Kilka podstawowych informacji pozwoli nam bezproblemowo zakończyć polisę. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości jak się zachować, jakie formalności są niezbędne i czy na pewno czegoś nie pominęliśmy. Sprawdźmy zatem jak powinno wyglądać zakończenie polisy na życie kupionej na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/ bądź w innym miejscu.

Jak zrezygnować z polisy na życie?

W czasie trwania umowy możemy nagle stanąć przed sytuacją, która będzie wymagała od nas większych nakładów finansowych. Przykładowo – rozwodzimy się i potrzebujemy się przeprowadzić. Jest to sytuacja, której nie uwzględnia ubezpieczenie na życie z funkcją gromadzenia kapitału, zatem nie możemy liczyć na jego wsparcie, natomiast z powodu komplikacji życiowych potrzebujemy większej gotówki. Postanawiamy zatem zrezygnować z ubezpieczenia i odzyskać zgromadzone środki.

Musimy zatem zgłosić się do naszego ubezpieczyciela i poinformować go o chęci rezygnacji. W zależności od tego – gdzie kupiliśmy naszą polisę na życie, taką decyzję możemy zgłosić zarówno telefonicznie, osobiście w biurze agencji, jak i mailowo.

Możemy wówczas spodziewać się próby negocjowania – możliwość zmiany oferty, obniżenia składki, czy zawieszenia jej płatności. Firma ubezpieczeniowa będzie chciała nas zatrzymać, zatem może przedstawić nam inne korzystne rozwiązania w tej sytuacji. W sytuacji, gdy kategorycznie chcemy zakończyć nasze ubezpieczenie – poinformujmy ubezpieczyciela, że chcemy wykupu naszej polisy. W takiej sytuacji musimy pamiętać o tym, że będziemy stratni – ponieważ wartość wykupu ubezpieczenia nie będzie równać się wartości wszystkich dokonanych przez nas na przestrzeni lat wpłat na rzecz ubezpieczenia, a będzie to kwota pomniejszona o likwidację polisy.

Rezygnacja z ubezpieczenia – od czego zacząć?

Najczęściej informacje o procedurach związanych z likwidacją polisy znajdziemy w OWU czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przy zawieraniu polisy na kilka czy kilkanaście lat mało kto pamięta o tym, jak taka procedura powinna przebiegać. Jednak w dzisiejszych czasach takie informacje znaleźć możemy w internecie na stronie naszego ubezpieczyciela. Możemy również znaleźć gotowe wzory formularza rezygnacji z polisy,  jak również sprawdzić na https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/b/wypowiedzenie-umowy-ubezpieczenia-na-zycie/27.html, co proponują poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe w tej kwestii.

Dane, które powinien zawierać taki formularz to przede wszystkim nasze dane osobowe oraz numer polisy. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jakie wybraliśmy – ubezpieczyciel może oczekiwać większej ilości informacji.

Zamiast rezygnacji zawieszenie składek – kiedy warto?

Nie zawsze jednak nasz pomysł o całkowitej rezygnacji z polisy jest dobrym rozwiązaniem. Czasami trudności życiowe okazują się chwilowe i możemy zastanowić się nad innym rozwiązaniem w związku z ubezpieczeniem na życie. W sytuacji, gdy mamy problemy finansowe, a polisa jest zbyt dużym obciążeniem – możemy zgłosić chęć zawieszenia składek. Dzięki temu możemy zyskać kilka miesięcy bez konieczności płatności, co wpłynie na naszą kondycję finansową.

Zawieszenie składek będzie oznaczało również zawieszenie ochrony, jaką byliśmy objęci, jednak w ten sposób nie utracimy samego ubezpieczenia i po upływie jakiegoś czasu będziemy mogli powrócić do kontynuowania naszej polisy.

Zmiana częstotliwości składek

Innym rozwiązaniem w sytuacji, gdy mamy trudności finansowe – może być zmiana częstotliwości płacenia składki. Część z nas może posiadać w miejscu zatrudnienia system regularnych premii, dzięki czemu ustawienie terminu płatności w tym okresie pozwoli opłacić polisę bez większych trudności. Przykładowo – jeżeli każdego roku nasz pracodawca wypłaca premię roczną – możemy ustalić sobie składkę roczną w okresie otrzymania wspomnianej premii. Dzięki temu nie będziemy musieli co miesiąc pamiętać o płatności składki, a dodatkowo nie odczujemy obciążenia finansowego, ponieważ opłacimy ją z otrzymanej premii.

Rezygnacja w zamian za znalezienie tańszej oferty

Innym rozwiązaniem, korzystnym dla wielu osób, może być zakup tańszej polisy. Nie warto całkowicie rezygnować z posiadanej ochrony i zawsze warto mieć polisę na życie. Zdarza się jednak tak, że sytuacja finansowo nas przerasta i zbyt pochopnie rezygnujemy z ubezpieczenia.

Zamiast opłacać miesięcznie 250 zł za ubezpieczenie – możemy znaleźć ofertę w niższej cenie np. 50 zł. Dzięki temu możemy zlikwidować posiadaną polisę, ale zainwestować w ochronę na mniejszą skalę.

W znalezieniu tańszej oferty pomóc nam może ranking ubezpieczeniowy, gdzie znajdziemy wiele niedrogich ofert ubezpieczeniowych. Porównania dokonujemy samodzielnie, kierując się swoimi indywidualnymi potrzebami, a samo porównanie nie zabierze nam dużo czasu.

Rankingi ubezpieczeniowe są tworzone przez niezależnych specjalistów branży ubezpieczeniowej. Możemy znaleźć nie tylko tańsze rozwiązania, ale również polisy, które w podobnej cenie proponują znacznie większe możliwości.

Materiał Promocyjny