Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą

Z początkiem stycznia Chorwacja przyjęła euro jako swoją walutę. Osoby, które jeszcze mają kuny w domu, mogą je wymienić w kantorach, bo w bankach już nie przyjmą takiej gotówki.

Publikacja: 24.01.2023 13:26

Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą

Foto: Bloomberg

Z dniem 1 stycznia 2023 Chorwacja weszła do strefy Schengen i przyjęła euro, które stało się jej walutą.

Ale kuny nadal będą przyjmowane w sklepach do końca tego roku. Jednak reszta będzie wydawana już w euro. Na sklepowych półkach podawane są dwie ceny: w euro i w kunach. Chorwacja to jedna z ulubionych destynacji Polaków. Tylko w ub. roku ten kraj odwiedziło ponad milion naszych rodaków.

Czytaj więcej

Gdzie i kiedy wymienić złotówki na inną walutę, żeby nie żałować

Chorwacka kuna już wcześniej nie była popularną walutą w polskich kantorach stacjonarnych, a często, jak się pokazywała, to była po prostu droga. Kantory internetowe też nie zawsze oferowały tę walutę.

Te placówki, które handlowały w ub. roku tą walutą, nadal ją skupują. I tak np. w kantorze przy ul. Kredytowej w Warszawie można było w poniedziałek dostać 0,51 zł za kunę, a przy Złotej – 0,559 zł. W niektórych miastach można było sprzedać kuny po 60 groszy. – Kurs jest na pewno niższy niż jeszcze w grudniu – usłyszeliśmy w jednym z warszawskich kantorów.

W polskich bankach kuna nie była popularną walutą. – U nas prowadzone są konta walutowe w następujących walutach: euro, funty brytyjskiej, dolary amerykańskie, franki szwajcarskie, korony norweskie, szwedzkie czy duńskie, a także czeskie oraz forinty. Nie prowadzimy rachunków w walucie chorwackiej – podała Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego przekazała, że także ten bank nie prowadził i nie prowadzi obrotu gotówkowego w kunach. – Dotyczy to zarówno transakcji typu wpłata, wypłata, jak i kantoru – mówi Magdalena Ostrowska. Podobnie Bank Millennium.

– Bank nie przyjmuje wpłat ani też nie realizuje wypłat gotówkowych chorwackich kun – mówi Krzysztof Kurek, z biura prasowego banku. Także Santander Bank Polska nigdy nie prowadził i nie prowadzi obrotu gotówkowego w chorwackich kunach.

Czytaj więcej

Złoty odzyskuje siły. Nadzieja w 2023 roku

W Alior Banku rachunki i obsługa gotówkowa w kunach chorwackich dla klientów indywidualnych nie jest prowadzona. Także Kantor Walutowy Alior Banku nie prowadził obsługi gotówkowej w HRK, a jedynie operacje bezgotówkowe.

– Rachunki, które były aktywne w Kantorze Walutowym w HRK zostały zamknięte z końcem 2022 roku, a ewentualne środki zostały przewalutowane na EUR po ustalonym przez Radę UE kursie 7,53450 HRK za 1 euro – poinformowała nas Joanna Nagierska z biura prasowego banku.

Podkreśliła, że w związku z tym nie ma obecnie możliwości przelania do Kantoru Walutowego kun chorwackich i ich wymiany.

Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Materiał Promocyjny
Naszpikowane technologiami Volkswageny na wyciągnięcie ręki w niezwykłym finansowaniu
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Oszczędności
Finansowe zdrowie teraz i w przyszłości
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Oszczędności
Młodzi Polacy odkładają na przyszłość, ale niekoniecznie na emeryturę
Oszczędności
Stopy procentowe a windykacja – czy stopy procentowe wpływają na odsetki windykacyjne?