Dlaczego IKE i IKZE są godne uwagi

Osoba, która dokona maksymalnej wpłaty do wysokości limitu i znajduje się w pierwszym progu podatkowym (18 proc.), zaoszczędzi 920,81 zł, zaś podatnik opodatkowany 19-procentową stawką – 971,96 zł. W przypadku 32-procentowej stawki ulga podatkowa wyniesie nawet 1636,99 zł. – mówi Marcin Żółtek, prezes PTE PZU.

Publikacja: 29.11.2017 21:00

Dlaczego IKE i IKZE są godne uwagi

Foto: materiały prasowe

Rz: Lokaty, konta oszczędnościowe, produkty inwestycyjne, a także rozwiązania w ramach III filaru, takie jak IKE i IKZE – co wybrać?

Osoby, które chcą pomnażać swoje oszczędności i myślą przyszłościowo, powinny zwrócić szczególną uwagę właśnie na IKE (indywidualne konto emerytalne) oraz IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), które dodatkowo oferują ulgi fiskalne.

Co lepiej założyć: IKE czy IKZE?

Najlepiej i jedno, i drugie. Po co się ograniczać. A mówiąc poważnie, choć oba te produkty są do siebie bardzo podobne, różnią się kilkoma istotnymi szczegółami, np. maksymalnym limitem rocznych kwot wpłat (w 2017 roku jest to 12 789 zł dla IKE oraz 5115,60 zł dla IKZE). Różne są też wymogi, jakie trzeba spełnić, aby móc skorzystać ze zgromadzonych środków na emeryturze.

Jaka jest największa różnica pomiędzy IKE a IKZE?

Jest jedna – kluczowa – cecha różniąca te formy oszczędzania. IKZE daje możliwość skorzystania z istotnej ulgi podatkowej – całą wpłaconą na rachunek kwotę można bowiem odliczyć od dochodu lub przychodu w zależności od formy rozliczenia podatku, zmniejszając tym samym podstawę opodatkowania.

Ile można zaoszczędzić?

Osoba, która dokona maksymalnej wpłaty do wysokości limitu i znajduje się w pierwszym progu podatkowym (18 proc.), zaoszczędzi 920,81 zł, zaś podatnik opodatkowany 19-procentową stawką – 971,96 zł. W przypadku 32-procentowej stawki ulga podatkowa wyniesie nawet 1636,99 zł. Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania jest więc jedną z istotniejszych korzyści prowadzenia rachunku IKZE. Moim zdaniem to właśnie możliwość uzyskania ulgi podatkowej stanowi o atrakcyjności IKZE.

W takim razie lepiej jest wpłacać środki na IKZE niż na IKE?

Nie do końca. Optymalnym rozwiązaniem jest zasilenie swojego konta IKZE do wysokości rocznego limitu, dzięki czemu uzyskamy ulgę podatkową, a następnie rozpoczęcie wpłat na IKE. Pozwoli nam to zgromadzić większy kapitał na przyszłość.

Rozumiem, ale żeby zasilać IKZE, trzeba mieć już zgromadzone pewne środki. A co z ludźmi młodymi, którzy dopiero rozpoczynają swoją pracę i nie mają jeszcze stałych dochodów? Jak ich przekonać do oszczędzania w trzecim filarze?

Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu osób, zwłaszcza tych młodych, wpłacanie dużych kwot może być uciążliwe. Dlatego na IKZE w DFE PZU można wpłacać nawet niewielkie kwoty, już od 50 zł.

To kiedy powinno się zacząć oszczędzać?

Możliwie najwcześniej. W długoterminowym oszczędzaniu olbrzymią rolę odgrywa procent składany. Na ostateczny zysk pracują bowiem nie tylko wpłacone przez nas pieniądze, ale także wypracowane w toku inwestycji odsetki. Im dłużej więc oszczędzamy, tym większy możemy zgromadzić kapitał.

Jakie kwoty miesięcznie odkładać?

Bardzo dobre pytanie zawierające przynajmniej częściowo odpowiedź – wpłaty miesięczne. Ważne jest, aby oszczędzać w miarę regularnie. Możemy wpłacać nawet drobne kwoty, niebędące znacznym obciążeniem dla naszego domowego budżetu, ale dzięki systematyczności wpłat mamy szansę w ciągu roku odłożyć większą kwotę. Zachęcam do złożenia stałego zlecenia na niewielką nawet kwotę, to skuteczniejsza metoda niż założenie, że wpłacę z tego co zostanie mi na koniec miesiąca.

Czy w razie potrzeby można wypłacić wcześniej środki?

Tak. Jeżeli będziemy musieli skorzystać ze zgromadzonych środków wcześniej – zawsze możemy je wypłacić. Należy jednak pamiętać, że w zależności od tego, kiedy wycofa się pieniądze, zapłaci się inny podatek. Najkorzystniej jest wypłacić oszczędności po ukończeniu 65 lat i wpłacaniu pieniędzy przez co najmniej pięć lat. W takiej sytuacji oszczędzający zapłaci tylko 10-procentowy zryczałtowany podatek dochodowy. Jeśli nie spełni tych warunków, a zdecyduje się na wypłatę, to zapłaci podatek według aktualnie obowiązującej go skali podatkowej.

Czy pana zdaniem limit wpłat na IKZE jest wystarczający?

Stosunkowo niski limit wpłat to jedyna „wada” IKZE. Dlatego ważne jest, aby pamiętać o wpłatach i w miarę swoich możliwości finansowych zasilać konto IKZE do wysokości rocznego limitu. Warto też wszystkich domowników zachęcić do korzystania z tej formy oszczędzania, co sprawi, że w przyszłości rodzina może posiadać większą kwotę oszczędności do dyspozycji, a co roku wszyscy mogą korzystać z ulgi podatkowej.

Czy jest szansa na zwiększenie tego limitu?

Maksymalny, roczny limit wpłat na IKZE nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1,2-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. W 2017 r. wynosi 5115,60 zł, w przyszłym będzie wynosił 5331,60 zł. Znaczące podniesienie limitu będzie raczej trudnym wyzwaniem, a może się nawet okazać „Mission Impossible”.

Oszczędzający na IKZE w DFE PZU mają chyba powody do zadowolenia?

Oczywiście. Działamy od 2012 r. i corocznie plasujemy się w pierwszej trójce najlepiej inwestujących dobrowolnych funduszy emerytalnych, osiągając dodatnie stopy zwrotu rzędu kilku, a nawet kilkunastu procent. Stopa zwrotu DFE PZU od początku tego roku do 31 października 2017 r. wyniosła 11,82 proc. Z kolei stopa zwrotu od początku działalności do 31 października 2017 r. wyniosła 190,50 proc.

Skąd tak dobre wyniki?

Dziękuję za docenienie naszych wysiłków. W zarządzaniu liczy się przede wszystkim właściwa selekcja instrumentów. Pragnę jednak podkreślić, że zarządzający w PZU potrafią osiągać bardzo dobre wyniki także w zarządzaniu dużymi portfelami – OFE PZU jest na czołowych miejscach w rankingach funduszy emerytalnych. O ile jednak OFE to po kolejnych zmianach fundusz typu akcyjnego, o tyle DFE jest raczej funduszem „zrównoważonym” – ma znacznie większy komponent długu w portfelu inwestycyjnym. Stąd – w dłuższym horyzoncie – wyniki powinny być stabilniejsze, mniej zmienne. Jednocześnie oszczędzający w III filarze powinni pamiętać, że historyczne wyniki inwestycyjne osiągane przez dany fundusz nie są gwarancją uzyskiwania podobnych wyników w przyszłości, a inwestowanie wiąże się z ryzykiem.

Czy klienci DFE PZU mogą liczyć na jakieś promocje?

Obecnie, do końca tego roku funkcjonuje promocja, która skierowana jest do nowych klientów. Wpłaty osób, które założą IKZE w DFE PZU i zasilą swoje konto w okresie trwania promocji, będą zwolnione z opłaty manipulacyjnej od wpłaconych środków.

Jak mogę założyć IKZE w DFE PZU?

Konto IKZE w DFE PZU w łatwy sposób można założyć przez internet bez konieczności składania podpisów, wysyłania dokumentów czy innych zaświadczeń. Wystarczy wejść na stronę ikze.pzu.pl, a następnie wypełnić formularz online.

pełny wywiad na serwisemerytalny.rp.pl

Rz: Lokaty, konta oszczędnościowe, produkty inwestycyjne, a także rozwiązania w ramach III filaru, takie jak IKE i IKZE – co wybrać?

Osoby, które chcą pomnażać swoje oszczędności i myślą przyszłościowo, powinny zwrócić szczególną uwagę właśnie na IKE (indywidualne konto emerytalne) oraz IKZE (indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego), które dodatkowo oferują ulgi fiskalne.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży