Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia

Ależ finisz funduszy akcji. O takich wynikach jak za ubiegły rok krajowi zarządzający marzyli pewnie latami.

Publikacja: 04.01.2024 03:00

Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia

Foto: Adobe Stock

Fundusze akcji polskich w ubiegłym roku zarobiły przeciętnie po 35 proc. Nietrudno było też o dwucyfrowe stopy zwrotu z portfeli obligacji. W samym grudniu wyniki obu tych kategorii znacznie się poprawiły.

Akcje na topie

Za nami rewelacyjny rok dla niemal wszystkich klientów TFI. Szczególną satysfakcję czują zapewne zarządzający portfelami polskich akcji. W ostatnich latach bywało, że krajowy rynek był nawet najgorszy na świecie. Nie pomagały analizy wskazujące na ekstremalnie niskie wyceny krajowych spółek. Rok 2023 zmienił postrzeganie GPW na znacznie bardziej pozytywne. Do zwyżek potrzebni byli oczywiście inwestorzy zagraniczni, ale w ostatnich miesiącach widać też poprawę nastawienia do polskich akcji także wśród klientów TFI. Patrząc na zeszłoroczne stopy zwrotu, pewnie będą się zastanawiać, dlaczego zdecydowali się na polskie akcje tak późno. Zarówno fundusze akcji polskich szerokiego rynku, a także małych i średnich spółek, wypracowały w poprzednim roku przeciętnie po ponad 35 proc. Obie kategorie niemal ex aequo znalazły się na szczycie zestawienia wyników za 2023 r. – wynika z danych serwisu Analizy.pl. Fundusze polskich akcji pobiły konkurencję przynajmniej o kilka punktów proc. Trzecią grupą w 2023 r. były fundusze akcji europejskich rynków wschodzących. Kolejne miejsce znów należało do krajowych aktywów. Fundusze mieszane zrównoważone – dzięki współpracy akcji i obligacji – przyniosły w zeszłym roku średnio po 26 proc. Dopiero czwarte były fundusze akcji amerykańskich, które finiszowały z 21,7 proc. zysku.

W indywidualnym rankingu fundusze akcji zagranicznych jednak zwyciężają. Jeśli wykluczymy fundusze lewarowane, najlepszym rozwiązaniem w 2023 r. był inPZU Akcje Sektora Informatycznego O, który zamknął rok z 53,1 proc. na koncie. Następny był fundusz indeksowy Beta ETF Nasdaq-100 PLN (51,5 proc.), a za nim plasował się Generali Akcji: Megatrendy (50,8 proc.).

Wracając do czołówki grupowej, czyli polskich akcji, najmocniejszym portfelem w 2023 r. okazał się PZU Akcji Polskich, a jego roczna stopa zwrotu to 42,9 proc. W samym grudniu fundusz wypracował 5,7 proc. Zarządzający tym funduszem liczy na dalsze zwyżki na GPW.

– Na perspektywy rynku akcji w 2024 r. patrzymy z optymizmem. Warto jednak mieć z tyłu głowy, że wzrost na GPW w końcówce minionego roku był zaskakująco mocny, co rodzi ryzyko, że część inwestorów zechce zrealizować zyski – przyznaje Tomasz Matras, dyrektor biura rynku akcji, TFI PZU. – W tym kontekście bezpieczniejszą taktyką może okazać się dobieranie akcji w momentach korekt na rynku – dodaje. Według Matrasa za kontynuacją hossy na GPW przemawiają zarówno fundamenty, jak i wyceny spółek.

Tanio czy drogo?

– Spodziewamy się wyraźniejszego ożywienia gospodarczego w Polsce, napędzanego zwłaszcza przez konsumpcję prywatną, którą z kolei będą wspierać m.in. wyższe realne płace. To powinno przełożyć się na poprawę wyników wielu spółek – twierdzi ekspert TFI PZU. Przypomina, że polskie akcje wciąż są relatywnie tanie. – Wskaźnik ceny do zysku dla indeksu WIG, obliczony na podstawie prognozowanych zysków spółek na kolejne 12 miesięcy, wciąż znajduje się poniżej długoterminowej średniej, a polskie akcje są wyceniane wyraźnie niżej niż akcje zarówno na rynkach rozwiniętych (MSCI World), jak i na rynkach rozwijających się (MSCI EM) – analizuje zarządzający TFI PZU. – Do tego chodzą przewidywane napływy, których źródeł upatrujemy w rosnącym zainteresowaniu GPW wśród inwestorów zagranicznych, możliwej kontynuacji napływów do funduszy inwestycyjnych oraz reinwestycji części środków pochodzących z dywidend z ubiegłorocznych zysków – tłumaczy Matras.

W samym grudniu najmocniejszym funduszem polskich akcji był Esaliens Akcji. Bezpośrednio za nim znalazł się Skarbiec Akcja, a następnie Alior Akcji.

Fundusze akcji polskich w ubiegłym roku zarobiły przeciętnie po 35 proc. Nietrudno było też o dwucyfrowe stopy zwrotu z portfeli obligacji. W samym grudniu wyniki obu tych kategorii znacznie się poprawiły.

Akcje na topie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro
Rynek Kapitałowy
Gratka dla inwestorów. Spółki, które łączą wzrost i dywidendę