Łączna wartość transakcji przekroczyła 68 miliardów dolarów. Tak wynika z informacji przekazanych przez CryptoCompare, brytyjską firmę badającą rynek kryptowalut.

Warto sprawdzić: Bitcoin, ether, lumen, ripple. Ostrożnie z kryptowalutami

Dla porównania średnie dzienne obroty w 2020 roku na tym rynku wynosiły 13,1 miliarda dolarów. Tak ogromny ruch na głównych giełdach kryptowalut napędzała gorączka bitcoinowa. Ta najpopularniejsza z kryptowalut dzień wcześniej wzrosła do najwyższych poziomów w historii osiągając 34 800 dolarów. W ślad za bitcoinem rekordowy poziom osiągnęła druga kryptowaluta świata, ethereum, która podrożała w poniedziałek do 1170 dolarów.

W ciągu miesiąca bitcoin zdrożał o 65 proc., przez ostatnie 12 miesięcy zyskał ponad 300 proc., przez 5 lat 7,2 tys. proc. a przez 10 lat o blisko 40 mln procent. Wśród analityków słychać coraz więcej głosów o możliwym dalszym wzroście wartości kryptowalut, a w szczególności bitcoina. Antoni Tranchev, partner zarządzający i współzałożyciel firmy Nexo uważa że w pierwszym kwartale 2021 prawdopodobnie bitcoin będzie zmierzał w kierunku 50 tys. dolarów.

Warto sprawdzić: Bitcoin, blockchain, pieniądz wirtualny – co to jest?

Z kolei według analityków JPMorgan Chase kurs bitcoina może w przyszłości sięgnąć nawet 146 tysięcy dolarów. Ich zdaniem, najpopularniejsza kryptowaluta będzie przyciągała coraz więcej millenialsów jako konkurencja dla złota.

Obecny wzrost bitcoina może wynikać z faktu iż zyskuje on akceptację coraz większych i poważniejszych instytucji. W październiku Paypal umożliwił swoim klientom rozliczanie transakcji w internecie za pomocą bitcoinów. Spore poruszenie wywołałą informacja z pierwszej połowy grudnia o tym, że jeden z najstarszych funduszy emerytalnych w USA, MassMutual, dokonał dużego zakupu bitcoinów – za 100 mln dolarów. Wejście funduszu w kryptowalutę to przełom, bo fundusze emerytalne reprezentują najbardziej konserwatywny, uregulowany i objęty największymi gwarancjami kapitał.

Warto sprawdzić: Ile pieniędzy i na czym zarobili ryzykanci w 2020 roku

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut zbliża się szybko do poziomu 1 biliona dolarów. Obecnie przekracza 900 mld dolarów i jest na rekordowym poziomie. Według AssetDash, strony internetowej, która ocenia światowe aktywa zbywalne sam bitcoin jest obecnie dziewiątym najwyżej wycenianym aktywem świata a jego kapitalizacja wynosi 580 mld dolarów. Na miejscu ósmym jest chiński Alibaba Group (610 mld dol.). Na miejscu pierwszym wyceniane na niemal 2,2 biliona dolarów Apple.