Konto tanie i mobilne

Zaledwie kilka banków ma specjalne konta dla studentów. I oferty te wcale nie muszą być najlepsze dla młodego człowieka, dla którego liczy się przede wszystkim mobilność i niskie koszty. Wybór jest dużo większy.

Publikacja: 14.09.2016 19:00

Konto tanie i mobilne

Foto: 123RF

PKO BP pochwalił się niedawno, że 18 proc. ankietowanych młodych klientów ma konto właśnie w tej instytucji. Dla osób w wieku od 18 do 26 lat przeznaczone jest bezpłatne PKO Konto dla Młodych z serwisem bankowości internetowej iPKO dostępnym również przez smartfony. Klienci mogą też korzystać z darmowych wypłat z bankomatów w Polsce i na świecie oraz z aplikacji mobilnej IKO.

Promocja z premią

Specjalną ofertę dla młodych ludzi w tym samym przedziale wiekowym ma Bank Millennium. W pełni mobilne Konto 360° Student jest darmowe. Nie płaci się też za przelewy. Żeby być zwolnionym z opłaty za kartę wydaną do konta oraz za podejmowanie gotówki z bankomatów, trzeba mieć zaksięgowaną w danym miesiącu co najmniej jedną płatność kartą lub BLIKiem. Bank umożliwia też przelewy na e-mail i numer telefonu.

Dla młodych i w pełni mobilnych klientów przygotowywane są promocje. Właśnie trwa IV edycja programu „Zyskaj 360 zł”. Płacący kartą lub BLIKiem mogą odbierać do 60 zł premii miesięcznie przez sześć miesięcy; 2 proc. premii przysługuje za płatności kartą wydaną do konta (do 30 zł miesięcznie), a 5 proc. za płatności BLIKiem (również do 30 zł miesięcznie). Konto w promocji można otwierać do 5 grudnia.

Dla osób do 28. roku życia ciekawą propozycją jest konto osobiste Getin UP Free, które przed rokiem zastąpiło konto Getin UP dla Studenta. Getin Bank także nagradza studentów. Wszystkim, którym na konto wpływa stypendium naukowe lub socjalne, zwiększa wsparcie o 3 proc. miesięcznie, nie więcej niż 30 zł. Na początku dodaje jeszcze 50 zł na start. W ciągu 12 miesięcy promocji można dostać dziewięć takich bonusów.

Prowadzenie rachunku jest darmowe. Za kartę nie zapłaci się regulaminowych 6,99 zł, jeżeli w poprzednim miesiącu kalendarzowym zostaną zawarte transakcje bezgotówkowe o wartości co najmniej 300 zł.

Nie tylko dla żaków

Tanią i prostą propozycję, choć niekoniecznie dla studentów, ma Smart Bank. Smart Konto jest darmowe, podobnie jak karta i przelewy, a powiązane z nim konto oszczędnościowe ma atrakcyjne oprocentowanie – 2 proc. w skali roku dla wkładu do 50 tys. zł.

Uniwersalną propozycją jest też Konto Freemium w T-Mobile Usługi Bankowe. Można je zakładać już od 13. roku życia. Bank nie pobiera opłaty za prowadzenie. Standardowa opłata miesięczna za kartę wynosi 2 zł, ale łatwo ją ominąć. Wystarczą transakcje bezgotówkowe w wysokości 200 zł miesięcznie.

Młodzi w wieku od 13. do 24. roku życia mogą też założyć w pełni mobilne eKonto m w mBanku. Rachunek jest bezpłatny, podobnie jak korzystanie z bankomatów. Karta kosztuje 4 zł miesięcznie, ale tylko wtedy, gdy klient nie przeprowadzi pięciu transakcji bezgotówkowych w miesiącu. Warunku tego nie muszą spełniać młodzi do ukończenia 20 lat. Starsi powinni wystrzegać się sprawdzania salda w bankomatach, bo bank potrąci za to 5 zł.

Oczekiwania młodych klientów wobec banków

Mobilność staje się nieodłącznym elementem polskiej bankowości. Z najnowszego raportu TNS „Polska.Jest.Mobi” wynika, że Polacy powyżej 15. roku życia mają 19 mln smartfonów. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba użytkowników bankowości mobilnej wzrosła prawie o 2 miliony.

W samym mBanku liczba klientów wykorzystujących urządzenia mobilne przekroczyła przed wakacjami milion. Połowa z nich to ludzie w wieku 24 – 36 lat. Młody człowiek otwierając swoje pierwsze konto nie wybierze już oferty, która nie spełnia standardów XXI wieku. Będzie chciał mieć nie tylko tani rachunek z tanią kartą, ale również możliwość płacenia komórką za parkowanie, bilety komunikacji miejskiej i zakupy w sklepach. Smartfon musi też pozwalać na podejmowanie gotówki z bankomatów i robienie przelewów. Ceniona jest również funkcja geolokalizacji, umożliwiająca znalezienie np. sklepu z korzystnym rabatem lub najbliższego bezpłatnego bankomatu.

Smartfon powoli zastępuje młodym portfel dzięki technologii NFC, HCE lub systemowi BLIK. Płatności mobilne w technologii NFC (Near Field Communication, czyli komunikacja bliskiego zasięgu) umożliwia wirtualna karta płatnicza na karcie SIM telefonu komórkowego. Dzięki niej można płacić nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, wszędzie gdzie jest logo Visa PayWave ze znakiem akceptacji transakcji zbliżeniowych.

Banki wprowadzają również swoje rozwiązania, takie jak IKO w PKO BP czy PeoPay w Pekao SA. Niektóre instytucje umożliwiają korzystanie z usługi MasterCard Mobile, dzięki której można płacić za bilety w komunikacji miejskiej i kolejowej, za parkingi i bilety do kina. Wystarczy mieć kartę debetową lub kredytową MasterCard i zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie.

Coraz więcej zwolenników ma wdrażany w bankach od 2015 r. system BLIK – platforma płatności mobilnych stworzona przez sześć instytucji. Jako pierwsze do systemu przystąpiły: Alior Bank, Bank Millennium, BZ WBK, ING Bank Śląski, mBank oraz PKO BP, ale dołączają do nich kolejne. BLIKiem można nie tylko płacić, ale i podejmować pieniądze z bankomatów. Dla korzystających z systemu organizowane są liczne promocje.

Wszystkie te funkcje stają się niezbędne dla młodych klientów banków, którym zależy przede wszystkim na w pełni mobilnym dostępnie do usług.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe