Gdy żona nie wie o pożyczce

Nasza czytelniczka, 36-letnia Ewelina, rok temu rozstała się z mężem. Do tej pory żadna ze stron nie wniosła pozwu o rozwód. Wciąż istnieje więc wspólnota majątkowa. Kobieta zaczęła się obawiać, że zostanie obciążona długami zaciąganymi przez męża bez jej zgody.

Publikacja: 20.05.2017 09:38

Gdy żona nie wie  o pożyczce

Foto: Bloomberg

Dowiedziała się, że ostatnio przyznano mu wysoki limit w koncie osobistym. Do tego wziął kilka pożyczek gotówkowych.

Czy małżonkowie mogą dostać kredyt lub pożyczkę bez zgody współmałżonka?

Jak mówi Dariusz Suchenek, kierownik zespołu w Departamencie Produktów Klienta Indywidualnego PKO BP, przy wnioskowaniu o debet na koncie lub kredyt odnawialny w wysokości do 30 tys. zł zgoda współmałżonka nie jest wymagana. Potrzebna jest ona dopiero po przekroczeniu określonej kwoty zaangażowania kredytowego w stosunku do danego klienta. Jeśli konto jest wspólne, współwłaściciele muszą podpisać umowę.

W ING Banku Śląskim przy koncie wspólnym jeden z małżonków bez zgody drugiego może wnioskować o pożyczkę lub kartę kredytową z limitem do 50 tys. zł. Obie osoby muszą podpisać umowę. Jeśli, jak tłumaczy Ewa Szerszeń, zastępca rzecznika prasowego banku, konto jest indywidualne (przy jego zakładaniu bank nie pyta o wspólnotę majątkową), wówczas wymóg zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu regulują przepisy wewnętrzne banku. W ING Banku Śląskim posiadacz konta osobistego może bez zgody współmałżonka wziąć pożyczkę czy wnioskować o limit debetowy w wysokości do 50 tys. zł.

– Podobnie jak większość działających na polskim rynku banków, ze względu na stosunkowo niewielkie kwoty proponowanych przez nas pożyczek nie wymagamy zgody współmałżonka przy ich zaciąganiu – tłumaczy Maciej Kikta z biura prasowego Vivusa.

Jak dodaje, w każdym przypadku za spłatę zadłużenia odpowiada wyłącznie osoba zaciągająca pożyczkę. Ewentualne działania windykacyjne koncentrują się tylko na tej osobie. Decydujące znaczenia ma więc to, kto zaakceptował warunki umowy. Ewentualne postępowanie egzekucyjne prowadzone jest z majątku dłużnika. Pod uwagę bierze się np. wynagrodzenie, świadczenia emerytalno-rentowe, majątek należący wyłącznie do kredytobiorcy.

Agnieszka Działkowska, radca prawny z Warszawy, wyjaśnia, że zgodnie z ogólną zasadą małżonek ponosi odpowiedzialność za zobowiązanie zaciągnięte przez drugiego małżonka, jeśli wyraził zgodę na zaciągnięcie takiego zobowiązania, np. pożyczki.

– Jeśli udzielenie zgody zostanie wykazane przez wierzyciela, wówczas ten będzie mógł skierować egzekucję do majątku wspólnego małżonków – tłumaczy mecenas Działkowska.

Podkreśla, że gdy małżonek zaciągnie zobowiązanie bez zgody drugiego, albo zobowiązanie jednego z małżonków nie będzie wynikało z czynności prawnej, wówczas wierzyciel będzie miał ograniczone możliwości dochodzenia swojej należności. Będzie mógł domagać się spłaty z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub dochodów dłużnika na przykład z innej działalności zarobkowej. ©?

Dowiedziała się, że ostatnio przyznano mu wysoki limit w koncie osobistym. Do tego wziął kilka pożyczek gotówkowych.

Czy małżonkowie mogą dostać kredyt lub pożyczkę bez zgody współmałżonka?

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Planowanie Wydatków
Kredyty hipoteczne bez wsparcia wciąż popularne, ale nie we wszystkich bankach
Materiał Promocyjny
Zrównoważony transport miejski w Polsce Wschodniej: program Fundusze Europejskie
Planowanie Wydatków
„Bezpieczny Kredyt 2%” rozchwytywany. Przekroczył oczekiwania
Planowanie Wydatków
O kredyt hipoteczny coraz łatwiej
Planowanie Wydatków
O hipotekę łatwiej wszystkim. Nie tylko wnioskującym o Bezpieczny Kredyt 2%
Materiał Promocyjny
Politechnika Śląska uruchamia sieć kampusową 5G
Planowanie Wydatków
Popyt na mieszkania eksplodował, ceny nieruchomości galopują
Planowanie Wydatków
Szał na kredyty hipoteczne. Rządowy program dopalaczem rynku