Jakie są koszty wesela i ślubu?

O czym należy pamiętać i ile właściwie kosztuje wesele?

Publikacja: 27.08.2018 15:24

Jakie są koszty wesela i ślubu?

Foto: Adobe Stock

Na ten dzień czekają wszystkie dziewczęta. Biała sukienka, spacer do ołtarza, zapłakana matka, ojciec dumny jak paw i on. Ten jedyny, przystojny jak nigdy, czekający na końcu nawy by przysiąc miłość i wierność aż po grób. W marzeniach każda wie też dokładnie jak powinno wyglądać jej wesele, w jakiej sukni ślubnej powie “sakramentalne tak” i gdzie wyjedzie w podróż poślubną

A później kończą się marzenia i zaczyna planowanie ślubu, które dla niejednej pary jest próbą ogniową. O czym należy pamiętać i ile właściwie kosztuje wesele?

Koszty wesela. Co najbardziej uderzy po kieszeni?

Zabierając się za organizację wesela trzeba pamiętać, że do załatwienia mamy nie tylko salę weselną, catering i stroje dla państwa młodych, ale również wiele drobnych rzeczy, takich jak zaproszenia, nauka pierwszego tańca, wódka lub weselne wino, nauki przedmałżeńskie czy kwiaty do kościoła.

Najmniejszym kosztem, który poniesiemy, będzie opłata za dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego, która wynosi około 80 złotych. Później zaczynają się schody. Poszukiwanie idealnego miejsca na wesele – czy będzie to dom weselny czy luksusowy hotel – może potrwać. Do ceny wynajmu sali, które zaczynają się zwykle od 500 złotych, dochodzą koszty cateringu. I znów, wracamy do punktu wyjścia – koszty zależą bowiem od miejsca, które wynajmiemy. Skromniejszy “talerzyk” kosztuje około 90 złotych za osobę, nieco hojniejszy może kosztować nawet 150 złotych. Należy do tego doliczyć również koszty obsługi, które zwykle wynoszą 10% od talerzyka. Za catering na weselu dla 100 osób możemy więc zapłacić nawet 9.900 złotych. Górnej granicy nie ma.

Koszty wesela. Ile zapłacimy za suknię ślubną i garnitur?

Wbrew powszechnej opinii, nie trzeba wydawać majątku na suknię ślubną. Można ją wypożyczyć, co znacznie obniża koszty – zapłacimy około 300 złotych. Są jednak panny młode, które pragną zatrzymać swoją kreację. Ile zapłacimy za suknię ślubną? Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na kilku tysiącach. Wszystko zależy od tego, czy decydujemy się na model z salonu, czy szyty na miarę. Cena kreacji od Violi Piekut, polskiej projektantki, zaczyna się od 2600 złotych. Kupno gotowego modelu może wynieść o połowę mniej. Należy jednak pamiętać o welonie, butach, torebce, rękawiczkach czy bieliźnie. Za same dodatki możemy zapłacić drugie tyle.

Garnitur dla pana młodego, z zapasową koszulą na wszelki wypadek to koszt około 1500 złotych.

Koszty wesela. DJ czy zespół i ile kosztuje wynajęcie wodzireja?

Dobry wodzirej to gwarancja udanego wesela. Poderwie z krzeseł gości, zaprosi ich do zabawy i upewni się, że nasze wesele zostanie zapamiętane jako wyjątkowo udane, a nie wyjątkowo nudne. Musimy też zastanowić się, czy chcemy muzykę graną na żywo, czy DJ-a. Koszty wynajęcia zespołu na wesele zaczynają się od 3000 złotych, DJ kosztuje około 1500 złotych. Są firmy, które wynajmują DJ-a “w pakiecie” z wodzirejem. Ceny zaczynają się od 2000 złotych.

Koszty wesela. Ile zapłacimy za fotografa i kamerzystę?

Podobnie jak na wodzireju, na fotografie i kamerzyście nie warto oszczędzać. Należy pamiętać, że wynik ich pracy będzie dla nas pamiątką na całe życie i w przeciwieństwie do sesji ślubnej, nie można zrobić powtórki. Za dobrego fotografa zapłacimy około 1500 złotych, drugie tyle za kamerzystę. Często oferowane są usługi 2 w 1, które mogą nieco obniżyć koszty. Plusem jest to, że nasze zdjęcia i film będą utrzymane w jednej stylistyce.

Koszty wesela. O czym należy pamiętać?

Po załatwieniu najważniejszych kwestii, zostaje cała masa drobnych rzeczy. Zaproszenia, alkohol, kwiaty, pokrowce na krzesła, obrączki, wynajęcie samochodu i noclegów, jeśli ich potrzebujemy. Słodki stół, prezenty dla gości, podziękowanie dla rodziców – wiele par decyduje się na samodzielne przygotowanie tych elementów, co zwykle obcina koszty. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb.

Ile zapłacimy za wesele i ślub?

Przy rozsądnym planowaniu, wesele i ślub dla 100 osób można zamknąć w 30 tysiącach złotych. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie dać się zwariować i dokładnie sprawdzić wszystkie opcje. Potem zostaje już tylko taniec do białego rana.

Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe