W co inwestować w 2019

W 2019 roku nie zabraknie okazji do zarobku. Zapytaliśmy analityków, w czym warto ulokować swój kapitał.

Publikacja: 27.01.2019 18:50

W co inwestować w 2019

Foto: Shutterstock

Miniony rok rozczarował posiadaczy akcji notowanych na GPW. W ocenie większości ekspertów negatywne czynniki w dalszym ciągu będą przeważać na rynku i ciążyć krajowym indeksom.

– Naszym zdaniem spółki defensywne i niecykliczne powinny być relatywnie lepsze od całego rynku. WIG20 będzie podążać za innymi rynkami wschodzącymi. Dużym znakiem zapytania są środki zgromadzone w OFE (PPK już weszły w życie i rząd może zająć się tematem OFE w końcówce 2019 r.). Prognozujemy dalszy spadek WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 w 2019 r., ale widzimy szansę na odbicie pod koniec tego roku – przewidują zarządzający Union Investment TFI. Dlatego warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela i włączeniu do niego innych rynków akcji lub klas aktywów.

Europa Zachodnia może pozytywnie zaskoczyć

Kluczem do zysków na rynku akcji będzie dywersyfikacja geograficzna. W ocenie ekspertów w 2019 roku pozytywnie mogą zaskoczyć zachodnioeuropejskie rynki akcji.

– Cykl koniunkturalny w Europie Zachodniej spowalnia już od początku 2018 roku. Długoterminowe tendencje obrazowane przez takie wskaźniki wyprzedzające jak PMI w dość dobry sposób, przynajmniej historycznie, prognozowały koniunkturę giełdową w Europie Zachodniej, w szczególności na giełdzie niemieckiej. Cały 2018 rok był okresem spadków wartości tych wskaźników, co w bezpośredni sposób przekładało się na wyniki niemieckiego DAX. Negatywną informacją jest, że wskaźniki te będą prawdopodobnie jeszcze przez kilka miesięcy w trendzie spadkowym. Z pozytywnych czynników można wskazać to, że duża część wspomnianych spadków jest już prawdopodobnie za nami. Może się więc okazać, że druga połowa 2019 roku będzie okresem odwrócenia negatywnych tendencji w europejskiej gospodarce, rynki akcji zaś będą rosnąć na bazie oczekiwań na poprawę koniunktury – uważają eksperci Vienna Life.

Ich zdaniem w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych wyceny europejskich spółek uległy normalizacji, co oznacza, że zwiększyła się przestrzeń wzrostu. – Inwestorzy obecni na rynku amerykańskim mogą w drugiej połowie roku szukać innych obszarów geograficznych na lokatę kapitału, w tym scenariuszu Europa Zachodnia wydaje się ciekawym wyborem – wskazują.

Czytaj także: Portfel dywidendowy – pasywne i regularne dochody bez żadnego wysiłku

Mimo słabszych perspektyw eksperci całkowicie nie skreślają amerykańskiego rynku akcji. Kluczem do zysków będzie selekcja sektorów i spółek. – Uważamy jednak, że jeszcze w nadchodzącym roku zobaczymy wzrost na amerykańskich indeksach, chociaż będą one kosztować inwestorów dużo więcej nerwów niż w latach poprzednich. Dotychczasowych liderów wzrostu, czyli spółki FAANG (Facebook, Amazon, Apple, Netflix i Google), zastąpić mogą inne spółki technologiczne. Dużo lepiej powinny się zachowywać defensywne spółki z tak zwanej starej gospodarki, gdyż inwestorzy będą się stopniowo przygotowywać na pogorszenie nastrojów giełdowych. Dlatego odpowiednia selekcja i dywersyfikacja portfela jeszcze nigdy nie miała tak dużego znaczenia– podkreślają eksperci Vienna Life.

""

Kluczem do zysków na rynku akcji będzie dywersyfikacja geograficzna. W co inwestować w 2019. Fotorzepa, Robert Gardziński

pieniadze.rp.pl

W co inwestować w 2019: czas obligacji

W związku z oczekiwanym spowolnieniem globalnego wzrostu gospodarczego i końcem cyklu podwyżek stóp procentowych w USA nie brakuje zwolenników inwestycji w amerykańskie obligacje. – W przypadku długu skarbowego jesteśmy pozytywnie nastawieni, jeżeli chodzi o rozwój wydarzeń w 2019 roku. Już początek stycznia przyniósł ponadprzeciętne stopy zwrotu. Obligacje skarbowe (szczególnie USA i Niemiec) są uznawane za bezpieczną przystań w okresach zmiany cyklu i historycznie już około roku przed wejściem w recesję rentowności długoterminowych obligacji zaczynały mocniej spadać, dostarczając inwestorom ponadprzeciętnych zysków. Nie inaczej jest i tym razem – wskazują zarządzający Quercus TFI.

Jednocześnie dostrzegają szanse na zarobek na polskich papierach. – Rok 2019 zapowiada się również bardzo dobrze. Czynniki, które wpływały na ten rynek w ubiegłych latach, pozostają. W perspektywie najbliższych kwartałów jesteśmy pozytywnie nastawieni na polski rynek obligacji skarbowych. Sprzyjać temu powinna m.in. ograniczona podaż obligacji emitowanych przez Ministerstwo Finansów, bardzo niska stopa inflacji, brak podwyżek stóp procentowych w Polsce oraz znakomita sytuacja budżetowa. Dodatkowo warto wspomnieć, że zbliżające się zakończenie cyklu podwyżek stóp w USA i spowolnienie w gospodarkach Europy Zachodniej jeszcze bardziej uprawdopodobniają ten scenariusz – uważają zarządzający Quercusa.

Złoto odzyska blask

W tym roku do łask inwestorów mogą wrócić metale szlachetne, czemu sprzyjać będzie rosnąca niepewność na rynkach finansowych. Kończący się cykl gospodarczy może zwiększyć zainteresowanie złotem. Inwestorzy będą się chcieli zabezpieczyć przed rosnącą inflacją oraz przed wyprzedażą ryzykownych aktywów. Zdaniem analityków Vienna Life takiego scenariusza można się spodziewać w tym roku. – Ceny tego kruszcu od kilku lat poruszają się w dość szerokim przedziale 1150–1350 USD za uncję.

Wzrost niepewności na rynkach akcji, spowodowany możliwymi dalszymi walkami o gospodarczą supremację pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami (obecnie możliwe porozumienie jest w naszej ocenie tylko czasowym zawieszeniem broni), może wspierać notowania złota. Kluczem do sukcesu będą dwa czynniki. Pierwszym z nich jest inflacja, która stopniowo, acz konsekwentnie, budzi się do życia, wspierana normalizacją polityki przez główne banki centralne. Drugim z nich są losy amerykańskiego dolara. Jeśli amerykańska Rezerwa Federalna zdecydowałaby się zmniejszyć tempo podwyżek stóp procentowych, wpłynęłoby to negatywnie na kurs dolara, co miałoby bezpośrednie przełożenie na notowania złotego kruszcu. W przeciwnym scenariuszu to właśnie dolar utrzyma swoją rolę bezpiecznej przystani, chociaż trudno już oczekiwać tak silnej dynamiki wzrostu amerykańskiej waluty, jak miało to miejsce w 2018 roku – wyjaśniają analitycy.

"W co inwestować w 2019"

W tym roku do łask inwestorów mogą wrócić metale szlachetne, czemu sprzyjać będzie rosnąca niepewność na rynkach finansowych. W co inwestować w 2019. Fot. Shutterstock

pieniadze.rp.pl

Ropa z potencjałem

Miniony rok przyniósł odwrócenie wzrostowego trendu na ropie naftowej. W perspektywie 2019 roku więcej argumentów przemawia za odbiciem cen surowca.

– Kurs ropy WTI jeszcze na początku października ostro rósł i przekraczał nawet przez moment 76 USD za baryłkę. Później doszło jednak do dramatycznego załamania, które w połowie grudnia sprowadziło notowania w kierunku 45 USD za baryłkę. Uważamy jednak, że cięcia wydobycia, na które zgodziły się OPEC i państwa współpracujące z kartelem, powinny wystarczyć, by zbalansować rynek. W rezultacie spodziewamy się stopniowego odbijania kursu ropy na wyższe pułapy – przewidują eksperci DM TMS Brokers.

Czytaj także: Defensywny portfel pozwoli przeczekać okres bessy

W trakcie trwającej od października korekty inwestorzy spekulacyjni ograniczyli swoją długą pozycję netto na rynku ropy o ponad 570 tys. kontraktów. To dowodzi, że spadek cen był powodowany przede wszystkim przez spekulację.

– Poprzednio gorszy sentyment względem ropy obserwowano podczas ostatniej fazy spadków surowcowej bessy, czyli w latach 2015–2016. Oznacza to, że potencjał spadkowy został już w dużej mierze wyczerpany, a przestrzeń do potencjalnego odbicia jest naprawdę gigantyczna. Chociaż spodziewamy się wyraźnego wzrostu cen ropy, to należy zdawać sobie sprawę, że otoczenie rynkowe cały czas będzie bardzo trudne. Bez przerwy mocno rośnie bowiem wydobycie w Stanach Zjednoczonych – zauważają.

Miniony rok rozczarował posiadaczy akcji notowanych na GPW. W ocenie większości ekspertów negatywne czynniki w dalszym ciągu będą przeważać na rynku i ciążyć krajowym indeksom.

– Naszym zdaniem spółki defensywne i niecykliczne powinny być relatywnie lepsze od całego rynku. WIG20 będzie podążać za innymi rynkami wschodzącymi. Dużym znakiem zapytania są środki zgromadzone w OFE (PPK już weszły w życie i rząd może zająć się tematem OFE w końcówce 2019 r.). Prognozujemy dalszy spadek WIG20, mWIG40 oraz sWIG80 w 2019 r., ale widzimy szansę na odbicie pod koniec tego roku – przewidują zarządzający Union Investment TFI. Dlatego warto pomyśleć o dywersyfikacji portfela i włączeniu do niego innych rynków akcji lub klas aktywów.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro