Aviva Polska będzie mieć nowego właściciela. Allianz ogłosił dziś zawarcie umowy nabycia polskich operacji ubezpieczeń życiowych i majątkowych, a także działalności w zakresie funduszy emerytalnych i zarządzania aktywami od brytyjskiej grupy i nabycia po 51 procent udziałów w spółkach oferujących życiowe i majątkowe produkty bancasurrance będących wspólnymi przedsięwzięciami Aviva i Santander. Wartość zakupu to 2,5 mld euro jednak uwzględniając wypłatę dywidendy w wysokości 0,2 mld euro całkowita wartość transakcji to 2,7 mld euro.

Warto sprawdzić: Co się zmieniło klientom Idea Banku w Pekao. Część marudzi

Etapowe przejęcie Avivy przez Allianz

Jak zapewnia Aviva Polska zmiana właściciela to proces, który będzie przebiegał w sposób ewolucyjny. Pierwszy etap potrwa do uzyskania przez Allianz wymaganych zgód regulacyjnych, po czym Allianz zostanie formalnie właścicielem spółek Avivy w Polsce. W drugim etapie nowy właściciel, w dialogu z zespołem Avivy w Polsce, będzie kształtował wspólną przyszłość na polskim rynku. Do finalizacji transakcji i dalszych wspólnych ustaleń spółki Avivy w Polsce będą działały jak dotychczas, pod swoimi markami.

Zatem informacja na razie nie oznacza zmian dla klientów Avivy w Polsce. Nie muszą oni podejmować żadnych działań. Polskie przepisy chronią prawa i interesy klientów instytucji finansowych w sytuacji zmiany właściciela. Bez zmian pozostają relacje z agentami ubezpieczeniowymi i menedżerami sprzedaży Avivy – oraz zasady ich współpracy z klientami. Nie zmienia się też współpraca Avivy z bankami, brokerami, multiagencjami i innymi partnerami biznesowymi.

– Otwieramy nowy rozdział w blisko 30-letniej historii Avivy w Polsce. Nasz nowoczesny model biznesowy i efektywna praca całego zespołu Avivy zostały bardzo wysoko ocenione. Rozpoczynamy kolejny etap rozwoju, szanując dotychczasowy dorobek naszej firmy. Pozyskanie tak silnego i wiarygodnego właściciela umacnia naszą pozycję i atrakcyjność dla klientów. Wspólnie będziemy bardzo mocnym i konkurencyjnym uczestnikiem polskiego rynku ubezpieczeniowego i finansowego – podkreśla Adam Uszpolewicz, prezes grupy Aviva w Polsce.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie domu i mieszkania. Ranking „Rz” 2021

Jak dodaje transakcja wycenia całość aktywów Avivy w Polsce na 2,7 miliarda euro, czyli 12,5 miliarda zł. Jest to więc największa taka transakcja na polskim rynku ubezpieczeniowym, co potwierdza wysoką ocenę naszych osiągnięć w ciągu minionych lat.

Kontynuujemy normalną działalność, wszystkie umowy obowiązują zgodnie z ich warunkami. Sprawnie wypłacamy świadczenia i odszkodowania, bez zmian prowadzimy sprzedaż przez wszystkie kanały dystrybucji, wywiązujemy się ze wszystkich podjętych zobowiązań. Będziemy wyczerpująco informować naszych klientów i partnerów o kolejnych krokach w procesie zmiany właściciela. W ten sposób zapewnimy ich, że dalsza współpraca ze wzmocnioną firmą jest dla nich bardzo korzystna – podkreśla Uszpolewicz.