Polisa dla auta czy dla właściciela

W lipcu 2016 r. spowodowałem kolizję samochodową. Wartość szkody była niewielka. W sierpniu zawarłem z tym samym ubezpieczycielem (Axa direct) umowę na następny rok. Zostałem ukarany utratą części zniżek

Publikacja: 18.02.2017 07:00

Polisa dla auta czy dla właściciela

Foto: Fotorzepa/Michał Walczak

Mam jeszcze dwa inne pojazdy ubezpieczone w tym towarzystwie. Zbliża się termin ubezpieczenia tych samochodów na kolejny rok. Czy w sytuacji, gdy pozostałe pojazdy nie spowodowały szkód, ubezpieczając je w tym samym towarzystwie również poniosę konsekwencje finansowe? Jak to będzie wyglądać, jeśli chciałbym się ubezpieczyć w innych firmach? Kto (co) jest przedmiotem ubezpieczenia: właściciel czy pojazd? – pyta czytelnik.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych związane jest z konkretnym samochodem. Właściciel pojazdu ma obowiązek wykupienia polisy w dniu rejestracji auta (chyba że kupując używany samochód przejął ważną polisę od poprzedniego właściciela). Jeśli tego nie zrobi, narażony jest na kary nakładane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli ktoś jest właścicielem kilku pojazdów, każdy z nich musi osobno ubezpieczyć.

Każde towarzystwo samo określa, komu i z jakich przyczyn przyznaje zniżki w składce ubezpieczeniowej. W przypadku polisy wykupionej w Axa traci pan zniżki tylko na to auto, którym spowodował pan stłuczkę. Dla pozostałych pojazdów zniżki będą liczone odrębnie i szkoda związana z pierwszym autem nie będzie miała wpływu na cenę polisy dla kolejnych samochodów. Inaczej może być w sytuacji, gdy będzie pan zmieniał ubezpieczyciela.

Wszystkie szkody raportowane są do Ośrodka Informacji UFG, który gromadzi dane na temat zawartych umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC i AC oraz wypłacanych odszkodowań. Baza danych UFG umożliwia towarzystwom weryfikację informacji, w tym uprawnień do zniżek przysługujących kierowcom za bezwypadkową jazdę.

Zatem każde towarzystwo będzie miało dostęp do informacji o spowodowanej przez pana stłuczce i będzie mogło uwzględnić ją przy kalkulacji składki.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące ubezpieczeń, w tym samochodowych, prosimy przesyłać je pocztą elektroniczną na adres: r.skibinska@rp.pl lub b.zulawnik@rp.pl. Na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć.

Polisy i ubezpieczenia
Wielka awaria ZUS. Od rana nie działa strona zakładu ani PUE
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży