Konta z procentami dla oszczędnych

Większość banków oferuje niskie stawki, ale można znaleźć też korzystne oferty.

Publikacja: 18.11.2015 21:00

Konta z procentami dla oszczędnych

Foto: Bloomberg

Dobre konto oszczędnościowe powinno łączyć atrakcyjne oprocentowanie, dostęp do gotówki, jak najczęstszą kapitalizację odsetek i brak minimalnej wpłaty lub niski jej próg. Większość banków umożliwia jedną darmową wypłatę pieniędzy z konta w ciągu miesiąca. Dla tych, którzy rzeczywiście chcą oszczędzać, jedna wypłata powinna wystarczyć. Niestety, każda kolejna kosztuje więcej niż konto oszczędnościowe przez miesiąc jest w stanie zarobić (nawet jeżeli opłata wynosi tylko 4,99 zł).

Przy wyborze ofert nie warto się kierować bonusowym oprocentowaniem obowiązującym przez trzy miesiące. Zawsze należy sprawdzić standardowe, które będzie obowiązywało później. Podobnie jest z ofertami promocyjnymi, których czas jest ograniczony; wiele z nich kończy się w tym lub w przyszłym miesiącu.

Warto się natomiast zastanowić, ile pieniędzy na koncie oszczędnościowym chcemy trzymać, ponieważ przy saldzie w wysokości 10 tys. czy 20 tys. zł najatrakcyjniejsza oferta może być inna niż dla salda przekraczającego 100 tys. zł (choć nie musi).

Większość banków zrezygnowała z kuszenia kontami oszczędnościowymi i oferuje niskie oprocentowanie, ale wciąż można znaleźć rodzynki.

Nie wszystko dla drobnych ciułaczy

Z ofert, które są najatrakcyjniejsze na rynku dla mniejszych wkładów, wyróżniają się trzy:

– konto oszczędnościowe Więcej za Mniej w BOŚ,

– Konto Oszczędnościowe z gwarantowanym oprocentowaniem w Getin Banku,

– Konto Zyskowne w Idea Banku.

W BOŚ oszczędności do 10 tys. zł będą pracowały w tempie 4 lub 3,5 proc. w skali roku, w Getin Banku będzie to 4 proc. (do końca roku), a w Idea Banku – 3 proc. Wszystkie oferty łączą się jednak z pewnymi warunkami, choć nietrudnymi do spełnienia.

W BOŚ będzie można liczyć na podwyższone odsetki, jeżeli na bezpłatne EKOkonto będzie wpływało miesięcznie 1 tys. zł. Poza tym klient musi mieć aktywną kartę debetową. W przypadku braku wpływu pieniędzy lub aktywnej karty debetowej oprocentowanie wyniesie 3,5 proc., a więc również dużo w porównaniu z konkurencją. Standardowe oprocentowanie jest także atrakcyjne – dla wpłat do 20 tys. zł wynosi 2,75 proc. Przy kolejnych progach spada, ale wciąż się wyróżnia.

Getin Bank pokusił się natomiast na gwarancję oprocentowania na dłużej. W tym przypadku na rachunek podstawowy również musi wpływać co najmniej 1 tys. zł miesięcznie, ale dodatkowo trzeba wydawać kartą nie mniej niż 300 zł miesięcznie. Wymagania nie są wygórowane.

Atrakcyjne dla internautów

W Idea Banku oprocentowanie dla Konta Zyskownego w przypadku wpłat do 10 tys. zł wynosi standardowo 1,5 proc., co na tle konkurentów jest stawką atrakcyjną. Może być jeszcze podwyższone do 3 proc. po spełnieniu dwóch prostych warunków. Wystarczy w każdym miesiącu przeprowadzać kartą transakcje o wartości co najmniej 100 zł, a na Konto Idealne powinno wpływać nie mniej niż 1 tys. zł (może być wpłata we wpłatomacie).

Bank premiuje też klientów spełniających te wymagania, a dysponujących wyższymi oszczędnościami. Dla salda powyżej 10 tys. zł, ale nieprzekraczającego 50 tys. zł, odsetki będą wynosiły 2,2 proc., a po przekroczeniu kolejnego progu – 2,4 proc. To również jedna z najlepszych na rynku propozycji.

Jeżeli będzie się obsługiwało rachunek przez internet, a nie przez telefon, i będzie się pamiętało, że konto oszczędnościowe nie służy do opłacania składek w ZUS, podatków w urzędzie skarbowym ani do realizacji przelewów zagranicznych, można liczyć na czysty zysk zarówno przy niższym, jak i wyższym stanie oszczędności.

Uwaga na opłaty

Do banków, które oferują najbardziej stabilne, a jednocześnie atrakcyjne oprocentowanie, należy Citi Handlowy. W tym roku odsetki zostały tam obniżone zaledwie o 0,25 pkt proc., z 2,25 do 2 proc. (a nie brakuje takich banków jak PKO BP, który ściął odsetki z 3 proc. w styczniu do 0,5 proc.).

Oferta Citi Handlowego jest jednak przeznaczona tylko dla tych klientów, którzy mają pewność, że na konto będzie wpływało minimum 2 tys. zł miesięcznie, a transakcje bezgotówkowe wyniosą po 500 zł. Niespełnienie tych warunków grozi potrąceniem 30 zł za prowadzenie konta. Podobnie jak Citi Handlowy, Bank BPH również niewiele (tylko o 0,25 pkt proc.) odsetki zmniejszył. Zysk w wysokości 2,75 proc. w skali roku na Pracowitym Koncie Oszczędnościowym może kusić, zwłaszcza że na takich warunkach można wpłacać do 50 tys. zł.

W przypadku tej oferty wymagane jest jednak posiadanie Maksymalnego Konta, które ma swoje zalety, ale kosztuje aż 19,9 zł, chyba że wpływy na konto wynoszą 7,5 tys. zł miesięcznie. Propozycja jest więc atrakcyjna tylko dla zarabiających więcej niż przeciętnie. Posiadacze Kapitalnego Konta mogą zarabiać w tempie już znacznie wolniejszym – 0,75 proc. rocznie.

Przy wyborze atrakcyjnego konta oferowanego w promocji trzeba dokładnie przestudiować nie tylko tabele opłat i prowizji, ale również warunki, na jakich oszczędności będą pracowały w późniejszym terminie.

Uniknie się wtedy rozczarowania takiego, jakie może przynieść promocja w Orange Finance. Stawka 4 proc. obowiązuje tam tylko przez trzy miesiące. Później trzeba zadowolić się zaledwie 0,5 proc. Co prawda nie jest to najniższa stawka, bo PKO BP z daje 0,2 proc.

Dobre konto oszczędnościowe powinno łączyć atrakcyjne oprocentowanie, dostęp do gotówki, jak najczęstszą kapitalizację odsetek i brak minimalnej wpłaty lub niski jej próg. Większość banków umożliwia jedną darmową wypłatę pieniędzy z konta w ciągu miesiąca. Dla tych, którzy rzeczywiście chcą oszczędzać, jedna wypłata powinna wystarczyć. Niestety, każda kolejna kosztuje więcej niż konto oszczędnościowe przez miesiąc jest w stanie zarobić (nawet jeżeli opłata wynosi tylko 4,99 zł).

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca