Pełnoletni obywatele UE mogą od czerwca po raz pierwszy starać się o jeden z 15 tys. bezpłatnych biletów Interrail. Bilety pozwalają przez miesiąc podróżować po czterech wybranych krajach Unii. W projekcie chodzi o akcję „DiscoverEU”, która bazuje na pomyśle unijnych aktywistów, by każdemu obywatelowi UE, który ukończył 18 lat podarować na urodziny bilet Interrail pozwalający, jak powiedział w środę komisarz ds. budżetu UE Günther Oettinger, poznać lepiej kontynent europejski, jego języki oraz mieszkańców.

Ramy finansowe projektu są stosunkowo skromne i wynoszą obecnie dwanaście milionów euro. W pierwszej rundzie składania podań, która potrwa od 12 do 26 czerwca, jury wybierze 15 tysięcy uczestników, którzy dzięki tzw. Travel-Pass będą mogli latem przez 30 dni podróżować za darmo pociągiem po UE oraz korzystać na niektórych odcinkach także z autobusów i promu. Wiadomość o tym, że zostali wybrani, otrzymają tydzień później.

ROCZNIE DO 30 TYS. BILETÓW

O bilet Interrail można ubiegać się indywidualnie lub w grupach do pięciu osób. Uczestnicy muszą jednak wcześniej określić cele swoich podróży, które powinny się odbyć najpóźniej do końca września. Liczba biletów przypadających na dany kraj zależy od liczby mieszkańców, dlatego Niemcy mogą liczyć na ich sporą ilość.

Jesienią odbędzie się kolejna runda naboru. KE założyła sobie wysłanie jeszcze w tym roku co najmniej 20 – maksymalnie do 30 tys. młodych Europejczyków w podróż po Starym Kontynencie.

Niejasne jest dotąd, jak wyglądać będzie dalszy rozwój programu. KE w planach dot. budżetu na okres 2021-2027 wspomniała o sumie 700 mln euro. Na razie nie wiadomo w jakim stopniu bilety Interrail byłyby z tych środków finansowane.

Bilet Interrail zapewnia darmowe przejazdy, ale nie pokrywa kosztów noclegu ani innych wydatków.