Można zarobić tak jak na dobrej lokacie

Sprawdziliśmy, w których bankach obowiązują teraz promocje dotyczące rachunków oszczędnościowych.

Publikacja: 13.09.2017 19:20

Można zarobić tak jak na dobrej lokacie

Foto: Bloomberg

Do naszego zestawienia trafiło blisko 20 ofert z podwyższonym oprocentowaniem oferowanym głównie nowym klientom, osobom deponującym nowe środki, aktywnie korzystającym z dodatkowych produktów banku lub beneficjentom programu Rodzina 500+.

Najlepsi dają 3 proc. i więcej

Najwyżej oprocentowany rachunek oszczędnościowy oferuje obecnie Orange Finanse (produkty dostarcza mBank). Stawka 3,6 proc. w skali roku, obowiązująca przez sześć miesięcy, dotyczy wkładu do 10 tys. zł. Z oferty mogą skorzystać osoby, które założą w Orange Finanse rachunek osobisty i zrealizują w danym miesiącu kalendarzowym płatności bezgotówkowe kartą debetową na łączną kwotę co najmniej 300 zł.

– Promocja „Dobry Start z Orange Finanse” prowadzona jest od samego początku istnienia Orange Finanse. Klienci chętnie ją wybierają. Korzystają z niej wszyscy, którzy poszukują wysokiego oprocentowania na koncie oszczędnościowym, wygody w użytkowaniu, nowoczesnych rozwiązań i bezpieczeństwa – tłumaczy Marcin Chruściel, dyrektor Orange Finanse.

3 proc. w skali roku można zarobić w Banku Pocztowym na Pocztowym Koncie 500+. Aby środki do kwoty 10 tys. zł były oprocentowane taką stawką, w danym miesiącu na konto osobiste klienta musi wpłynąć minimum 500 zł z programu Rodzina 500+, a w tytule przelewu należy napisać: R500+.

Klienci otwierający rachunek osobisty w wariancie Konto Freemium lub Konto Premium w T-Mobile Usługi Bankowe mogą założyć konto oszczędnościowe z oprocentowaniem do 3 proc. w skali roku. Stawka obejmuje środki do kwoty 50 tys. zł. Podwyższone oprocentowanie będzie obowiązywało przez pierwsze trzy miesiące. Po tym okresie zostanie obniżone do wysokości wyliczonej według wzoru: WIBID 1M minus 0,4 pkt proc. (WIBID z dziesiątego dnia kalendarzowego danego miesiąca). Produkty do T-Mobile Usługi Bankowe dostarcza Alior Bank.

Większość banków z naszego zestawienia oferuje nowym klientom deponującym nowe środki oprocentowanie w granicach 2 – 2,5 proc. w skali roku.

Zyski jak na lokatach

Dysponując wkładem na poziomie 10 tys. zł lub większym, warto – zamiast lokaty zakładanej na krótki termin – rozważyć otwarcie rachunku oszczędnościowego oferowanego w okresowej promocji. Oprocentowanie dobrych lokat i kont oszczędnościowych jest zbliżone (stawki dla najlepszych lokat trzymiesięcznych wynoszą obecnie od 1,65 do 4 proc. w skali roku), ale wybierając rachunek oszczędnościowy zyskuje się łatwy dostęp do odkładanych środków.

Uwaga na koszty

Osobom, które chcą częściej niż raz w miesiącu podejmować pieniądze z rachunku oszczędnościowego, taka forma lokowania nadwyżek może się nie opłacać. Banki często pobierają prowizje za drugą i każdą kolejną w danym miesiącu wypłatę z konta. Nieliczne każą płacić za prowadzenie konta (patrz w tabeli: Toyota Bank) i obsługę karty debetowej (patrz w tabeli: T-Mobile Usługi Bankowe i Alior Bank).

Można regularnie gromadzić kapitał

– Konta oszczędnościowe znakomicie nadają się do systematycznego odkładania nadwyżek finansowych.

– Środki wpłacane na rachunek oszczędnościowy są niejednokrotnie oprocentowane według dość skomplikowanych zasad. Czasami decydujące znaczenie ma wysokość wkładu. Niekiedy na wyższą stawkę mogą liczyć stali klienci danego banku, posiadający w nim konto osobiste z odpowiednio wysokim wkładem czy aktywnie używający karty debetowej. W wielu instytucjach warunkiem otwarcia konta oszczędnościowego jest założenie jednocześnie konta osobistego.

– Pieniądze na rachunek oszczędnościowy można wpłacać w dowolnym momencie bez konieczności podpisywania nowej umowy (tak jak przy lokacie). Można też w każdej chwili podjąć środki bez utraty odsetek, ale taka operacja może kosztować. Do częstych wypłat banki zniechęcają, wprowadzając prowizje za przelewy z konta oszczędnościowego na inne rachunki. Z reguły tylko jedna taka operacja w miesiącu jest darmowa. Bezpłatne jest również otwarcie i prowadzenie rachunku.

– Konto oszczędnościowe polecane jest zwłaszcza osobom ceniącym bezpieczeństwo.

Do naszego zestawienia trafiło blisko 20 ofert z podwyższonym oprocentowaniem oferowanym głównie nowym klientom, osobom deponującym nowe środki, aktywnie korzystającym z dodatkowych produktów banku lub beneficjentom programu Rodzina 500+.

Najlepsi dają 3 proc. i więcej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca