– Dotychczas podpisanych zostało kilka listów intencyjnych, dotyczących uczestnictwa w systemie wdrażanym przez KIR, zarówno z bankami jak i z agentami rozliczeniowymi – powiedział „Rz” Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR.

System, nad którym pracuje Izba, będzie rozliczał krajowe transakcje kartowe, czyli te, które będą realizowane przy użyciu kart wydanych przez banki i instytucje prowadzące działalność w Polsce, wykonywane w punktach usługowo-handlowych, bankomatach oraz innych urządzeniach zlokalizowanych w kraju. Obecnie transakcje kartowe rozliczają  międzynarodowe organizacje płatnicze (MasterCard czy Visa).

– Zgodnie z planowanymi założeniami oraz aktualnym stanem prac system po stronie KIR będzie gotowy do produkcyjnego wdrożenia pierwszych uczestników w I kwartale 2015 roku – wyjaśnia Dariusz Marcjasz. W poniedziałek o podpisaniu listu intencyjnego z KIR poinformował Bank Zachodni WBK.

– Wzorem państw zachodnich, takich jak Niemcy, Francja czy Portugalia, rozliczenia płatności kartą również w Polsce mogą stać się domeną lokalnego podmiotu rozliczeniowego. To bardzo ważne, bo KIR posiada unikalne doświadczenie zdobyte przy rozliczeniach innych obszarów. Stąd nasze zainteresowanie uczestnictwem w Systemie Płatności Kartowych, który dodatkowo może się przyczynić do obniżenia dotychczasowych kosztów przetwarzania transakcji krajowych – mówi Tadeusz Kościński, dyrektor direct banking w Banku Zachodnim WBK.