Inteligentne może być już niemal wszystko

Komputery obsługiwane za pomocą gestów, bezkolizyjne drony, sprzęt domowy podłączony do internetu

Publikacja: 20.09.2015 09:59

Moto 360 to inteligentne zegarki specjalnie dla kobiet

Moto 360 to inteligentne zegarki specjalnie dla kobiet

Foto: materiały prasowe

Największe koncerny branży IT na zakończonych 9 września berlińskich targach IFA prześcigały się w nowościach. Jednak poza zalewem kolejnych modeli smartfonów, tabletów, notebooków, monitorów i telewizorów nie pojawiły się hity, które można byłoby nazwać przełomowymi. Zabrakło rewolucyjnych rozwiązań, ale było kilka premier, które mogą wyznaczać nowe technologiczne trendy.

Na uwagę zasługują zwłaszcza rozwiązania zaprezentowane przez Intel: nowe procesory, komputery obsługiwane za pomocą gestów czy bezkolizyjne drony, których oczami są kamery RealSense.

Obsługa gestem i głosem

– Nasze technologie nie są prototypami, które wymagają dopracowania i trafią na rynek dopiero za kilka lat – mówi Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jak zaznacza, wszystkie nowości są już na wyciągnięcie ręki dzięki rozwiązaniom takim jak procesory Intel Core szóstej generacji czy kamera Intel RealSense z trójwymiarowym pomiarem głębi. Dostępne stają się miniaturowe, lecz w pełni wydajne komputery, możliwość obsługiwania urządzeń za pomocą gestów, fotorealistyczna grafika.

Najnowsze procesory Intel Core szóstej generacji wyznaczają nowe standardy, bo dzięki nim kolejne modele komputerów mogą być smuklejsze, lżejsze i nieporównanie bardziej wydajne niż ich kilkuletnie odpowiedniki. Do tego jeszcze lepiej radzą sobie z odtwarzaniem i edycją wideo w rozdzielczości 4K.

Koncern już zapowiedział, że nowe procesory zasilą wiele urządzeń: od miniaturowego Intel Compute Stick po desktopy, ultrabooki czy urządzenia 2 w 1. Wszystkie procesory Intel Core szóstej generacji zostały zoptymalizowane pod kątem pełnego wykorzystania możliwości najnowszego systemu Windows 10. Ma to sprawić, że obsługa komputerów będzie jeszcze bardziej intuicyjna. System Windows Hello, w połączeniu z technologią True Key, umożliwi np. bezpieczne logowanie się na podstawie rysów twarzy. Wyeliminuje to ryzyko przechwycenia haseł, dzięki czemu korzystanie z urządzeń będzie wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Modne technologie ubieralne

Intel stawia również na poszerzanie zakresu zastosowania technologii RealSense. W najbliższym czasie ma ona trafić do sporej liczby urządzeń. Dzięki temu będzie można nimi sterować za pomocą gestów czy komend głosowych. Poza tym technologia RealSense umożliwi trójwymiarowe skanowanie obiektów oraz wycinanie tła z obrazu w czasie rzeczywistym.

Intel pokazał możliwości tej technologii w praktyce na przykładzie inteligentnego ekspresu do kawy. Urządzenie rodem z filmów science fiction potrafi rozpoznać twarz użytkownika, zweryfikować daną osobę oraz wyciągnąć wnioski z jej mimiki. Na tej podstawie jest w stanie podjąć decyzję, jaką kawę zaparzyć.

Inteligentne przedmioty to motyw wiodący IFA 2015. Niemal wszyscy znaczący dostawcy prezentowali bowiem tzw. wearables, czyli technologie ubieralne, oraz urządzenia domowego użytku podłączone do internetu; można nimi sterować za pomocą smartfona.

Pralka i zegarek online

Ciekawy projekt smart home (inteligentny dom) przedstawił chiński Haier, jeden z największych producentów AGD na świecie. Jego platforma U+ Smart Life, poprzez otwarty protokół interfejsu, umożliwia globalną komunikację. Dzięki niej różni producenci AGD, a nie tylko Haier, mogą bez żadnych przeszkód nawiązać ze sobą dialog, co pozwoli na podłączenie do systemu wielu sprzętów i usług.

Konsumenci, korzystając z platformy U+ Smart Life, mają dostęp do aktualnej informacji o domowych sprzętach. Dostają ją za pośrednictwem tabletów czy smartfonów. Urządzenia domowe mogą być zdalnie monitorowane i sterowane, ułatwiając użytkownikom codzienne życie. W systemie smart home mogą znajdować się m.in.: klimatyzator, chłodziarka, pralka z dwoma bębnami.

LG zaprezentowało uniwersalny gadżet, opracowany na potrzeby inteligentnego domu. To specjalny czujnik SmartThinQ, który może przekształcić każdy tradycyjny sprzęt AGD w inteligentne urządzenie. Okrągły czujnik, podłączany do pralki czy piekarnika, przekazuje bezpośrednio do naszego telefonu kluczowe informacje o pracy urządzenia.

Stoiska firm na IFA zasypane były smartwatchami. Inteligentne zegarki pokazały m.in.: Motorola, LG i Samsung. Ten ostatni przystosował swój najnowszy model Gear S2 do współpracy w standardzie SmartThings. Dzięki temu za pomocą zegarka możemy zarządzać innymi sprzętami w inteligentnym domu – telewizorem, oświetleniem, termostatem czy drzwiami do garażu.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora, m.duszczyk@rp.pl

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe