Greckie wakacje, czyli pakujemy smartfon

Przegląd ofert sieci komórkowych z usługami w roamingu

Publikacja: 11.06.2016 07:29

Greckie wakacje, czyli pakujemy smartfon

Foto: Bloomberg

Zakończenie roku szkolnego i akademickiego – okres, gdy rodziny i studenci wyruszają na letnie wakacje – zbliża się wielkimi krokami. Część Polaków spędzi urlop za granicą, zabierając ze sobą telefon czy inne urządzenie łączące się z siecią. Warto wiedzieć, ile ich użytkowanie będzie kosztować tam, gdzie nie będziemy mieli dostępu do taniego lub darmowego WiFi, czyli jeśli będziemy się łączyć z siecią operatora komórkowego 3G czy 4G. Operatorzy szykują garść nowości.

Kilka wariantów

Są trzy warianty korzystania z telefonii mobilnej, w tym z dostępu do sieci w roamingu.

Po pierwsze, operatorzy oferują abonamenty, w których zaszyta jest pula usług w roamingu na kraje Unii Europejskiej. Oprócz rozmów w najwyższych taryfach jest także internet (najczęściej 100 MB).

Po drugie, tym, którzy nie korzystają z takich abonamentów lub potrzebują większych możliwości, operator doliczy do rachunku dodatkowe opłaty zgodne z nowym, obowiązującym w UE od 30 kwietnia tego roku, cennikiem.

Podobnie będzie z użytkownikami telefonii na kartę, którym aktywowano usługi w roamingu (czasem trzeba o to zadbać samemu).

Chociaż w UE za sprawą decyzji politycznej Brukseli ceny ponownie spadły (za minutę przychodzącej rozmowy zapłacimy tylko 5 groszy, a za wykonywane połączenie statystycznie o kilkadziesiąt procent mniej niż w ubiegłym roku), to nadal w Europie trzeba uważać na opłaty za internet. Podróżujących po innych częściach świata obowiązują wyższe ceny, które w ostatnim czasie nie zmieniły się. Z naszych obserwacji i rozmów z użytkownikami telefonów wynika, że część osób nie zdaje sobie sprawy lub zapomina, iż standardowo nawet największa pula internetu w abonamencie czy na kartę (bez zaszytych usług w roamingu) jest przydatna tylko na terenie Polski.

Za granicą nie obowiązuje już zapis w umowie z operatorem o bezpłatnym korzystaniu z Facebooka czy innego serwisu, który w kraju nie obciąży nam rachunku, ani nie zmniejszy dostępnej puli gigabajtów. Po trzecie, w obniżaniu kosztów dostępu do mobilnego internetu w unijnym roamingu pomóc może wykupienie specjalnych pakietów. Problem będzie większy w krajach spoza UE, w tym np. w Turcji.

Paczki od operatorów

Kupując pakiet trzeba pamiętać o kilku sprawach. Gdy jest możliwość, warto też wybrać na to odpowiedni moment. Bez względu na to, w jakiej części okresu rozliczeniowego złożymy zlecenie, operator i tak naliczy nam opłatę za cały okres użytkowania pakietu. Nie należy też liczyć, że internet ruszy od razu. Aktywacja pakietu kupionego na infolinii, przez aplikację czy specjalnym kodem esemesowym trwa zwykle 24 godziny.

Co można zyskać nabywając pakiet? Orange proponuje abonentom usługę Data Travel Daily, obniżającą regulowaną cenę 1 megabajta w roamingu w UE do 0,75 zł. Za każde 2 MB płaci się 1,5 zł. Alternatywą (usług nie da się połączyć) jest Pakiet 100 MB w UE dla abonentów wybranych planów. To pula do wykorzystania do końca okresu rozliczeniowego (zwykle 31 dni), odnawiająca się, jeśli zapomnimy o jej dezaktywacji. W pierwszym okresie kosztuje niecałe 10 zł, od drugiego – już blisko 20 zł.

Orange relatywnie tanie pakiety na kraje UE ma dla użytkowników telefonii na kartę. Kosztują 3 zł za 50 MB lub 15 zł za 300 MB (wygasają odpowiednio po trzech i siedmiu dniach).

Pakiety internetu dla podróżujących po UE ma także submarka Orange, Nju mobile, choć opłaty tu są wyższe niż pod główną marką: 200 MB na siedem dni to koszt 20 zł.

Propozycja pakietów internetowych w roamingu Playa jest elastyczna i taka sama dla klientów kontraktowych, jak i telefonii na kartę. Ceny zaczynają się od 9 zł (za 25 MB) i kończą na 69 z (za 500 MB). Można włączać kilka pakietów na raz. Każdy będzie ważny 14 dni.

Plus proponuje dwa pakiety: Atlantycki (na UE i kilka innych państw Europy oraz USA) oraz Orientalny (Azja, w tym dawny ZSRR, oraz Egipt). Tak kupiony internet jest ciekawą propozycją na tle konkurencyjnych. „Atlantyckie” 500 megabajtów kosztuje 50 zł, a gigabajt – 90 zł, do wykorzystania w okresie rozliczeniowym, przy czym można aktywować kilka pakietów.

Mniejszy pakiet danych mają do dyspozycji posiadacze telefonu na kartę w Plusie: za 100 MB zapłacą 15 zł.

Z naszych informacji wynika, że przed wakacjami telekomy, w tym Play, wprowadzą nowe rozwiązania. Pakiet Atlantycki Plusa obejmie Turcję, T-Mobile prawdopodobnie zaproponuje pakiety z usługami bez limitu. Na paczki danych postawi też Virgin Mobile Polska. Jeden z nich to 100 MB za 29 zł.

Słony rachunek

Na 720 mln zł opiewają rachunki za usługi telekomunikacyjne, których Polacy nie zapłacili na czas operatorom – podaje Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor. Cztery sieci komórkowe przekazały tej firmie dane 314 tys. osób zalegających z płatnością. Największy dług – 104 tys. zł – ma 31-letni mieszkaniec Kalisza. Częstym powodem popadania w długi jest rachunek za usługi wykorzystane w roamingu, głównie za internet. O ile w Unii Europejskiej jest już relatywnie tanio, to rachunek „przywieziony” spoza Europy może sięgać tysięcy złotych. —ziu

Zakończenie roku szkolnego i akademickiego – okres, gdy rodziny i studenci wyruszają na letnie wakacje – zbliża się wielkimi krokami. Część Polaków spędzi urlop za granicą, zabierając ze sobą telefon czy inne urządzenie łączące się z siecią. Warto wiedzieć, ile ich użytkowanie będzie kosztować tam, gdzie nie będziemy mieli dostępu do taniego lub darmowego WiFi, czyli jeśli będziemy się łączyć z siecią operatora komórkowego 3G czy 4G. Operatorzy szykują garść nowości.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe