Świat, jakiego nie znaliśmy. Hiperturbulencje i deglobalizacja

Świat jest zmienny i zmienna jest jego zmienność. Czasami zmiany zachodzą wolniej, czasami szybciej. Czasami są przewidywalne, a czasami nie. Kiedy Igor Ansoff w 1979 roku wprowadził do literatury zarządzania organizacją pojęcie turbulencji otoczenia, trudno było przewidzieć, że 40-50 lat później owa turbulencja przejdzie w hiperturbulencję.

Publikacja: 16.05.2022 21:07

Świat, jakiego nie znaliśmy. Hiperturbulencje i deglobalizacja

Foto: Adobe Stock

Póki co XXI wiek ma turbulencję wpisaną niejako w swoje DNA. A ostatnie lata pokazują, że nawet uwarunkowania demograficzne nie są tak bardzo przewidywalne, jak nam się wcześniej wydawało. Czasami bowiem ewolucja demograficzna przechodzi w rewolucję. Do dokonujących się od kilku dekad procesów społeczno-ekonomicznych, których kierunki już dość dobrze rozpoznaliśmy, a tym samym byliśmy w stanie całkiem trafnie przewidywać ich dalszy bieg, doszły zdarzenia nagłe i nieprzewidywalne, ale jednocześnie mające ogromny wpływ na gospodarkę i społeczeństwo w skali całego globu. Przyszłość stała się o wiele mniej przewidywalna aniżeli wcześniej. W konsekwencji wzrosła niepewność i trudniejsze stało się prowadzenie biznesu.

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Oszczędności
Ostra walka o nasze e-portfele
Oszczędności
Tyle Polacy oddali fiskusowi z tytułu podatku Belki
Oszczędności
W Europie Środkowej i Centralnej wciąż niższy popyt na złoto
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama