Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży

Nowe miejsce to nieznane zagrożenia. Przed wyjazdem za granicę postarajmy się jak najwięcej dowiedzieć o kraju, do którego się wybieramy. Ważne są nie tylko ceny czy atrakcje turystyczne, ale przede wszystkim przepisy obowiązuje w danym kraju, obyczaje oraz zagrożenia dla turystów.

Publikacja: 29.06.2018 18:01

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą w podróży

Foto: Adobe Stock

Zapiszmy adresy i telefony polskich placówek dyplomatyczno-konsularnych. Wiele przydatnych informacji znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Polak za granicą” – www.polakzagranica.msz.gov.pl. Z kolei dzięki bezpłatnej aplikacji iPolak możemy sprawdzić aktualne ostrzeżenia dla podróżujących publikowane przez MSZ.

Ostrożności nigdy za wiele

Kradzież zawsze jest bolesna dla okradanego, ale gdy jesteśmy w obcym kraju, to utrata pieniędzy, dokumentów czy aparatu fotograficznego może być wyjątkowo bolesna, a dodatkową konsekwencją może być konieczność korzystania z pomocy placówki konsularnej.

Czujność trzeba zachować szczególnie podczas podróży środkami komunikacji publicznej, zwłaszcza wtedy, gdy panuje tłok, który zapewnia świetne warunki pracy kieszonkowcom.

Złodziejom zależy przeważnie na wzbogaceniu się, a nie zrobieniu nam krzywdy. Z przyczyn oczywistych nie chcą też być zauważeni, zatem dla własnego dobra powinniśmy unikać sytuacji, które ułatwią życie potencjalnym rabusiom, czyli np. nie spacerujmy po zmroku po nieznanym mieście.

Pieniędzy nie nośmy w jednym miejscu. Najlepiej gotówkę podzielić na kilka części. Jeżeli podróżujemy na własną rękę, zwłaszcza po rejonach uchodzących za niebezpieczne, to część pieniędzy oraz karty kredytowe warto schować w kieszeni wewnętrznej albo saszetce ukrytej pod ubraniem bądź specjalnym pasku. Unikajmy natomiast saszetek typu nerka, które stanowią dla złodziei czytelny sygnał, gdzie trzymamy cenne dla nas przedmioty.

Chrońmy szczególnie dokumenty i nie zabierajmy w podróż wartościowych przedmiotów.

Czytaj także:

Bagaż dobrze chroniony

Kosztowną biżuterię czy drogi laptop lepiej zatem zostawić w domu, a jeśli już mamy ze sobą coś drogiego, lepiej tego nie eksponować. Problemem jest drogi sprzęt fotograficzny, którego w domu nie zostawimy, bo przecież chcemy uwiecznić oglądane atrakcje. Niektórzy radzą, żeby oklejać nazwę producenta, jeśli używamy aparatu czy obiektywów drogich marek. Można też używać futerałów, toreb i plecaków fotograficznych, które nie będą rzucały się w oczy.

Bagażu nie powinno się zostawiać bez opieki i to nie tylko dlatego, że grozi nam to, że ktoś weźmie nasze rzeczy. Może również spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Kolejna spraw to sen. Noc w pociągu, kilkanaście godzin w autokarze, lot z przesiadkami do innej strefy czasowej – trudno wtedy nie zdrzemnąć się choć na chwilę. Złodzieje czekają na takie okazje. Jeśli możemy, to unikajmy spania w podróży, szczególnie w pociągach czy na dworcach, bo tam najłatwiej paść ofiarą kradzieży. A jeśli zdecydujemy się zasnąć, postarajmy się zabezpieczyć bagaż podręczny, np. trzymając go pod głową. Zachowajmy ostrożność, gdy ktoś nieznajomy częstuje nas kanapką czy napojem. Nie zawsze oznacza to życzliwość, niejeden turysta obudził się kilka godzin po takim posiłku lżejszy o walizkę.

Co zrobić po kradzieży

Jeżeli mamy pecha i zostaliśmy okradzeni czy padliśmy ofiarą innego przestępstwa, to powinniśmy powiadomić lokalną policję, a następnie skontaktować się z najbliższą polską placówką dyplomatyczną lub konsularną. W przypadku zatrzymania lub aresztowania również mamy prawo żądać kontaktu z konsulem.

Kontakt z konsulatem przyda się także wtedy, gdy stracimy wszystkie pieniądze oraz karty płatnicze i kredytowe. Konsul może udzielić nam pożyczki konsularnej, a pieniądze zwrócimy po powrocie do Polski.

Jeśli mamy ubezpieczenie bagażu, to możemy liczyć na to, że w przypadku rabunku albo kradzieży z włamaniem towarzystwo zrekompensuje nam poniesione straty do wysokości sumy ubezpieczenia.

Przedmiotem takiego ubezpieczenia jest bagaż podróżny ubezpieczonego podczas podróży – zarówno ten, który ma przy sobie lub na w hotelu, jak i np. powierzony przewoźnikowi, oddany do przechowalni na dworcu czy zamknięty w bagażniku auta na parkingu strzeżonym.

Regułą jest, że ubezpieczenie to obejmuje wszystko, co znajduje się w walizce, neseserze czy plecaku. Chodzi tu zarówno o odzież czy rzeczy osobiste, jak i sprzęt elektroniczny, np. tablet czy aparat fotograficzny. Każde z towarzystw zastrzega sobie wiele zdarzeń prowadzących do powstania szkody, które na podstawie umowy ubezpieczenia nie są objęte ochroną. Typowe wyłączenia odpowiedzialności mają miejsce wtedy, gdy do szkody doszło, gdy bagaż został pozostawiony bez opieki albo po kradzieży bez włamania. Ubezpieczyciel nie zrekompensuje również szkód polegających na niewielkim uszkodzeniu samych walizek, plecaków, toreb czy neseserów.

Zadbaj o informacje

Przed wyjazdem warto zrobić spis niezbędnych numerów telefonu, takich jak infolinia banku, ubezpieczyciela i operatora sieci komórkowej. Numery te warto mieć zapisane zarówno w telefonie, jak w wersji tradycyjnej na papierze. Dokumenty, takie jak paszport i wizy, warto skopiować w formie papierowej oraz elektronicznej. Pozwoli to na weryfikację naszej tożsamości, jeśli ktoś ukradnie nam dokumenty albo gdy zostaną one zniszczone albo utracone w inny sposób. PIN do kart bankomatowych najlepiej mieć tylko w głowie, a jeśli nie nie mamy zaufania do własnej pamięci, to zapiszmy go w notesie, którego nie trzymamy razem z karta. Najlepszym prezentem dla złodzieja jest numer PIN zapisany na karcie do bankomatu. Na kartach warto ustalić takie limity wypłat dziennych i miesięcznych, żeby wystarczyło nam na wakacyjne przyjemności, a przy tym żeby złodziej nie mógł na raz opróżnić naszego konta.

Inne Polisy
Złe wieści dla kierowców. OC coraz droższe
Inne Polisy
Ceny OC na przekór inflacji. W perspektywie kwartalnej widać jednak podwyżki
Inne Polisy
Kara za brak OC w 2024 roku. Kwota, która mocno zaboli
Inne Polisy
Revolut staruje ze sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjncyh
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Inne Polisy
OC droższe o 100 proc. Efekt szybkiego przejścia na auta elektryczne
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska