Na tych debiutach giełdowych będzie można zarobić w 2019

Przyglądamy się spółkom planującym wejść na giełdę i sprawdzamy, które mogą dać zarobić.

Publikacja: 11.02.2019 20:14

Na tych debiutach giełdowych będzie można zarobić w 2019

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Po mało udanym roku na GPW zaczyna powiewać optymizmem, zarówno wśród inwestorów, jak i spółek. Kilkanaście z nich wybiera się na parkiet, kilka zamierza przejść z NewConnect na rynek główny. Wiele złożyło już prospekty w KNF i czeka na zielone światło.

Niektóre spółki planowały giełdowy debiut w ubiegłym roku, ale nie doszedł on do skutku – najczęściej z powodu słabej koniunktury. Z planów jednak nie zrezygnowały. Najwięcej kandydatów jest na NewConnect, a wiele notowanych tam spółek zamierza iść dalej – na rynek główny GPW. O debiutach myślą przede wszystkim spółki zajmujące się nowymi technologiami i producenci gier. To również branże, na których można dobrze zarabiać.

KNF w ostatnich dniach stycznia zatwierdziła prospekt innowacyjnej spółki technologicznej XTPL, która zajmuje się komercjalizującą prac badawczo-rozwojowych, twórcy platformy analitycznej DataWalk, oraz dewelopera HM Inwest.

Debiuty giełdowe 2019: Doceniane technologie…

XTPL zadebiutowała na NewConnect w połowie września 2017 r. Od tego czasu do końca stycznia bieżącego roku jej kurs wzrósł o ponad 223 proc., tylko w styczniu o prawie 18 proc. Inwestorzy doceniają nie tylko prace nad przełomową technologią ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, ale również wsparcie Amira Nayyerhabibi – przedsiębiorcy, który przez wiele lat tworzył i wspierał spółki zajmujące się nowymi technologiami z Krzemowej Doliny, a dzisiaj jest jednym z partnerów w Benhamou Global Ventures.

W radzie doradczej XTPL jest też Harold Hughes, wieloletni menedżer Intela, który później również rozwijał spółki technologiczne. Obecność obu przedsiębiorców podnosi wiarygodność. Spółkę docenili też analitycy East Value Research. Według ich prognoz XTPL będzie miała w tym roku 14,5 mln zł przychodów i wypracuje 2,1 mln zł zysku netto.

Warto sprawdzić: W co inwestować w 2019

Blisko debiutu na rynku głównym GPW jest inna ze spółek technologicznych – DataWalk, twórca platformy analitycznej, wykorzystywanej do wykrywania wyłudzeń, przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy oraz analizowania i monitorowania procesów biznesowych.

DataWalk, znana do września ubiegłego roku jako piLab, przeprowadziła publiczną ofertę akcji pod koniec stycznia. W puli znalazło się 1,35 mln akcji z ceną maksymalną 22 zł, co oznacza pozyskanie 57,6 mln zł, które mają być przeznaczone na rozwój działalności w USA, rozwój platformy analitycznej, ochronę własności intelektualnej oraz finansowanie działalności operacyjnej. Inwestorzy doceniają m.in. uzyskanie przez spółkę trzech patentów w United States Patent and Trademark Office dla jej rozwiązań informatycznych.

DataWalk notowana jest na NewConnect od 2012 r. W tym czasie można było na niej zarobić niemal 600 proc. Analitycy DM BOŚ wyceniają wartość spółki po emisji nowych akcji na 192–331 mln zł.

Debiut na rynku głównym wciąż jest przed tworzącym grupę kapitałową spółek technologicznych Midvenem i producentem gier Moonlit, którego 30 proc. akcji ma notowany na rynku głównym PlayWay. Planu przeniesienia notowań akcji na rynek główny nie zmienił też Voicetel Communications, specjalizujący się w wdrażaniu technologii głosowych w automatycznej obsłudze klienta. Do zmiany rynku przygotowuje się również InventionMed, spółka technologiczna, która opracowała innowacyjny symulator TutorDerm, wykorzystujący technologię wirtualnej rzeczywistości do stosowania w dermatologii.

…i deweloperzy gier

Z NewConnect na główny parkiet wybierają się także CherryPick Games i Ultimate Games.

Pierwsza ze spółek – producent gier mobilnych i na platformy PC oraz konsole, złożyła prospekt w KNF w pierwszej połowie stycznia.

W spółkę współpracującą m.in. z Apple’em, Google’em, Amazonem, Tencentem, BandaiNamco i mającą status dewelopera oraz wydawcy Sony PlayStation i Microsoft XBOX już uwierzył m.in. fundusz Tar Heel Capital Globalnej Innowacji FIZ.

Większe zyski niż CherryPick mają posiadacze akcji Ultimate Games, spółki, która zadebiutowała na NewConnect w połowie czerwca 2018 r., a w styczniu złożyła prospekt w KNF i planuje szybką zmianę rynku notowań. Dotychczas inwestycję w papiery tego producenta gier można było podwoić. Systematycznie rosną też jego zyski. Spółka szacuje, że wypracowała w ubiegłym roku 2 mln zł zysku netto i miała 4,7 mln zł przychodów. Liczy też na jeszcze lepsze wyniki w tym roku dzięki poszerzeniu portfolio – ma zamiar wydać w 2019 r. 54 gry.

Zmienić rynek chce także deweloper HM Inwest. Prospekt ma już zatwierdzony. Na zatwierdzenie czeka natomiast opracowująca innowacyjne farmaceutyki Pharmena. Spółka chce też wyemitować do 2,6 mln akcji z prawem poboru.

Debiut na NewConnect planują natomiast: deweloper gier i aplikacji w wirtualnej rzeczywistości Carbon Studio, który w ofercie prywatnej pozyskał już 1,3 mln zł, producent gry na platformy stacjonarne i mobilne Red Dev Studio oraz Triggo, twórca dwuosobowego auta elektrycznego przeznaczonego do jazdy w mieście, który planuje publiczną emisję akcji o wartości 2,5 mln euro. Prywatną emisję akcji chce przeprowadzić wydawca i producent gier Klabater. Kool2Play, spółka zajmująca się produkcją i wydawaniem gier, też potwierdza plany wprowadzenia akcji do obrotu na alternatywnym rynku. W grudniu 2018 r. podpisała z Midvenem umowę inwestycyjną, która ma jej w tym pomóc.

Debiuty giełdowe 2019: Nie tylko z NewConnect

Od sierpnia czeka na decyzję KNF prospekt kontrolowanej przez rosyjskich inwestorów grupy kapitałowej 1C Entertainment, producenta i dystrybutora gier wideo. Spółka wciąż ma nadzieję na giełdowy debiut w tym roku. Planuje też nową emisję akcji i kusi obietnicą wypłacania dywidend. Po debiucie pod względem przychodów będzie drugą największą spółką z branży gamingowej na GPW – zaraz po CD Projekt.

Stabilnym źródłem dochodów 1C Entertainment jest Cenega – wydawca gier komputerowych, specjalizujący się w wydawaniu na rynki Europy Środkowej gier na komputery osobiste oraz konsole wideo. Do grupy należy jeszcze spółka Muve, świadcząca usługi cyfrowej dystrybucji gier i prowadząca sklepy internetowe z grami, Qloc, oferująca specjalistyczne usługi dla branży gier wideo, oraz 1C Online Games, wydawca i producent gier przeznaczonych na wszystkie platformy. Nikolay Baryshnikov, prezes 1C Entertainment, nie wyklucza dołączenia do grupy kolejnych spółek przez przejęcia.

Na zatwierdzenie prospektu tak samo długo jak 1C Entertainment czeka BoomBit. To producent i wydawca gier w modelu free-to-play, polegającym na dokupowaniu dodatków do gry. W grupie oczekujących na decyzję KNF jest też Medical Finance Group, spółka udzielająca kredytów na usługi stomatologiczne, medyczne i estetyczne oraz dla lekarzy prowadzących własną działalność. Giełdowy debiut jednak rozważa jako tylko jedną z możliwości pozyskania finansowania.

Od koniunktury na GPW i uruchomienia programu PPK uzależnia natomiast swój debiut w drugiej połowie roku Murapol – deweloper specjalizujący się w budownictwie wielorodzinnym. O GPW myśli jeszcze spółka zależna CCC eobuwie.pl, Smyk Holding oraz Grupa Nowy Szpital.

Po mało udanym roku na GPW zaczyna powiewać optymizmem, zarówno wśród inwestorów, jak i spółek. Kilkanaście z nich wybiera się na parkiet, kilka zamierza przejść z NewConnect na rynek główny. Wiele złożyło już prospekty w KNF i czeka na zielone światło.

Niektóre spółki planowały giełdowy debiut w ubiegłym roku, ale nie doszedł on do skutku – najczęściej z powodu słabej koniunktury. Z planów jednak nie zrezygnowały. Najwięcej kandydatów jest na NewConnect, a wiele notowanych tam spółek zamierza iść dalej – na rynek główny GPW. O debiutach myślą przede wszystkim spółki zajmujące się nowymi technologiami i producenci gier. To również branże, na których można dobrze zarabiać.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Rynek Kapitałowy
Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Rynek Kapitałowy
Ponadprzeciętnie rentowne spółki z GPW. Nie ma ich wiele
Rynek Kapitałowy
Złoty zaliczył solidną przecenę. Szybko się nie podniesie