Bitcoin i kryptowaluty z potężnymi obrotami. Padł rekord

Wzrosty kursów wywołały istną gorączkę rozkręcając wartość transakcji do gigantycznych poziomów. W poniedziałek padł historyczny rekord obrotów na rynkach kryptowalutowych.

Publikacja: 05.01.2021 22:03

Bitcoin i kryptowaluty z potężnymi obrotami. Padł rekord

Foto: Shutterstock

Łączna wartość transakcji przekroczyła 68 miliardów dolarów. Tak wynika z informacji przekazanych przez CryptoCompare, brytyjską firmę badającą rynek kryptowalut.

Warto sprawdzić: Bitcoin, ether, lumen, ripple. Ostrożnie z kryptowalutami

Dla porównania średnie dzienne obroty w 2020 roku na tym rynku wynosiły 13,1 miliarda dolarów. Tak ogromny ruch na głównych giełdach kryptowalut napędzała gorączka bitcoinowa. Ta najpopularniejsza z kryptowalut dzień wcześniej wzrosła do najwyższych poziomów w historii osiągając 34 800 dolarów. W ślad za bitcoinem rekordowy poziom osiągnęła druga kryptowaluta świata, ethereum, która podrożała w poniedziałek do 1170 dolarów.

W ciągu miesiąca bitcoin zdrożał o 65 proc., przez ostatnie 12 miesięcy zyskał ponad 300 proc., przez 5 lat 7,2 tys. proc. a przez 10 lat o blisko 40 mln procent. Wśród analityków słychać coraz więcej głosów o możliwym dalszym wzroście wartości kryptowalut, a w szczególności bitcoina. Antoni Tranchev, partner zarządzający i współzałożyciel firmy Nexo uważa że w pierwszym kwartale 2021 prawdopodobnie bitcoin będzie zmierzał w kierunku 50 tys. dolarów.

Warto sprawdzić: Bitcoin, blockchain, pieniądz wirtualny – co to jest?

Z kolei według analityków JPMorgan Chase kurs bitcoina może w przyszłości sięgnąć nawet 146 tysięcy dolarów. Ich zdaniem, najpopularniejsza kryptowaluta będzie przyciągała coraz więcej millenialsów jako konkurencja dla złota.

Obecny wzrost bitcoina może wynikać z faktu iż zyskuje on akceptację coraz większych i poważniejszych instytucji. W październiku Paypal umożliwił swoim klientom rozliczanie transakcji w internecie za pomocą bitcoinów. Spore poruszenie wywołałą informacja z pierwszej połowy grudnia o tym, że jeden z najstarszych funduszy emerytalnych w USA, MassMutual, dokonał dużego zakupu bitcoinów – za 100 mln dolarów. Wejście funduszu w kryptowalutę to przełom, bo fundusze emerytalne reprezentują najbardziej konserwatywny, uregulowany i objęty największymi gwarancjami kapitał.

Warto sprawdzić: Ile pieniędzy i na czym zarobili ryzykanci w 2020 roku

Kapitalizacja całego rynku kryptowalut zbliża się szybko do poziomu 1 biliona dolarów. Obecnie przekracza 900 mld dolarów i jest na rekordowym poziomie. Według AssetDash, strony internetowej, która ocenia światowe aktywa zbywalne sam bitcoin jest obecnie dziewiątym najwyżej wycenianym aktywem świata a jego kapitalizacja wynosi 580 mld dolarów. Na miejscu ósmym jest chiński Alibaba Group (610 mld dol.). Na miejscu pierwszym wyceniane na niemal 2,2 biliona dolarów Apple.

Łączna wartość transakcji przekroczyła 68 miliardów dolarów. Tak wynika z informacji przekazanych przez CryptoCompare, brytyjską firmę badającą rynek kryptowalut.

Warto sprawdzić: Bitcoin, ether, lumen, ripple. Ostrożnie z kryptowalutami

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych