Bankomat potrafi zrobić coraz więcej

Przybywa funkcji w urządzeniach ATM, ale klienci i tak najczęściej podejmują gotówkę.

Publikacja: 29.03.2017 18:22

Usług dostępnych w bankomatach będzie przybywać.

Usług dostępnych w bankomatach będzie przybywać.

Foto: shutterstock

Do czego służy bankomat? Pierwsza nasuwająca się odpowiedź: do pobrania gotówki za pomocą karty. To oczywistość. Ale w urządzeniu tym można także sprawdzić stan konta, wydrukować miniwyciąg ostatnich operacji, aktywować kartę, zmienić kod PIN czy doładować telefon komórkowy, a we wpłatomatach – wpłacić gotówkę na rachunek.

Funkcji jest zresztą znacznie więcej. Jak mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego BZ WBK, w bankomatach tej instytucji można też zrobić przelew z rachunku karty debetowej, spłacając w ten sposób zadłużenie na karcie kredytowej, czy też przelać pieniądze z Western Union na konto osobiste.

W urządzeniach PKO BP także możliwy jest odbiór przelewu Western Union, spłata karty kredytowej czy wpłata pieniędzy za pomocą aplikacji IKO na konto własne lub na wskazany numer telefonu zarejestrowany w aplikacji IKO.

– Nasze bankomaty dostosowane są do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. Są wyposażane w gniazdo słuchawkowe z regulacją głośności, oprogramowanie do przekazywania komunikatów głosowych i napisy w alfabecie Braille’a – wylicza Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP.

Podobne usługi znajdziemy w bankomatach Planet Cash udostępnionych klientom ING Banku Śląskiego. – Urządzenia zostały wyposażone w słuchawki, dzięki którym z pomocą instrukcji głosowej klienci mogą podjąć pieniądze, skorzystać z funkcji zmiany PIN czy aktywować kartę. Ponadto w bankomatach są napisy w alfabecie Braillea. To duże udogodnienie dla osób niewidomych lub słabo widzących – podkreśla Żaneta Najda z Planet Cash.

Dodaje, że innym ciekawym rozwiązaniem jest Getin Student – usługa skierowana do studentów wybranych uczelni. Umożliwia wypłatę gotówki za pomocą legitymacji studenckiej z funkcją karty płatniczej.

W ponad 170 urządzeniach sieci Euronet możliwe jest podjęcie euro. Takie urządzenia, jak mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, znajdują się głównie na lotniskach czy dworcach.

W bankomatach Planet Cash i ING Banku Ślaskiego możliwa jest wypłata Dynamic Currency Conversion dla kart zagranicznych; dzięki temu klienci mogą rozliczyć transakcję w walucie swojego konta. Taką samą funkcję mają też bankomaty Millennium. Poza tym, jak informuje Agnieszka Kubajek z biura prasowego Millennium, w urządzeniach tego banku można wydrukować H@sła2, służące do dokonywania zmian w bankowości elektronicznej.

Bankomaty Euronetu oferują też usługę polegającą na przesyłaniu pieniędzy z bankomatu do bankomatu. Natomiast gotówkę można podjąć bez użycia karty płatniczej; wystarczy telefon komórkowy. – Pieniądze odbiera się natychmiast po otrzymaniu SMS – tłumaczy Ewa Miziołek.

Poza tym urządzenia Euronetu przyjmują wpłaty (kartą płatniczą lub gotówką) darowizn na konta wybranych organizacji. Najniższa kwota wsparcia to 1 zł, a najwyższa 500 zł. Od kilku lat za pośrednictwem bankomatu możliwe jest też nabycie vouchera paysafecard o wartości 20, 50, 100 lub 300 zł. Jest to popularny sposób płatności internetowych bez konieczności posiadania rachunku bankowego.

Urządzenia Planet Cash oferują też zakup ubezpieczenia podróżnego, a niektóre z nich – również komunikacyjnej polisy OC. W bankomatach BZ WBK w ramach pilotażu możliwe jest wykupienie ubezpieczenia do karty.

– Obecnie pracujemy nad rozszerzeniem usług m.in o proste produkty ubezpieczeniowe – mówi Ewa Miziołek z Euronetu.

Planet Cash w najbliższym czasie zamierza uruchomić wypłaty zbliżeniowe. Z usługi będzie mógł skorzystać każdy bez względu na to, w jakim banku ma rachunek. Jednak klienci udają si do bankomatów przede wszystkim po to, by podjąć gotówkę. – W sieci Planet Cash wypłaty gotówki stanowią około 80 proc. wszystkich operacji. Obserwujemy także dynamiczny wzrost wpłat pieniędzy. Rośnie poza tym liczba użytkowników BLIK – mówi Żaneta Najda.

Podobnie jest w Euronecie. – Bez wątpienia nadal największym zainteresowaniem cieszy się podejmowanie gotówki. Oprócz tego zauważamy, że Polacy coraz częściej korzystają z funkcji wpłaty środków na swoje konto – tłumaczy Ewa Miziołek.

W urządzeniach BZ WBK pobieranie gotówki stanowi 87 proc. wszystkich transakcji.

Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy