Bankomaty potrafią zrobić wiele, ale nie zawsze za darmo

Ile kosztuje podjęcie pieniędzy, sprawdzenie stanu konta, zmiana PIN.

Publikacja: 01.03.2017 18:57

Bankomaty potrafią zrobić wiele, ale nie zawsze za darmo

Foto: 123RF

Dziś bankomaty służą nie tylko do podejmowania gotówki z konta. Coraz częściej sprawdzamy w nich saldo na rachunku bankowym, zmieniamy PIN, wpłacamy pieniądze na konto.

Za darmo we własnych bankomatach

W Polsce jest ponad 22 tys. bankomatów. Większość banków ma własne urządzenia. Za korzystanie z nich za pomocą karty wydanej przez właściciela maszyny nie płaci się prowizji. Niektóre instytucje – na podstawie porozumień między firmami – nie pobierają także opłat za podejmowanie gotówki z obcych urządzeń. Bywa też, że opłaty takie są symboliczne (1 – 2 zł).

Tam gdzie obowiązują prowizje w obcych bankomatach, klienci płacą około 4 – 5 zł za każdą operację gotówkową. Prowizja zależy od podejmowanej sumy; często stanowi określony procent. Dodatkowo banki ustalają kwotowe minimum; średnio dla wypłat w krajowych bankomatach jest to 4 zł. Na przykład gdy podejmujemy 100 zł, a opłata wynosi 3 proc., minimum 5 zł, bank pobierze 5 zł, natomiast przy wypłacie w wysokości 500 zł będzie to 15 zł.

Droższe jest korzystanie z bankomatów za granicą. Tam minimalna prowizja wynosi około 10 zł.

Metody naliczania prowizji są różne. Na przykład w ING Banku Śląskim za darmo można wziąć pieniądze z urządzeń Planet Cash. Natomiast w pozostałych obcych bankomatach nie płaci się za pierwszą transakcję w miesiącu, a każda kolejna kosztuje 2,5 zł.

W zależności od konta

W Eurobanku prowizje są uzależnione od rodzaju konta, do jakiego została wydana karta. 3 proc., co najmniej 4,95 zł za podjęcie gotówki płacą posiadacze pakietu Standard i rachunku oszczędnościowego. Natomiast w przypadku pakietów: Active, Classic, Prestige, Junior opłat nie ma. Podobnie jest w PKO BP. Tam również prowizje zależą od rodzaju konta.

Bank Millennium nie pobiera opłaty za korzystanie z obcych bankomatów, jeżeli zostaną spełnione dwa warunki: łączne miesięczne wpływy zewnętrzne na rachunek wynoszą minimum 1000 zł i w danym miesiącu na koncie została zaksięgowana co najmniej jedna płatność bezgotówkowa przeprowadzona kartą. W przeciwnym razie opłata wynosi 1 zł w bankomatach BZ WBK oraz Planet Cash oraz 5 zł w pozostałych urządzeniach w Polsce (za granicą trzeba zapłacić 2,5 proc., minimum 9 zł).

Volkswagen Bank uzależnia opłatę od kwoty podejmowanej kartą Visa Electron; dla kwot do 400 zł opłata wynosi 1,5 zł, dla wyższych – zero.

Niekiedy można wykupić usługę bezpłatnego dostępu do krajowych bankomatów. Kosztuje 4 – 10 zł miesięcznie. Na przykład klient Credit Agricole, płacąc 6 zł miesięczne, za darmo korzysta ze wszystkich urządzeń.

W nowych bankomatach można wpłacać gotówkę na konto. Przeważnie banki nie pobierają za to prowizji, a jeśli już ona występuje, wynosi około 5 zł.

Gotówka przy okazji zakupów

Dodatkowe opłaty, do 10 zł, mogą obowiązywać za sprawdzanie salda na rachunku, zrobienie wydruku ostatnich operacji czy zmianę kodu PIN do karty. Przeważnie unikniemy ich, jeśli wykonamy te operacje w maszynie należącej do banku, w którym mamy konto. Niekiedy prowizji nie zapłacimy także w bankomatach i sieciach partnerskich.

Rośnie popularność usługi cashback. Polega ona na wypłacie gotówki przy okazji zakupów w sklepie. Warunkiem jest zapłacenie za towar kartą (wartość transakcji dowolna). W ten sposób można podjąć do 300 zł. Niektóre banki pobierają za taką usługę od 0,5 do 1,5 zł.

Opinie

Agnieszka Porębska-Kość, Nest Bank

Na rynku nie ma jednolitych zasad cenowych. W niektórych bankach bezpłatne wypłaty gotówki możliwe są tylko w bankomatach własnych (czyli tych z logo naszego banku) lub należących do określonego przez bank operatora. W innych opłata uzależniona jest od liczby transakcji, np. pierwsze dwie transakcje w miesiącu są bezpłatne, a za kolejne bank pobierze prowizję, nawet kilkuzłotową. Czasami stosowane są opłaty abonamentowe. A w niektórych bankach możliwe jest bezpłatne korzystanie ze wszystkich bankomatów bez ograniczeń. Przykładem może być Nest Konto, które pozwala na darmowe podejmowanie gotówki we wszystkich bankomatach w kraju bez dodatkowych warunków i opłaty za prowadzenie konta oraz korzystanie z karty. Porównując oferty banków należy zwrócić uwagę nie tylko na koszt wypłat z bankomatów, ale również na pozostałe opłaty związane z prowadzeniem konta.

Tomasz Zientek, Bank Zachodni WBK

Obecnie bankomat to ważny kanał dystrybucji usług i kontaktu z klientem. Stało się standardem, że transakcja musi przebiegać szybko, można ją wykonać także bez użycia karty, wybierając wygodną kwotę; w bankomatach BZ WBK można podjąć nawet 10 zł, a wpłatomaty (większość naszych maszyn to urządzenia dwufunkcyjne) przyjmują banknot 500 zł. Rozwijają się usługi dodatkowe. W bankomatach oferowane są np. przekazy Western Union, sprzedawane ubezpieczenia czy proste produkty kredytowe. Udział operacji i transakcji bezgotówkowych w takich urządzeniach będzie systematycznie rósł dzięki selektywnemu doborowi oferty opartemu na zindywidualizowanych kampaniach i prostym interfejsie użytkownika. Nowe technologie zapewniają również niezawodność i bezpieczeństwo (mniejsza liczba zacięć banknotów, kasety recyrkulujące gotówkę, nowoczesne zabezpieczenia). Ważne jest umożliwienie dostępu do bankomatów osobom niepełnosprawnym. Część urządzeń Banku Zachodniego WBK to tzw. mówiące bankomaty, z których mogą korzystać osoby niewidome.

Paweł Mróz, Deutsche Bank Polska

Podejmując gotówkę z bankomatów za granicą należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy bank pobierze za to prowizję. W Deutsche Bank Polska posiadacze kont db Invest i db Elite nie płacą za korzystanie ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Podczas wypłacania pieniędzy bardzo ważne jest zachowanie należytej ostrożności. Trzeba upewnić się, czy w urządzeniu – na klawiaturze bądź czytniku kart – nie znajdują się nietypowe nakładki. Równie ważne jest zakrywanie klawiatury podczas wstukiwania kodu PIN, tak aby nikt go nie podejrzał.

Dziś bankomaty służą nie tylko do podejmowania gotówki z konta. Coraz częściej sprawdzamy w nich saldo na rachunku bankowym, zmieniamy PIN, wpłacamy pieniądze na konto.

Za darmo we własnych bankomatach

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Akcje Specjalne
Naszym celem jest osiągnięcie 9 GW mocy OZE do 2030 roku
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie