Pilnie potrzebna szybka pożyczka

Osoby, które mają przed sobą duże wydatki i nie mają środków własnych, zdane są na finansowanie zewnętrze.

Publikacja: 17.12.2017 09:08

Pilnie potrzebna szybka pożyczka

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Lepszy jest wtedy kredyt w banku czy pożyczka w firmie udzielającej chwilówek?

Kredyt w banku

Kredyt w banku uzyskać mogą zazwyczaj osoby, które mają dobrą zdolność kredytową i udokumentowany dochód. Są jednak banki, które w swoich ofertach mają kredyty na niską kwotę i relatywnie szybki okres spłaty – od 1 miesiąca do 36 miesięcy. Takie zobowiązanie udzielić mogą też wyłącznie na dowód osobistych, bez dodatkowych zaświadczeń. Uzyskanie finansowania z banku, może potrwać od kilkunastu minut do kilku dni. Wszystko zależy od tego jakie procedury stosuje bank i jak długo procesuje złożony wniosek. Licząc więc na szybkie środki, należy się wcześniej upewnić ile może trwać w dane instytucji przyznanie kredytu i jego realna wypłata.

Firma pożyczkowa

Osoby, którym ciężko wykazać wysoki dochód, bo np. pracują na umowie o dzieło lub mają nieregularne wpływy, mogą próbować zaciągnąć pożyczkę w instytucjach pozabankowych. Powinny jednak znaleźć pożyczkodawcę działającego legalnie, tak jak banki, które są nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) czy instytucje pożyczkowe wpisane do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez KNF. Jest on dostępny na stronie internetowej urzędu.

W przypadku pożyczek pozabankowych, kusząca może być szybkość i łatwość ich uzyskania. Czasem wystarczy tylko czysty BIK, dowód osobisty, kilka kliknięć w internecie i po kilku chwilach środki są na rachunku klienta, a czasem nawet dostarczone do rąk własnych.

Uwaga na koszty

Zaciągając chwilówkę należy zapoznać się z opłatami dodatkowymi, które często nie występują w przypadku zwykłych kredytów w banku. To właśnie na nich firmy pożyczkowe zarabiają najwięcej. Karne odsetki, wydłużenie spłaty, monity w przypadku braku zwrotu środków na czas mogą wprowadzić w spiralę zadłużenia. W takich sytuacjach, dużo prościej dogadać się z bankiem. Chętniej obniży raty i rozłoży spłatę na dłuższy okres, by odzyskać pożyczone środki.

Decyzja musi być przemyślana

Pożyczkę należy zaciągnąć wyłącznie do takiej wysokości w jakiej zaspokoi nasze potrzeby i nie będzie ciężarem. Spłacane raty nie mogą przewyższać naszych comiesięcznych możliwości finansowych.

Jeśli decydujemy się na konkretną ofertę powinniśmy bardzo dokładnie się z nią zapoznać. Umowę należy podpisać wyłącznie wtedy, gdy się ją w pełni rozumie. Należy czytać wszystkie jej zapisy, aby świadomie i bezpiecznie wziąć na siebie takie zobowiązanie. Każdą pożyczkę, trzeba bowiem spłacić.

Lepszy jest wtedy kredyt w banku czy pożyczka w firmie udzielającej chwilówek?

Kredyt w banku

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe