Bankomat dla wybranych

W ubiegłym tygodniu Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało o likwidacji luksusowej agencji towarzyskiej w warszawskim Wilanowie prowadzonej przez Karolinę P. ps. Czekolinda i jej byłego partnera Norberta K. Informacja trafiłaby zapewne wyłącznie do kronik towarzyskich, gdyby nie drobny szczegół. W agencji był… bankomat.

Publikacja: 16.11.2016 18:36

Bankomat dla wybranych

Foto: CBŚ Policji

Policja pokazała  nawet jego zdjęcia. Choć zamazano na nich szczegóły bez trudno można było odgadnąć, że należy on do firmy, która ma kilka tysięcy urządzeń. Charakterystycznego żółto-niebieskie logo nie  dało się ukryć.

– Potwierdzamy, że od września bieżącego roku w lokalu znajdował się bankomat należący do naszej sieci – napisała w oświadczeniu firma Euronet Polska, dodając, że „bazując na zebranych dokumentach dotyczących tej lokalizacji, nie stwierdzono wcześniej by w tym lokalu prowadzona była niezgodna z prawem działalność”. – W związku z zaistniałymi okolicznościami spółka niezwłocznie podjęła wszelkie kroki mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji – zapewnia firma.

Czy i kiedy montuje ona urządzenia w zamkniętych przestrzeniach, dostępnych jedynie dla wybranych? Jak tłumaczy Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, zarówno osoby prywatne jak i firmy, zainteresowane umiejscowieniem bankomatu na terenie ich obiektu, mają możliwość złożenia wniosku o jego instalację. Zgłoszenie  takie można złożyć przez formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej firmy.

– Zdarza się, że urządzenia naszej sieci znajdują się w przestrzeniach, z których korzysta określona grupa potencjalnych klientów np. tylko dla pracowników lub osób upoważnionych przez właściciela budynku – przyznaje dyrektor Miziołek.

A  jak do sprawy podchodzą banki? Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP zapewnia, że opinie i zgłoszenia klientów są jednym z czynników branych pod uwagę przy wyborze  miejsca lokalizacji bankomatu. – W procesie analizy przed podjęciem decyzji o ulokowaniu urządzenia bank uwzględnia ogólny potencjał miejsca istotny dla przyszłej jego eksploatacji. Pod uwagę brane są następujące czynniki: liczba mieszkańców w okolicy, liczba małych i średnich firm (sklepy, punkty usługowe, gastronomiczne itp.), czy w pobliżu ma miejsce i jak duży jest ruch turystyczny, jaka jest odległość do najbliższych bankomatów PKO Banku Polskiego oraz jak często są realizowane w nich transakcje – wylicza Grzegorz Culepa.

Zdarza się, że instalacja urządzenia jest powiązana z umową zawartą z klientem instytucjonalnym i wówczas możliwe jest, że miejsce posadowienia bankomatu jest ustalane w porozumieniu z firmą lub instytucją. – W takich przypadkach zdarza się ustawienie bankomatu w zamkniętej przestrzeni, gdzie tylko określona grupa osób ma możliwość skorzystania z urządzenia, przy czym w każdej tego typu sytuacji bank stara się tak lokować  urządzenie aby dostęp do niego był możliwie jak największy – podkreśla przedstawiciel PKO BP.

Ewa Krawczyk, z BZ WBK tłumaczy, że poza urządzeniami w swoich placówkach jej bank posiada bankomaty także w innych lokalizacjach. – Są to miejsca, gdzie klienci najbardziej potrzebują gotówki – lokalne koncentracje handlu, sklepy i centra handlowe, dworce, centra miast, okolice atrakcji turystycznych itp. Ponad 45 proc. lokalizacji urządzeń naszej sieci to lokalizacje poza oddziałowe – tłumaczy Ewa Krawczyk.

I podkreśla, że bank dokonuje wyboru lokalizacji na podstawie analizy lokalnego rynku i potrzeb klientów, zgłaszanych różnymi kanałami, ale ostateczne decyzje BZ WBK podejmuje po ocenie potencjału biznesowego danego miejsca. – Z zasady nie instalujemy urządzeń w miejscach, gdzie jest mało klientów i bankomaty nie byłyby wystarczająco wykorzystywane – podkreśla Ewa Krawczyk.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe