Konto, kredyt, karta. Jakie oferty najczęściej wybierają klienci w bankach?

Wybór odpowiedniego rachunku osobistego, kredytu gotówkowego czy karty kredytowej nie należy do łatwych.

Publikacja: 19.10.2017 12:17

Konto, kredyt, karta. Jakie oferty najczęściej wybierają klienci w bankach?

Foto: Bloomberg

Banki w każdej z kategorii produktowych oferują kilka opcji, zróżnicowanych ze względu na profil klienta, czy cel wykorzystania produktu. Warto się więc dowiedzieć z jakich ofert najczęściej korzystają inni. Spytaliśmy banki jakie obecnie najczęściej konto zakładają ich klienci, jaki kredyt gotówkowy jest im najczęściej udzielany oraz jaką najchętniej kupują kartę kredytową.

null

W Banku Millennium najczęściej otwieranym rachunkiem osobistym jest Konto 360°. Prowadzenie konta i karta są bezpłatne, jeśli w danym miesiącu bank zaksięguje łączne wpływy zewnętrzne na kwotę min. 1 tys. zł oraz min. jedną płatność kartą. W innym przypadku klient zapłaci 8 zł za konto i 7 zł miesięcznie za kartę. Najczęściej udzielanym kredytem gotówkowym jest Pożyczka Gotówkowa. Bank spośród wszystkich kart kredytowych, najczęściej sprzedaje Kartę Impresja. Miesięczny koszt obsługi karty wynosi 7,99 zł,  jeśli w poprzednim miesiącu nie zostanie zaksięgowanych min. 5 transakcji kartą.

Najpopularniejszy rachunek w Banku Pocztowym, to Bliskie Konto Pocztowe. Darmowe pod warunkiem dokonania transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty płatniczej na łączną kwotę min. 300 zł w danym miesiącu. W przypadku braku transakcji opłata wynosi 5 zł miesięcznie (0 zł za użytkowanie karty debetowej).  Klienci decydujący się na kredyt gotówkowy korzystają najchętniej z oferty Kredytu Pocztowego. Najczęściej sprzedawaną kredytówką jest Karta kredytowa MasteCard – koszty jej użytkowania wynoszą 4 zł miesięcznie.

Od sierpniowej premiery Konta Jakie Chcę już ponad 100 tys. osób wybrało nową ofertę rachunku w Banku Zachodnim WBK. Opłata za jego prowadzenie wynosi 0 zł. Płatność za użytkowanie karty debetowej może również wynieść 0 zł, jeśli klient wybierze wariant zwolnienia opłaty za kartę robiąc 5 transakcji kartą lub transakcje kartą na kwotę 500 zł. Dla mniej aktywnych jest stała opłata w wysokości 3 zł. W Banku Zachodnim najczęściej udzielane są kredyty w standardowej ofercie ze średnią kwotą około 15 tys. zł. Klienci wybierający kartę kredytową, najczęściej wnioskują o  Mastercard Silver – darmową w pierwszym roku, jeśli w ciągu 3 miesięcy klient dokona nią 5 transakcji .

W BGŻ BNP Paribas najczęściej zakładanym rachunkiem osobistym jest Konto Optymalne. Miesięczna opłata za jego prowadzenie i obsługę karty nie jest pobierana. Bank udziela obecnie najwięcej kredytów w opcji Kredyt gotówkowy „Wszystko gra”. Najpopularniejszą kartą kredytową w jego ofercie jest natomiast MasterCard Standard. Koszt obsługi plastiku wydanego w Punktach Banku wynosi 6 zł miesięcznie, zaś w Oddziałach  – 72 zł rocznie.

EKOkonto bez Kosztów jest najchętniej zakładanym rachunkiem w Banku Ochrony Środowiska.  Bank pobiera opłatę wyłącznie za użytkowanie karty debetowej i to tylko w przypadku, jeśli jej użytkownik nie wykona nią  transakcji na kwotę 300 zł miesięcznie. Najczęściej udzielanym kredytem jest pożyczka Zielona inwestycja. Klienci wnioskują najczęściej o kartę kredytową Standard. Opłata miesięczna za jej użytkowanie wynosi  8 zł miesięczne. Zwolnienie z płatności następuje po wykonaniu transakcji na kwotę 600 zł.

Najpopularniejszym rachunkiem w Banku Handlowym jest konto Citi Priority. Koszt obsługi rachunku wraz z kartą wynosi 30 zł. Opłaty nie można uniknąć. Najczęściej bank udziela tradycyjnej Pożyczki gotówkowej. Bestsellerem wśród kart kredytowych jest natomiast darmowa karta Citi Simplicity.

W Credit Agricole klienci otwierają zwykle Konto PROSTOoszczędzające PLUS. Opłata za konto wynosi 9,90 zł lub 0 zł, gdy klient zapewni na nim miesięczne wpływy w wysokości 1,5 tys. zł, zaś opłata za kartę wynosi 7,90 zł lub 0 zł, jeżeli dodatkowo jej posiadacz wykonuje nią  transakcje bezgotówkowe na kwotę min. 500 zł miesięcznie. Najczęściej udzielaną pożyczką jest zaś Kredyt gotówkowy na dowolny cel. W portfelach  jego klientów najpopularniejszym plastikiem jest karta kredytowa Credit Agricole Silver. Za jej użytkowanie trzeba zapłacić 7,90 zł miesięcznie, jeżeli np. suma transakcji gotówkowych lub bezgotówkowych zaksięgowanych na rachunku karty w danym okresie rozliczeniowym nie będzie wynosiła min. 700 zł.

Osoby, które wybierają Deutsche Bank, najczęściej zakładają w tym banku konto dbNET PREMIUM. Do końca bieżącego roku jest ono bezwarunkowo darmowe. Najczęściej udzielanym kredytem pozwalającym na finansowanie bieżących potrzeb jest db Kredyt Gotówkowy, a najlepiej  sprzedającą się kartą kredytową jest Deutsche Bank Silver (darmowa w pierwszym roku użytkowania).

Ograniczony wybór mają klienci EnveloBanku – nowej, mobilnej marki Banku Pocztowego. W jego ofercie jest tylko jeden rachunek. EnveloKonto jest darmowe, jeśli w danym miesiącu klient wykona transakcje na kwotę min. 300 zł. W inny przypadku opłata wyniesie 5 zł. Klienci EnveloBanku szukający finansowania wybierają Kredyt gotówkowy. Bank nie ma jeszcze w ofercie karty kredytowej.

Eurobank najczęściej otwiera nowym klientom konto w Pakiecie Active. Miesięczny koszt prowadzenia rachunku wynosi 9 zł, o ile nie wpływają na nie środki z tytułu wynagrodzenia, emerytury lub renty w wysokości min. 1,5 tys. zł. Jeśli tak się dzieje – konto prowadzone jest za darmo. Płatność za kartę (4,9 zł miesięcznie) może być również nie pobrana, jeżeli klient dokona nią transakcji na kwotę min. 400 zł miesięcznie. Osoby, które szukają pożyczki pieniężnej korzystają zwykle z oferty Taniego kredytu z kontem. Najczęściej przyznawaną kartą kredytową jest zaś Visa Classic Standard. Kosztuje 8 zł miesięcznie, jeżeli w cyklu rozliczeniowym, za który naliczana jest opłata, posiadacz karty nie był objęty żadnym ubezpieczeniem wymienionym w sekcji „Ubezpieczenia opcjonalne.

W Getin Banku klientom oferowane jest obecnie nowe Konto Proste Zasady. Jego prowadzenie kosztuje 8 zł, chyba że klient wykona w danym miesiącu jedną transakcję bezgotówkową. W takim przypadku konto będzie darmowe. Na finansowanie dowolnego celu bank proponuje Kredyt gotówkowy. Klienci, którzy szukają bieżącego dostępu do kredytu, wybierają najczęściej Kartę Kredytową Standard. Opłata za jej użytkowanie może wynieść 5 zł miesięcznie, jeżeli klient nie wykona kartą min. 5 transakcji bezgotówkowych w danym cyklu rozliczeniowym.

Idea Bank ma ograniczoną ofertę dla klientów indywidualnych. Koncentruje się głównie na produktach oszczędnościowych i oszczędnościowo – rozliczeniowych. Najczęściej otwieranym rachunkiem jest Konto IDEALNE. Bank nie pobiera opłaty za konto ani kartę debetową wydaną do rachunku.

Bestsellerem w ING Banku Śląskim jest Konto Direct z Lwem. Opłata za obsługę karty wydanej do konta wynosi 7 zł miesięcznie. Wystarczy jednak wykonać transakcji bezgotówkowych na kwotę min. 300 zł, aby uniknąć tego kosztu. Najczęściej udzielanym kredytem jest Pożyczka gotówkowa z ubezpieczeniem, zaś najlepiej sprzedającym się plastikiem – Karta kredytowa Visa. Roczna opłata za kartę wynosi 35 zł.

W Inteligo, najczęściej otwieranym rachunkiem osobistym jest Konto Inteligo. Opłata za użytkowanie karty debetowej wyniesie 0 zł, gdy w miesiącu rozliczeniowym klient dokonana operacji  bezgotówkowych na kwotę min. 100 zł. W pozostałych przypadkach wyniesie ona 4 zł. W ofercie Inteligo nie ma pożyczki gotówkowej. Klient może skorzystać  z kredytu odnawialnego w koncie lub karty kredytowej Inteligo. Opłata roczna za użytkowanie karty może wynieść 50 zł, jeżeli średnio w miesiącu suma operacji dokonanych kartą nie przekroczy 500 zł. Aby jej uniknąć, suma ta powinna przekraczać średnio 800 zł miesięcznie.

W internetowym Orange Finanse dostępny jest tylko jeden rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy. Konto Osobiste jest całkowicie darmowe. Na finansowanie swoich potrzeb, klienci najczęściej zaciągają standardowy Kredyt gotówkowy. Najczęściej wybieraną kartą kredytową jest natomiast Karta Kredytowa MasterCard, która w ramach promocji „Karta Kredytowa bez opłaty rocznej w Orange Finanse, jesień 2017” obowiązującej do 01.02.2018 r. włącznie, zwolniona jest z opłaty rocznej w pierwszym roku użytkowania.

PKO BP najczęściej otwiera swoim klientom Konto za Zero – darmowy rachunek, pod warunkiem, że klient zawnioskuje również o kartę debetową. Aby karta była również zwolniona z opłat, wystarczy wykonywać nią miesięcznie transakcje na kwotę 300 zł. W przeciwnym razie z konta klienta co miesiąc będzie pobierana prowizja w wysokości 6,5 zł. Najpopularniejszym produktem kredytowym udzielanym na dowolny cel jest pożyczka gotówkowa „Mini Ratka”. Najlepiej sprzedającą się kartą jest zaś Przejrzysta karta kredytowa PKO. Koszt jej użytkowania to nawet 60 zł rocznie, jeśli średnio w miesiącu suma operacji dokonanych kartą  nie przekroczy 500 zł. Może być za darmo, jeśli suma operacji przekroczy średniomiesięcznie 600 zł.

Klienci decydujący się na współpracę z PlusBankiem otwierają tam najczęściej Konto Plus. Opłata za prowadzenie rachunku wynosi 0 zł, a za użytkowanie karty – 9 zł, jeśli w bieżącym miesiącu rozliczeniowym wartość transakcji bezgotówkowych nie przekroczyła 500 zł. Najczęściej udzielanym kredytem jest Kredyt Gotówkowy „Pięć Gwiazdek”. Najatrakcyjniejszym produktem wśród kart kredytowych jest natomiast karta MasterCard Classic, za którą klient płaci 8 zł miesięcznie, jeżeli nie zrealizuje transakcji na kwotę min. 500 zł. Jeśli warunek spełni, nie płaci nic.

Najczęściej otwieranym rachunkiem w Raiffeisen Polbank jest prowadzone za darmo Wymarzone Konto Osobiste. Bank pobiera tylko stałą opłatę w wysokości 6 zł miesięcznie za użytkowanie karty debetowej MasterCard Debit z ubezpieczeniem „CYBER pomoc”. Klienci decydujący się na pożyczkę otrzymują najczęściej Kredyt na Miarę. Najlepiej sprzedającą się kartą jest Wygodna Visa. Opłata miesięczna za jej użytkowanie wynosi 5 zł lub 0 zł miesięcznie, jeżeli w danym cyklu rozliczeniowym klient dokona transakcji na kwotę min. 500 zł.

W Toyota Banku klienci najczęściej wybierają Konto Jedyne, w ramach którego pobierana jest stała opłata za prowadzenie w wysokości 2,49 zł miesięcznie. Bank udziela zwykle Pożyczki nr. 1, a wśród kart kredytowych największą popularnością cieszy się Karta Classic, która jest darmowa w pierwszym roku użytkowania, jeżeli jej aktywacja nastąpi w ciągu 45 dni od wydania.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe