Przelew na zły lub zamknięty rachunek. Co robić?

Przelew zrobiony. Zatwierdzony. Okazało się jednak, że nie na ten rachunek co trzeba, albo co gorsza na numer konta, który nie istnieje (bo np. wygasł).

Publikacja: 23.12.2017 17:00

Przelew na zły lub zamknięty rachunek. Co robić?

Foto: 123rf.com

Czy należy się tym martwić? Jak wygląda procedura anulowania takich transakcji?

Bank podpowie o błędzie

Wykonując transakcję poprzez bankowość elektroniczną, zwykle nie ma szansy na pomyłkę – bank na podstawie specjalnych algorytmów, które tworzą numer rachunku podpowie nam, że coś się w nim nie zgadza. Zdarzyć się jednak może sytuacja, w której konto jakie podaliśmy do przelewu naprawdę istnieje – należy tylko do kogoś innego niż zakładaliśmy.

Kiedy o złym odbiorcy przelewu dowiemy się jeszcze przed sesją rozliczeniową wychodzącą, mamy szansę anulować przelew kontaktując się z Infolinią banku.

Jeżeli jednak przelew został zrealizowany i poszedł do osoby lub firmy, którą znamy – najszybszym sposobem na odzyskanie pieniędzy będzie bezpośredni kontakt z odbiorcą przelewu i prośba o przelew zwrotny.

Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, gdy pieniądze trafią do nieznanego nam odbiorcy. W takim przypadku konieczny będzie kontakt z bankiem. To on powinien skontaktować ze sobą dwie strony transakcji w celu zwrotu pieniędzy.

Pieniądze nie wracają

Wg polskiego prawa, odbiorca środków nabywając je bezpodstawnie – powinien je zwrócić. Trafić można jednak różnie i odbiorca może nie zgodzić się na ich zwrot. W takim przypadku nie pozostaje nam nić innego jak zgłosić sprawę na policję i skierować sprawę do sądu.

Przelew na konto, którego nie ma

Zdarzyć się może, że wykonamy przelew na rachunek bankowy, który został jakiś czas temu zamknięty. Nie należy się tym faktem martwić. Nasz bank otrzyma informację, że wskazany rachunek nie działa i pieniądze mniej więcej w ciągu dwóch dni powinny wrócić na konto, z którego zlecono przelew.

Jak sobie pomóc

Wypełniając rubryki przelewów warto podawać jak najwięcej danych, np.: imię, nazwisko, adres odbiorcy przelewu, a w tytule m.in. informację za co wnosimy przelew/ nr. umowy. Łatwiej dzięki temu reklamować niewłaściwą transakcję i odzyskać pieniądze.

Czy należy się tym martwić? Jak wygląda procedura anulowania takich transakcji?

Bank podpowie o błędzie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe