W lipcu 2023 r. inflacji obawiało się jeszcze ponad 45 proc. ankietowanych, zatem spadek w kilka miesięcy o ok. 8 pkt proc. obrazuje wyraźną zmianę nastawienia konsumentów – wynika z badania ePsycholodzy.pl i UCE Research, które „Rzeczpospolita” poznała jako pierwsza.
Obecnie na czele zestawienia największych obaw Polaków są kwestie związane ze zdrowiem – 49 proc. boi się zachorowania najbliższych, a 39 proc. własnej choroby.
Długa lista obaw
– Lęki społeczne Polaków są efektem wielu czynników, takich jak inflacja, wojna w Ukrainie i problemy zdrowotne związane z pandemią. Wyniki wyborów parlamentarnych i polityczna niepewność także wpływają na atmosferę społeczną – mówi psycholog Michał Murgrabia, założyciel i prezes ePsycholodzy.pl. – Ocenę uzasadnienia lęków należy dokładnie analizować, biorąc pod uwagę zarówno obiektywne realia, jak i subiektywne doświadczenia każdej z osób – dodaje.
Blisko o połowę zmalała obawa przed destabilizacją państwa, czyli działań, takich jak protesty, strajki, zamieszki, fałszowanie wyborów czy propaganda. Obawiało się tego blisko 27 proc. Polaków, obecnie jest to 14,6 proc.