Akcje spółek z GPW, które mogą dać niebawem zarobić

Sprawdzamy, na które spółki z warszawskiej giełdy biura maklerskie patrzą szczególnie przychylnym okiem.

Publikacja: 23.04.2021 15:01

Akcje spółek z GPW, które mogą dać niebawem zarobić

Foto: Adobe Stock

Zestawiając ceny docelowe akcji podawane w wydanych w ostatnich tygodniach rekomendacjach z bieżącymi kursami, można dojść do wniosku, że na rynku nie brakuje potencjalnych okazji. W których papierach kryje się największy potencjał?

Warto sprawdzić: Wynikowe żniwa. Najbardziej zyskowne spółki na GPW

Mocno niedowartościowane akcje

Biorąc pod uwagę aktualny kurs, największy potencjał kryją w sobie walory Eurocashu. Wycena akcji spółki, zawarta w najnowszej rekomendacji DM BDM, wynosząca 25,20 zł, aż o 65 proc. przewyższa aktualną cenę płaconą na GPW. Zdaniem ekspertów po ciężkim 2020 r. powinna nastąpić jakościowa zmiana w wynikach spółki. Wsparciem dla wyników Eurocashu powinno być spodziewane w kolejnych kwartałach przyspieszenie inflacji, a także rozpoczęcie rozwoju sieci.

– Spółka zakończyła integrację w segmencie detalicznym i zapowiedziała rozwój sieci Delikatesy Centrum w bieżącym roku o 80 placówek oraz nabycie Arhelan (ok. 500 mln zł przychodów). Do odbudowy sprzedaży powinno dojść też w biznesach hurtowych, które w 2020 r. ucierpiały przez covid – oczekuje Adrian Górniak, analityk DM BDM.

W jego ocenie głównymi ryzykami dla Eurocashu pozostają pandemia (kształtowanie zachowań konsumenckich, obostrzenia) oraz ewentualna kara w związku z postępowaniem UOKiK dotyczącym wykorzystywania przewagi kontraktowej.

Mocno niedowartościowane są papiery Ryvu Therapeutics. Wydane w ostatnich tygodniach rekomendacje wskazują na 26–37-proc. potencjał. Analitycy podkreślają, że biofarmaceutyczna spółka od wielu lat konsekwentnie rozwija swój portfel projektów, z których dwa są w fazie klinicznej. Spółka zawarła już wiele umów licencyjnych, przez co udowodniła, że potrafi przyciągać zainteresowanie największych graczy w branży. Ocenę potencjału Ryvu komplikuje jednak niedawne zawieszenie przez amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) badań flagowego leku spółki SEL120, co zwiększa ryzyko tego projektu. Zdaniem analityków najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wznowienie badania po pewnym opóźnieniu.

Warto sprawdzić: Akcje spółek, które mogą dać wysoką stopę dywidendy

Biura nadal przychylnym okiem patrzą na Ten Square Games, ale musiały ograniczyć swoje mocno optymistyczne oczekiwania względem producenta i wydawcy gier mobilnych. Mimo to spółka ma ponad 30-proc. przestrzeń do poprawy notowań. Eksperci DM BOŚ zwracają uwagę na mniejsze od zakładanych przez nich przychody ze sprzedaży kluczowej gry „Fishing Clash”.

– Obecnie podchodzimy do gry bardziej konserwatywnie – wyjaśnia Tomasz Rodak, analityk brokera. Pozytywnym akcentem okazała się za to szybko rosnąca sprzedaż „Hunting Clash”.

– Oczekujemy, że dynamiczny wzrost sprzedaży tej gry pozwoli spółce zmniejszyć nieco zależność od pojedynczego produktu – nasze prognozy wskazują, że w przypadku „Fishing Clash” udział przychodów na rynkach zachodnich spadnie z 86 proc. w IV kw. 2020 r. do 72 proc. w IV kw. 2021 i do 53 proc. w IV kw. 2023 r., i stanie się to bez wpływu jakiejkolwiek nowej gry, która mogłaby zostać wydana w tym okresie – szacuje ekspert DM BOŚ.

Zwyżki nie wyczerpały potencjału

Wśród polecanych przez brokerów spółek nie brakuje takich, które w ostatnich miesiącach pozwoliły dobrze zarobić. Jak pokazują wydane w tym roku rekomendacje, część z nich nie powinna mieć problemów z kontynuacją pozytywnego trendu, ponieważ ich dobre perspektywy wciąż nie są w pełni odzwierciedlone w cenach akcji. Takim przykładem są dystrybutorzy autoczęści – Auto Partner i Inter Cars. W ich wynikach nie widać negatywnych efektów przedłużającej się pandemii, można nawet odnieść wrażenie, że obecna sytuacja jest wsparciem dla ich biznesów. Mimo recesji w Europie wtórny rynek części samochodowych i liczba napraw pojazdów rosną.

– Branża powinna skorzystać na utrzymującej się dynamice na rynku napraw samochodowych i braku presji na koszty, co powinno pomóc spółkom w znacznej poprawie przychodów i pozytywnie wpłynąć na dźwignię operacyjną – uważa Tomasz Sokołowski, analityk Santander BM.

Warto sprawdzić: Sektorowe perełki z GPW. Spółki, które ciągną indeksy

Z wycen zawartych w najnowszych rekomendacjach wynika, że solidne fundamenty obu firm w połączeniu z perspektywami wzrostu ich biznesów przekładają się nawet na ok. 30-proc. potencjał wzrostowy akcji Auto Partnera i ok. 22-proc. Inter Carsu.

Analitycy widzą sporo okazji na GPW

Nie brakuje inwestycyjnych okazji, także w segmencie największych firm z WIG20. Biorąc pod uwagę aktualny kurs, największy potencjał kryją w sobie walory Lotosu. Wycena akcji rafinerii, zawarta w najnowszej rekomendacji DM BOŚ, o prawie 50 proc. przewyższa aktualną cenę płaconą na rynku.

– Oczekujemy napływu pozytywnych informacji, które wesprą kurs akcji Lotosu w nadchodzących miesiącach. Po pierwsze, i najważniejsze, zakładamy przyspieszenie tempa szczepień przeciwko Covid-19, co powinno stanowić korzystny bodziec dla rynku akcji. Branża rafineryjna mocno ucierpiała w czasie pandemii i każde wydarzenie dające nadzieję na rychłe jej opanowanie zostanie niezwłocznie zdyskontowane przez rynek – oczekuje Łukasz Prokopiuk, analityk DM BOŚ.

– Po drugie, oczekujemy stopniowego zwiększenia produkcji ropy łupkowej w Stanach, co prawdopodobnie doprowadzi do zaostrzenia konkurencji na rynku ropy i może skutkować wzrostem marż. Po trzecie, uważamy, że jest tylko kwestią czasu, kiedy członkowie OPE+ zdecydują się poluzować cięcia produkcji, co może spowodować wyraźne odbicie marż rafineryjnych – argumentuje.

Wśród mniejszych firm na celowniku analityków znalazła się Ambra, producent win musujących i alkoholi. Spółka radzi sobie w pandemii zaskakująco dobrze, co nie umknęło uwadze inwestorów. W ocenie Millennium DM notowania spółki mają szansę na podtrzymanie dobrej passy.

– Ambra przejdzie pandemiczny kryzys bez dużych szkód. W najważniejszym dla spółki kwartale zakończonym w grudniu wyniki grupy były praktycznie płaskie. Pomimo obostrzeń negatywnie wpływających na sprzedaż w kanale HoReCa sprzedaż całej grupy wzrosła o 2,7 proc., a zysk netto był nieznacznie niższy r./r. i wyniósł 29,6 mln zł – zauważa Marcin Palenik, analityk brokera.

Warto sprawdzić: 30 lat GPW. Garść ciekawostek i sentymentalnych wspomnień

Równocześnie bardzo wysokie dynamiki sprzedaży pokazują biznesy w Rumunii i Czechach, które zrekompensowały spadki przychodów w Polsce. Wśród mocnych stron Ambry wymienia niskie zadłużenie, co jego zdaniem pozwoli ponownie na zwiększenie dywidendy.

Jak przekonuje Trigon DM, mimo ponad 110-proc. zwyżki notowań od początku stycznia wciąż atrakcyjnie prezentuje się Medinice. Zdaniem brokera cena akcji biotechnologicznej spółki powinna zmierzać w kierunku 49,70 zł. Zdaniem Katarzyny Kosiorek, analityk Trigon DM, intensywne prace nad rozwojem własnych projektów i wprowadzaniem nowych znacząco przybliżają spółkę do kolejnych umów licencyjnych.

– Spółka jest jednym z pionierów w rozwoju małoinwazyjnych rozwiązań kardiochirurgicznych, zaś niewielka liczba konkurencyjnych projektów na globalnym rynku MedTech oraz oferowane obecnie przewagi technologiczne rozwijanych projektów wpływają korzystnie na szansę dynamicznego rozwoju spółki. Stawiamy tezę, że nadchodzące miesiące 2021 będą przełomowe dla Medinice i przełożą się na zawarcie kolejnych umów licencyjnych – ocenia analityk.

Zestawiając ceny docelowe akcji podawane w wydanych w ostatnich tygodniach rekomendacjach z bieżącymi kursami, można dojść do wniosku, że na rynku nie brakuje potencjalnych okazji. W których papierach kryje się największy potencjał?

Warto sprawdzić: Wynikowe żniwa. Najbardziej zyskowne spółki na GPW

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Bezpieczna przystań, czyli po co oszczędzać w złocie
Portfel inwestycyjny
Inflacja uderzyła w oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak nie stracić?
Rynki finansowe
Jak Chiny zarzynają kurę znoszącą złote jaja
Portfel inwestycyjny
Centra usług: szlifujący się diament
Portfel inwestycyjny
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?