Polisa na wielomiesięczną podróż życia

Wybierając się w dłuższą, wielomiesięczną podróż, warto pomyśleć o porządnym ubezpieczeniu.

Publikacja: 19.10.2018 18:44

Polisa na wielomiesięczną podróż życia

Foto: Adobe Stock

Zwykłe polisy turystyczne na wyjazdy trwające kilka miesięcy kosztują drogo, ale na rynku są oferty skierowane do osób, które robią sobie gap year, czyli przerwę na podróże pomiędzy etapami w życiu.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży

Coraz częściej młodzi ludzie robią sobie dłuższą, kilkumiesięczną czy nawet ponadroczną przerwę w życiu zawodowym albo po zakończeniu studiów, żeby zrealizować marzenia o dalekich wojażach przed podjęciem poważniejszych zobowiązań życiowych.

Nawet najprzyjemniejsza podróż w odległe miejsca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby, a trekkingi w dżunglach czy na dużych wysokościach, nurkowanie, snorkeling czy inne aktywności mogą zakończyć się wypadkiem. Ubezpieczenie na podróż powinno być więc ważnym elementem przygotowań.

Jak wybrać ubezpieczenie

Przed zakupem polisy trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą na wybranie zakresu ochrony adekwatnego do naszych potrzeb: czy planujemy uprawiać sporty ekstremalne bądź podwyższonego ryzyka? Czy chorujemy przewlekle? Czy wybieramy się w regiony, gdzie zagrożeniem są choroby tropikalne? Jak wygląda kwestia bezpieczeństwa w miejscach, które chcemy odwiedzić? Czy przestępczość pospolita jest tam problemem? A może istnieje ryzyko terrorystyczne?

Dobre ubezpieczenie powinno zapewniać nam ochronę zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Czyli jeśli wybieramy się w okolice równika, zabezpieczmy się od chorób tropikalnych, gdy planujemy nurkowanie – obejmijmy ochroną sporty wysokiego ryzyka, jeżeli cierpimy na nadciśnienie, pamiętajmy od ubezpieczeniu na wypadek zaostrzenia i następstw chorób przewlekłych. Ubezpieczyciele rzadko oferują specjalne polisy na długie wyjazdy, a w przypadku standardowych polis, gdzie stawka za dzień ochrony wynosi około 5 zł, polisa byłaby bardzo droga, szczególnie jeśli zdecydowalibyśmy się na odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie oferują na podróż życia

Ofertę na długi wyjazdy ma m.in. Uniqa, która oferuje polisę Radość Odkrywania, gwarantującą pokrycie kosztów leczenia i pomoc assistance, także wtedy, gdy stan zdrowia ubezpieczonego pogorszy się podczas podróży na skutek wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, zaostrzenia choroby przewlekłej i niespodziewanego ataku terrorystycznego czy wybuchu wojny na terytorium państwa, gdzie przebywa ubezpieczony.

Za dodatkową opłatę można ubezpieczyć też ryzyko związane z uprawianiem sportów ekstremalnych. Ubezpieczyciel zapewnia ochronę zarówno podczas wyjazdu typowo turystycznego, jak i w czasie pobytu za granicą w celach zarobkowych. Cena rozpoczyna się od 2,70 zł za dzień (przy polisie zawartej na rok). Klienci w wieku do 25 lat mogą liczyć na dodatkową zniżkę składki.

Ofertę dla osób wyjeżdżających na dłużej ma także Mondial Assistance. W ramach polisy ubezpieczony zobowiązany jest zadeklarować, co ile będzie wracał do kraju. Cena zależna jest od liczby powrotów. Im rzadziej ubezpieczony będzie wracał do Polski, tym więcej będzie musiał zapłacić za polisę. Pozostałe elementy wpływające na koszt polisy są identyczne z branymi pod uwagę przy zakupie polisy krótkoterminowej: strefa wyjazdu, wiek ubezpieczonego oraz fakt, czy choruje na choroby przewlekłe. Roczne polisy, o porównywalnym zakresie ochrony, kosztują od 600 do ponad 2000 zł.

"ubezpieczenie podróż życia"

Dobre ubezpieczenie, także to na długą, kilkumiesięczną podróż życia, powinno zapewniać nam ochronę zawsze wtedy, gdy jej potrzebujemy. Fot. Adobe Stock

pieniadze.rp.pl

A może karta?

Dobrym rozwiązaniem jest zakup karty typu Planeta Młodych, Euro26 czy Twoja Karta Podróże, która oprócz szeregu zniżek w różnych placówkach zapewnia także ubezpieczenie. Teoretycznie karty skierowane są do młodzieży, ale z roku na rok pojęcie to rozumiane jest coraz szerzej. Planeta Młodych jest dostępna aż do 39. roku życia, a Euro26 do 30. Pojawiła się też Planeta Młodych Plus dla osób w wieku od 39 do 59 lat.

Planeta Młodych ważna jest 365 dni i występuje w kilku wariantach, które można wzbogacać o następstwa chorób przewlekłych, zdarzenia, do których doszło po alkoholu, ryzyko terroryzmu, koszty rezygnacji z wykupionych podróży, biletów, zakwaterowania i ubezpieczenie bagażu podróżnego.

Jej wadą jest niska suma ubezpieczenia dla kosztów leczenia, wynosząca 60 tys. euro, co w wielu krajach może okazać się niewystarczające. Cena karty Planeta Młodych Travel VIP Sport (czyli najszerszego standardowego zakresu) dla osób do 39. roku życia wynosi 400 zł, a do tego można dokupić ubezpieczenia dodatkowe.

Karta Euro26 również występuje w kilku wariantach, różniących się od siebie terytorialnym zakresem ochrony, wyłączeniem lub nie uprawiania sportu oraz sumą ubezpieczenia. Warianty zwykłe zapewniają sumę ubezpieczenia przy kosztach leczenia jedynie na poziomie 60 tys. euro, warianty ekstra są pod tym względem zdecydowanie lepsze, bo suma ubezpieczenia wynosi 250 tys. euro. Jeśli jesteśmy choć odrobinę aktywni, warto kupić kartę Euro26 Sport, gdyż w pozostałych wariantach ochrona nie obejmuje nawet sportów uprawianych amatorsko. Karta Euro26 Sport Ekstra kosztuje rocznie 171 zł.

Twoja Karta Podróże wydawana przez firmę April kosztuje 499 zł, a suma ubezpieczenia w przypadku kosztów leczenia wynosi 500 tys. zł. Czas trwania odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu każdej podróży zagranicznej ograniczony jest do 92 dni kalendarzowych, co jest minusem w przypadku długich podróży. Z ochrony wyłączone są sporty wysokiego ryzyka oraz ekstremalne, a także zdarzenia powstałe w związku z rozruchami, zamieszkami czy aktami terroryzmu.

Zwykłe polisy turystyczne na wyjazdy trwające kilka miesięcy kosztują drogo, ale na rynku są oferty skierowane do osób, które robią sobie gap year, czyli przerwę na podróże pomiędzy etapami w życiu.

Czytaj także: Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem
Polisy i ubezpieczenia
Płać za lekarza, albo czekaj latami w kolejce. Ceny za wizytę u specjalisty
Polisy i ubezpieczenia
Wynajem, czyli co warto wiedzieć dla bezpieczeństwa
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości