Przelewy w święta i Nowy Rok mają wolne

Jeśli zlecimy transakcję zbyt późno, pieniądze dotrą do odbiorcy dopiero 2 stycznia 2018 r.

Publikacja: 23.12.2017 07:00

Przelewy w święta i Nowy Rok mają wolne

Foto: Bloomberg

Do której godziny należy zlecić przelew, aby dotarł na konto w innym banku przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem? Ta wiedza przyda się wszystkim, którzy przed końcem 2017 r. muszą opłacić rachunki, zapłacić raty kredytowe lub po prostu robią zakupy w internecie na ostatnią chwilę.

System Elixir

W Polsce większość transakcji zlecanych przez klientów banków jest realizowana przez elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir. Obsługuje go Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Każdy bank ma pełną dowolność w ustalaniu godzin odbierania i przekazywania przelewów do systemu. Sesje rozliczeń międzybankowych Elixir realizowane są wyłącznie w dni robocze.

– W tym roku Wigilia wypada w niedzielę, a święta kończą się we wtorek. Należy zatem pamiętać, że jeśli przelew dotrze do KIR w piątek 22 grudnia po godzinie 16, pieniądze trafią na konto odbiorcy dopiero w środę 27 grudnia – tłumaczy Anna Olszewska, rzecznik prasowy KIR.

Jak dodaje, przed Sylwestrem i Nowym Rokiem ostatnim dniem rozliczeniowym będzie piątek 29 grudnia. Tego dnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe: poranna i popołudniowa. Zatem wszystkie przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR w piątek po godzinie 13.30 zostaną rozliczone we wtorek 2 stycznia w pierwszej sesji rozliczeniowej systemu Elixir.

Bezpieczna godzina

We wszystkich bankach piątek 22 grudnia będzie dniem ze standardową obsługą transakcyjną. Osoby, które chcą mieć pewność, że ich przelew zostanie zaksięgowany tego samego dnia na rachunku odbiorcy, powinny wykonać go przed godziną 13.25 w mBanku i maksymalnie przed godziną 16 w Idea Banku.

W piątek 29 grudnia czasu będzie mniej. Banki działają krócej, dlatego ostatnie przelewy powinny wyjść z systemów transakcyjnych przed godziną 9.55 w mBanku i przed godziną 13 w Alior Banku i Getin Banku.

– Przelewy zagraniczne będą realizowane jak w każdy inny dzień roboczy, zaś przelewy na rzecz organów podatkowych – niezależnie od tego, w jaki sposób 29 grudnia zostanie złożona dyspozycja – będą wysłane do rozliczeń 2 stycznia 2018 r. – tłumaczy Renata Bruździak z Wydziału Rachunków Bieżących w Banku Millennium.

Opóźnienie kosztuje

Spóźnialscy muszą się liczyć z konsekwencjami opóźnień w transakcjach. Niezapłacenie na czas rat kredytowych czy brak płatności za usługi (telefon, energia elektryczna itp.) może skutkować naliczeniem karnych odsetek.

Za zakupy w sklepach internetowych lepiej zapłacić kartą niż przelewem. Pieniądze są wtedy księgowane na koncie odbiorcy w kilka sekund, co przyspiesza proces wysłania do nas przesyłki. Dzięki temu ma ona szansę trafić do adresata jeszcze w starym roku.

Przelew można przyspieszyć, ale to kosztuje

– Jeśli chcemy mieć pewność, że pieniądze po kilku sekundach znajdą się na rachunku odbiorcy (niezależnie od harmonogramu sesji rozliczeniowych systemu Elixir), możemy skorzystać z przelewów Express Elixir.

– System przelewów natychmiastowych działa przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, 365 dni w roku, czyli również w święta. To, czy dany bank udostępnia taką usługę i w jakim zakresie, można sprawdzić na stronie: www.expresselixir.pl/tabela-dostepnosci.

– Przelewy Express Elixir nie są darmowe. Opłata zależy od typu rachunku oraz kanału zlecenia. Wynosić może od kilku do kilkudziesięciu złotych. Szczegóły znaleźć można w bankowych taryfach opłat i prowizji.

Do której godziny należy zlecić przelew, aby dotarł na konto w innym banku przed Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem? Ta wiedza przyda się wszystkim, którzy przed końcem 2017 r. muszą opłacić rachunki, zapłacić raty kredytowe lub po prostu robią zakupy w internecie na ostatnią chwilę.

System Elixir

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie