Dobre ubezpieczenie nieruchomości to podstawa. Warto o nim pomyśleć zwłaszcza przed wyjazdem na wakacje, by nie martwić się o dom będąc na urlopie.

– Aby mieć spokojną głowę i nie myśleć o tym, czy po powrocie nie zastaniemy zniszczonego wichurą okna, czy okradzionego przez intruzów mieszkania, warto kupić dobrą polisę dla nieruchomości. Polisa mieszkaniowa nie uchroni przed kradzieżą z włamaniem ani zdarzeniami losowymi, ale gdy już do nich dojdzie, zapewni poszkodowanym rekompensatę poniesionych strat – mówi Patrycja Kotecka, członek Zarządu w LINK4.

""

Patrycja Kotecka, członek zarządu LINK4

pieniadze.rp.pl

Ważne, żeby nie zaniżać sumy ubezpieczenia. Jeśli chcąc zaoszczędzić na składce, ubezpieczymy nasz dobytek na zbyt małą sumę, to gdy nasz dom zostanie splądrowany, otrzymane odszkodowanie nie wystarczy na pokrycie doznanych strat.

Przygotuj dom na swój wyjazd

Przed urlopem warto wykonać kilka kroków, które mogą sprawić, że dom pod naszą nieobecność pozostanie bezpieczny. Dotyczy to nie tylko włamań, ale także, awarii czy uszkodzeń związanych ze zdarzeniami losowymi.

Złodzieje równie często włamują się do domów jednorodzinnych, jak i mieszkań w budynkach wielorodzinnych, ale najczęściej plądrują miejsca słabo zabezpieczone: np. piwnice, strychy i komórki lokatorskie.

Nie ma rozwiązań zapewniających stuprocentowe bezpieczeństwo. W większości przypadków monitoring odstrasza potencjalnych złodziei, ale dla niektórych jest wskazówką, że w domu znajdują się wartościowe przedmioty.

Czytaj także: Auto dobrze ubezpieczone

W wakacje szczególnie warto uczulić mieszkańców, żeby nie wpuszczali nikogo nieznajomego na klatkę schodową. Wiele osób narzeka na wścibskie starsze panie, które obserwują przez okno podwórze, ale tego rodzaju „monitoring osiedlowy” niejedno mieszkanie uratował przed złodziejami. Przed wyjazdem na wakacje warto powiadomić zaufanego sąsiada o naszej nieobecności. Sąsiad może zajrzeć do mieszkania, zapalić światło, wyjąć listy ze skrzynki pocztowej, włączyć muzykę, sprawiając wrażenie, że mieszkanie nie stoi puste.

Zachowajmy też ostrożność w chwaleniu się podróżami w serwisach społecznościowych. Informacje zamieszczone na Facebooku już niejednego włamywacza skierowały do mieszkania, którego lokatorzy wyjechali na wakacje.

Nawet gdy w mieszkaniu nikogo nie ma, może dojść do zalania. Na przykład nocą wzrasta ciśnienie w sieci wodociągowej z powodu zmniejszonego poboru wody, a przy wyższym ciśnieniu łatwo o pęknięcie najsłabszych elementów instalacji. Warto zakręcić zawory oraz odciąć dopływ wody. Dzięki temu unikniemy niemiłych niespodzianek i nie zostaniemy ściągnięci z urlopu z powodu nieszczelnej rury.

Polisa da nam spokój

Od kradzieży z włamaniem oraz zdarzeń losowych przeważnie ubezpieczamy nieruchomość na rok z możliwością przedłużenia ochrony. Taka polisa działa oczywiście także wtedy, gdy wyjedziemy na urlop. Planując zakup ubezpieczenia, warto wziąć pod uwagę ewentualne urlopy i do podstawowego zakresu ochrony dołożyć elementy, które mogą być przydatne podczas nieobecności w domu czy mieszkaniu.

To przede wszystkim ubezpieczenie szyb, a także ruchomości od kradzieży z włamaniem i wandalizmu, a więc przedmiotów, które można wynieść z domu bez użycia narzędzi, m.in. mebli, sprzętu RTV i AGD, odzieży, wartości pieniężnych czy ogólnie sprzętu elektronicznego.

Czytaj także: Ochrona wyposażenia i pomoc fachowców

Zdarza się, że o dom czy mieszkanie poważnie obawiamy się tylko wtedy, gdy wyjeżdżamy na urlop i nasza nieruchomość pozostaje bez opieki. Towarzystwa przeważnie nie zgadzają się na skrócenie okresu ochrony albo robią to tylko w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.

Niektórzy ubezpieczyciele jednak sprzedają polisy krótkoterminowe – samodzielnie albo razem z turystycznymi. Ubezpieczenie takie zapewni spokojny wypoczynek bez obawy o pozostawione mieszkanie i majątek dzięki ochronie mieszkania/domu oraz znajdujących się w nich stałych elementów i ruchomości domowych przed zniszczeniem lub uszkodzeniem w wyniku kradzieży z włamaniem, rabunku, dewastacji czy też zdarzeń losowych, takich jak np. zalanie przez sąsiada czy pożar.

Najlepiej wszystkie ryzyka mieć z głowy

Dobra polisa dla nieruchomości spełni swoją rolę, gdy zapewni sumę ubezpieczenia wystarczającą do zrekompensowania ewentualnych strat.

Ubezpieczenie od kradzieży i od zdarzeń losowych może być zawarte od ryzyk nazwanych, czyli od wymienionych w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) nagłych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych z zastrzeżeniem wyłączeń odpowiedzialności, lub od wszystkich ryzyk z wyjątkiem zdarzeń wyłączonych na mocy zapisów OWU (all risk). Ta druga opcja jest droższa, ale zapewnia pełniejszą ochronę i nie musimy się obawiać, że przy zakupie polisy zapomnieliśmy o jakimś ryzyku, które nam zagraża.

Czytaj także: Urlop tylko z pewną ochroną

Suma ubezpieczenia to górna granica odpowiedzialności towarzystwa. Oznacza to, że nawet jeśli na skutek działań losowych utracimy dobytek wart więcej niż suma ubezpieczenia, to i tak odszkodowanie zostanie wypłacone tylko do tej sumy. Nie ma sensu ubezpieczać mieszkania na sumę wyższą niż wynosi wartość dobytku, który może być zniszczony bądź ukradziony. Odszkodowanie nie może być bowiem wyższe od poniesionej szkody. Jeżeli więc ubezpieczymy mieszkanie czy dom na kwotę przekraczającą jego wartość albo wykupimy polisy u kilku ubezpieczycieli, to i tak nie otrzymamy kwoty wyższej niż ta, która wystarczy do odtworzenia utraconego czy uszkodzonego dobytku, za to przepłacimy za składkę. Jednocześnie zbyt niska suma ubezpieczenia oznacza, że odszkodowanie nie zrekompensuje nam całej poniesionej straty.

Suma ubezpieczenia oraz zakres ochrony wpływają na wysokość składki. Towarzystwa podnoszą i obniżają składki w sytuacjach wymienionych w OWU. Zazwyczaj na obniżkę można liczyć w przypadku jednorazowej zapłaty składki rocznej, bezszkodowej kontynuacji ubezpieczenia oraz wtedy, gdy mamy w domu odpowiednie zabezpieczenia przed włamaniem. Z kolei wyższą składkę zapłacimy wówczas, gdy ubezpieczamy wynajmowane mieszkanie, znajduje się ono w dużej aglomeracji, na parterze bądź na ostatnim piętrze.

Czytaj także: Samochodowe wakacje tylko z polisą

Materiał Promocyjny