Nowe bankomaty nie tylko dla pielgrzymów

Turyści będą mogli korzystać z urządzeń postawionych tylko na czas wakacji

Publikacja: 02.07.2016 06:10

Sezonowe bankomaty nie zawsze ustawiane są w reprezentacyjnych miejscach

Sezonowe bankomaty nie zawsze ustawiane są w reprezentacyjnych miejscach

Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

W czasie wakacji dodatkowe bankomaty staną tradycyjnie nad morzem, nad jeziorami i w górach, a w tym roku także w okolicach Krakowa, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Papież Franciszek spotka się z młodymi w Krakowie pod koniec lipca, ale wierni przyjadą do Polski już tydzień wcześniej, bo spędzą tydzień w diecezjach. Organizatorzy mówią, że spodziewają się 1,5 mln osób.

– Jesteśmy oficjalnym partnerem wizyty Ojca Świętego podczas Światowych Dni Młodzieży, ale są to uroczystości o charakterze religijnym, a nie komercyjnym, dlatego nie planujemy sprzedaży specjalnie dedykowanych produktów – mówi Tomasz Bogusławski z Pekao SA.

Zapewnia, że bank chce jak najlepiej pomagać pielgrzymom podczas realizacji operacji finansowych, takich jak wymiana walut, podejmowanie gotówki z bankomatu, płatności kartami. Do dyspozycji pielgrzymów będzie 55 oddziałów banku i 109 bankomatów. Urządzenia te będą częściej niż zwykle uzupełniane gotówką, aby sprostały zwiększonej liczbie wypłat.

– Planujemy też wydłużenie pracy wybranych oddziałów. Niektóre z nich zostaną dodatkowo otwarte w sobotę. W placówkach będą pracownicy mówiący po angielsku, aby jak najlepiej obsłużyć pielgrzymów z zagranicy – tłumaczy Tomasz Bogusławski.

W okolicach Krakowa

PKO BP zamierza ustawić w Krakowie, Wieliczce, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Kokotowie i Brzegach dodatkowe bankomaty. Ich montaż zacznie się 4 lipca i potrwa do 20 lipca. Niemal wszystkie te bankomaty będą dostępne do końca września.

Euronet, który w Krakowie i w okolicach, gdzie będą odbywały się uroczystości, ma 220 bankomatów i wpłatomatów, prowadzi rozmowy z organizatorami Światowych Dni Młodzieży, by postawić kolejne urządzenia w miejscach najbardziej dogodnych dla odwiedzających Kraków w tych dniach.

– Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby przedstawić wyniki prowadzonych rozmów – mówi Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska.

Firma ta tego lata ustawi ponad 100 bankomatów w 60 miejscowościach wypoczynkowych, głównie nad morzem i na Mazurach. Pojawią się one m.in. w Pobierowie, Łebie, Krynicy Morskiej, Dziwnówku, Władysławowie, Rowach, Rewalu czy Kołobrzegu.

– Mimo rosnącej liczby punktów akceptujących płatności kartą Polacy, szczególnie podczas wakacji, za drobne zakupy chętniej płacą gotówką – mówi Ewa Miziołek.

Posiadanie gotówki w portfelu pozwala zachować większą kontrolę nad wakacyjnym budżetem. Wydajemy tyle, ile mamy akurat w portfelu.

Euronet przypomina, że usługą przydatną dla rodziców w czasie wakacji może się okazać przekaz bankomatowy. Nadawca i odbiorca muszą podać swoje numery PESEL, numery telefonów komórkowych oraz kwotę przekazu.

– Do tej pory nie było na rynku technicznej możliwości przekazania dziecku pieniędzy „na już”. Dostępne formy zakładały co najmniej jeden dzień na realizację transakcji. Przekaz przez nasze urządzenia jest gotowy do odbioru zaraz po otrzymaniu wiadomości SMS z kodem PIN transakcji – opowiada Ewa Miziołek.

Z urządzeń sezonowych będzie można korzystać do drugiej połowy września.

W miejscowościach nadmorskich

Planet Cash także wystawi tego lata sezonowe bankomaty w miejscach wzmożonego ruchu turystycznego. W tym roku będzie to ponad 30 maszyn m.in. w miejscowościach nadmorskich takich jak Jastarnia, Jurata, Władysławowo. Chałupy, Łeba, Rowy, Darłowo, Gdynia, Świnoujście, Dębki.

– Zwiększamy liczbę urządzeń, bo takie są potrzeby rynku. Gotówka jest wciąż popularnym środkiem płatniczym, zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ w wielu sezonowych punktach handlowych nie ma możliwości zapłacenia kartą – tłumaczy Żaneta Najda z Planet Cash.

Jak dodaje, dziś wiele dzieci ma karty płatnicze, które w razie potrzeby łatwo mogą być zasilone przez rodziców poprzez konto bankowe. A młody człowiek podejmie gotówkę w bankomacie.

Przystanek Woodstock

PKO BP również ustawi dodatkowe bankomaty w nadmorskich miejscowościach. W sumie 16, tyle samo ile w 2015 r. – Zmieniliśmy tylko jedną lokalizację. Zamiast w Kuźnicy dodatkowe urządzenie stanie w Pobierowie – mówi Michał Tkaczuk z biura prasowego banku.

Pekao SA standardowo uruchomi cztery mobilne bankomaty podczas przystanku Woodstock na polach w Kostrzynie nad Odrą. Impreza odbędzie się w połowie lipca.

Sezonowe urządzenia ING Banku Śląskiego zostaną zlokalizowane w popularnych miejscowościach nadmorskich.

– Pierwsze zostały już udostępnione klientom, kolejne pojawia się w najbliższych dniach. W sumie postawimy 30 bankomatów w takich miejscowościach jak m.in. Gdynia, Karwia, Władysławowo, Jastarnia czy Chałupy – mówi Miłosz Gromski z biura prasowego. Maszyny będą pracowały do połowy września.

W czasie wakacji dodatkowe bankomaty staną tradycyjnie nad morzem, nad jeziorami i w górach, a w tym roku także w okolicach Krakowa, gdzie odbędą się Światowe Dni Młodzieży.

Papież Franciszek spotka się z młodymi w Krakowie pod koniec lipca, ale wierni przyjadą do Polski już tydzień wcześniej, bo spędzą tydzień w diecezjach. Organizatorzy mówią, że spodziewają się 1,5 mln osób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?