Aukcja prawdziwych skarbów paryskiego Ritza

Kiedy w 2012 roku zamknięto paryski hotel Ritz na 4-letni gruntowny remont wiele zabytkowych i pamiątkowych mebli oraz elementów dekoracji zostało zachowanych. Teraz trafią na aukcję.

Publikacja: 21.03.2018 17:44

Aukcja prawdziwych skarbów paryskiego Ritza

Foto: wikipedia.org/ Moonik

Aukcja odbędzie się w kwietniu tego roku w paryskim domu aukcyjnym Artcurial.

Wśród przedmiotów wystawionych na aukcji są meble – sofy, kanapy, fotele, krzesła, hokery i łóżka. Jest też wyposażenie łazienek. Kiedy otwierano paryskiego Ritza w 1898 roku każdy pokój miał własną łazienkę z toaletą, wanna z prysznicem i umywalką. Był to absolutny ewenement i między innymi dlatego hotel ten uchodził za bardzo luksusowy. Do kupienia są też zestawy łazienkowe z monogramem hotelu – ręczniki, szlafrok i kapcie.

Do kupienia są też żyrandole, rzeźby a nawet wyposażenie kuchni i bufetów – w tym porcelana i szkło oraz fotel fryzjerski z salonu strzyżenia i golenia dla panów. Jest też żelazna brama ogrodowa, skrzynka konsjerża na klucze, dywany, poduszki i mnóstwo innych rzeczy.

Wiele pamiątek jest związanych ze sławnymi rezydentami hotelu, m.in. Coco Chanel, która mieszkała tam 30 lat i zmarła w hotelu w 1971 roku w wieku 87 lat. Są jej zdjęcia, meble i bibeloty, a apartament w którym mieszkała jest nazwany na jej cześć.

Jest też posłanie dla psa  księcia i księżnej Windsoru czyli byłego króla Edwarda VIII i Wallis Simpson. Jeden z apartamentów jest nazwany też na ich cześć.

W hotelu mieszkali też pisarz Ernest Hemingway i twierdził, że osobiście w 1945 roku wyzwolił hotel i bar on nazistów. Wielbicielem baru w hotelu Ritz był pisarz F. Scott Fitzgerald, który zaprosił swojego przyjaciela Hemingway na drinka. Od tego czasu był to ulubiony bar paryski Hemingwaya.

Ritz przy Placu Vendome, to ulubiony hotel miliarderów, celebrytów i europejskich rodzin arystokratycznych, ale także artystów i polityków, którzy cenią sobie dyskrecję obsługi.

Pod młotek pójdzie w sumie 10 tys. sztuk wyposażenia dawnego Ritza. Aukcja ma potrwać pięć dni.

Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć