaje Pekao SA.

Warto sprawdzić: Pieniądze są na koncie, bankomat ich nie wypłaca. Powody

Jego pracownicy podkreślają, że klient może taką ofertę zaakceptować lub ją odrzucić. – W ramach usługi Kantor Pekao24 kursy proponowane przez bank są zmienne w ciągu dnia, zależne od sytuacji na rynku walutowym. Kursy mogą się różnić dodatkowo w zależności od kwoty transakcji – informuje Pekao SA.

Poza tym bank oferuje także możliwość indywidualnej negocjacji kursu wymiany dla transakcji o równowartości minimum 50 tys. zł W takim przypadku na finalnie wynegocjowany przez klienta kurs wymiany mogą mieć wpływ takie elementy jak: okres współpracy klienta z bankiem, posiadane produkty, historyczne lub deklarowane przyszłe wolumeny oraz ilości możliwych innych transakcji wymiany walut.

Bankowcy tłumaczą, że proponowany kurs zależy m.in. od relacji klienta z bankiem czy aktywności w zakresie wymiany walut.

Warto sprawdzić: Kantor internetowy: gdzie i dlaczego warto założyć konto

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży