Od 2008 r., kiedy to rozpoczęte zostały dokładne badania w tym zakresie, udaremniono łącznie 67,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3,625 mld złotych. Przez te wszystkie lata, statystycznie (włącznie z weekendami) odnotowywano średnio 21 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść około 1,1 mln zł – wynika z danych Związku Banków Polskich i Biura Informacji Gospodarczej. W ostatnich dwóch latach było pod tym względem spokojniej – w 2015 r. próbowano wyłudzić 253 mln zł w 7,18 tys. prób, zaś w 2016 r. chciano wyciągnąć nielegalnie z banków 296 mln zł w 6,53 tys. prób. To spore liczby, ale do rekordowego 2011 r. wciąż daleko –wtedy chciano wyłudzić aż 583 mln zł w 7,19 tys. próbach.

– Nasze dane wskazują, że Polacy mają coraz wyższą świadomość potrzeby ochrony własnej tożsamości oraz narzędzi, które służą zabezpieczeniu się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych. System „Dokumenty Zastrzeżone” skutecznie ogranicza ryzyko dokonania wyłudzenia na cudze nazwisko. Chroni nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa, które na co dzień mogą korzystać z danych za pośrednictwem BIG InfoMonitor – mówi Krzysztof Pietraszkiewcz, prezes ZBP.

System „Dokumenty Zastrzeżone”, stworzony przez ZBP, to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Zastrzegać dokumenty powinni wszyscy – nie tylko klienci banków. To najważniejszy krok, który trzeba natychmiast zrobić, gdy utracimy np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy. W kilka minut dane trafiają do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm korzystających z systemu.

Trzeba zastrzegać nie tylko dokumenty, ale także utracone karty bankowe. W Polce jest ich około 36 mln. Najłatwiej i najszybciej jest wykorzystać uniwersalny, międzybankowy System Zastrzegania Kart, dostępny pod numerem tel. (+48) 828 828 828.