Warto przejrzeć rynek i kupić przemyślane ubezpieczenie dla nieruchomości. Dobra polisa uchroni nas przed wysokimi kosztami w razie szkody.

Poradnik jak kupować polisę zarówno dla domu już gotowego jak i tego w budowie. Dlaczego warto to zrobić. Co daje nam ochrona i ile kosztuje. Jakie ryzyka grożą naszym „czterem kątom” i które bierze na swoje barki ubezpieczyciel.

– Polisa majątkowa dla nieruchomości to forma finansowej ochrony na wypadek uszkodzenia domu lub mieszkania w wyniku zdarzeń losowych, kradzieży oraz rozboju. Takie ubezpieczenie to znikomy wydatek w porównaniu z kosztami zakupu czy budowy nieruchomości. – mówi Patrycja Kotecka, członek Zarządu LINK4.

W razie szkody może jednak znakomicie odciążyć nasz portfel. Dostępne na polskim rynku oferty stają się coraz lepsze, produkty z kompleksową ochroną można znaleźć już u większości ubezpieczycieli. Jednak by wybrać dobrą polisę, warto poświęcić zakupowi trochę czasu i dopasować ją do swoich potrzeb.

Być mądrym przed szkodą

Na początek dobra wiadomość: ubezpieczenia nieruchomości w Polsce są niezłe. Co rok na naszych łamach prześwietlamy takie oferty na rodzimym rynku. Zestawienie pokazuje, że zakres ochrony u poszczególnych ubezpieczycieli jest szeroki i klient, który nie ma specjalnych wymagań co do szczegółów ochrony, nie musi obawiać się zakupu produktu. Także do rzecznika finansowego nie wpływa dużo informacji o problemach z tymi polisami.

– Druga pozytywna wiadomość jest taka, że ubezpieczenia domów i mieszkań nie są drogie. Oczywiście wszystko zależy od dokładnych parametrów, ale najczęściej za roczną ochronę zapłacimy kilkaset złotych. Cena zależy od rodzaju mieszkania lub domu, lokalizacji, zabezpieczeń na wypadek kradzieży, wyposażenia i kilku innych czynników – wskazuje Patrycja Kotecka z LINK4.

Czytaj także: Ochrona wyposażenia i pomoc fachowców

Mimo różnic w lokalizacjach ceny polis są do siebie zbliżone. Porównanie setki ofert z ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych dla 50-metrowego mieszkania daje przedział cenowy 200-400 zł w zależności od miasta i zakładu ubezpieczeniowego.

Roczny koszt najtańszej polisy dla mieszkania, dla którego przeprowadziliśmy wycenę, to 240 zł, a dla domu to 660 zł, a najdroższej to odpowiednio 622 zł i 1370 zł, co oznacza, że nawet w najdroższym wariancie ubezpieczenia domu miesięczny koszt polisy wyniesie nieco ponad 100 zł.

W skali wydatków związanych z zakupem mieszkania czy domu, zakup ubezpieczenia jest zatem kosztem pomijalnym. Tymczasem w przypadku szkody, to właśnie ubezpieczenie gwarantuje nam zwrot poniesionych kosztów, nie tylko tych związanych z naprawami, ale również kosztów poszukiwania przyczyny szkody czy kosztów uprzątnięcia pozostałości po szkodzie.

Nie cena, a potrzeby

Przy wyborze produktu nie można jednak kierować się wyłącznie jego ceną. Kluczowy jest zakres ochrony. Co z tego, że kupimy polisę za 600 zł rocznie zamiast za 800 zł, skoro polisa nie będzie dopasowana do naszych potrzeb, gdyż np. nie będzie obejmowała ryzyka powodzi, które realnie nam zagraża? A z drugiej strony – ubezpieczenia na wypadek powodzi nie będzie potrzebne rodzinie, która mieszka na 11. piętrze wieżowca oddalonego 10 km od najbliższej rzeki.

Sam budynek to nie wszystko. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, często w ogródku mamy rośliny, altany, meble ogrodowe. Coraz częściej też korzystamy z instalacji fotowoltaicznych. Kupując polisę, zwróćmy uwagę na to, co możemy ubezpieczyć oprócz budynku, a także to, czy ubezpieczenie obejmuje także kradzież zwykłą. Jest to ważne, gdyż na posesję można często dostać się w taki sposób, że nie ma mowy o włamaniu, a kradzież np. solarów może być dotkliwa dla kieszeni.

Czytaj także: Wyjeżdżasz na wakacje? Nie martw się o swój dom

– Osoby świadome swoich potrzeb, sprawnie poruszające się w tematyce finansowej, mogą bez obaw kupić polisę online przez stronę internetową towarzystwa ubezpieczeń. Osoby nieczujące się pewnie w tej problematyce i nie do końca świadome swoich potrzeb mogą skorzystać z pomocy agenta, który doradzi najlepsze rozwiązanie ubezpieczeniowe. – mówi Patrycja Kotecka, członek zarządu w LINK4.

Ważne wyłączenia

W ubezpieczeniu najważniejszy jest zakres ochrony, a kluczowe znaczenie ma to, żeby było jak najmniej wyłączeń. Typowe wyłączenia to te dotyczące ograniczenia szkód wyrządzonych przez samego klienta, pękanie mrozowe czy kradzież zwykła. Z ochrony bywa wyłączana powódź, wandalizm czy katastrofa budowlana, można objąć je ochroną dopiero za zapłatą dodatkowej składki. Wybierając ubezpieczenie, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na elementy, które dotyczą nas bezpośrednio i skupić się na porównaniach zakresów ochrony od zdarzeń, które są dla nas najbardziej prawdopodobne. Warto też przyjrzeć się definicjom tych zdarzeń, wyłączeniom i ewentualnym udziałom własnym

Czytaj także: Auto dobrze ubezpieczone

Przed podpisaniem umowy ubezpieczenia warto przeczytać OWU. To dokument, w którym znajdują się wszystkie postanowienia umowy. Ubezpieczyciele coraz bardziej upraszczają język OWU, a czasem dodają objaśnienia do prawniczego tekstu. Choć OWU nie są lekturą lekka, łatwą i przyjemną, to pozwalają dowiedzieć się u źródła, kiedy towarzystwo nam nie wypłaci pieniędzy oraz co musimy zrobić, żeby po szkodzie otrzymać odszkodowanie.

Ochrona także w trakcie budowy

Dla osób, które budują dom, ważne znaczenie ma możliwość objęcia ochroną domu w budowie. Tutaj warto spojrzeć na to, czy polisa zapewnia ochronę ruchomości w przypadku stanu surowego zamkniętego, a także, od jakich ryzyk jest ochrona. Często wyłączone są ryzyka przepięcia, stłuczenia, wandalizmu. Niektóre firmy posiadają co prawda ryzyko wandalizmu, ale wprowadzają górny limit ochrony.

Podobnie jak w przypadku polisy dla domu także w przypadku budowy ubezpieczyciele szacują odpowiednie ryzyka i to od tego zależy koszt polisy. Na przykład ubezpieczenie budowy z konstrukcją murowaną będzie prawdopodobnie tańsze niż tego na dom drewniany. Chodzi oczywiście o ryzyko pożaru. Więcej zapłacimy za ubezpieczenie także, gdy dom powstaje w dużym mieście tam, gdzie ceny nieruchomości są wyższe. Mniej za polisę na dom budowany w małym miasteczku lub na wsi. Podobnie na cenę wpłynie odległość budowy od rzeki.

Czytaj także: Samochodowe wakacje tylko z polisą

Materiał Promocyjny