Ubezpieczenie nieruchomości obejmuje nie tylko sam dom czy mieszkanie. W ramach usługi, którą zapewnia ubezpieczyciel chronione są także przynależne do niego pomieszczenia oraz wszystkie przedmioty znajdujące w naszej nieruchomości. – mówi Patrycja Kotecka, członek Zarządu LINK4.
Patrycja Kotecka, członek zarządu LINK4
Zepsuta pralka, kradzież drogiego laptopa, biżuterii, czy zniszczone pożarem dzieła sztuki albo pianina. To wszystko powinno być objęte ochroną dobrej polisy. Ubezpieczyciele coraz częściej dokładają też w pakiecie szereg dodatkowych usług jak pomoc „Złotej rączki” w przypadku domowych awarii. Podstawowa polisa obejmuje mury i elementy stałe od zdarzeń losowych, jak na przykład pożar. Jest jednak wiele wariantów jej rozszerzenia, aż po wariant kompleksowy – zwany all risk.
Zastanówmy się co chcemy chronić
– Finansową ochroną można objąć mury, stałe elementy oraz przedmioty wyposażenia mieszkania. Przy wyborze każdego wariantu należy wskazać wartość ubezpieczonych elementów oraz ich rodzaj. Polisa może również zostać wzbogacona o świadczenie OC w życiu prywatnym oraz Home Assistance, które zapewni np. pomoc ślusarza, hydraulika lub innego fachowca w przypadku nagłych domowych awarii. Razem z domem można także ubezpieczyć garaż oraz budynki gospodarcze – podkreśla Patrycja Kotecka, członek Zarządu LINK4.
Czytaj także: Samochodowe wakacje tylko z polisą
Zatem kupując polisę dla nieruchomości po pierwsze, zastanówmy się, co chcemy objąć ochroną. Czy tylko budynek, czy również rzeczy, które znajdują się w środku. Co z ogrodzeniem, wideodomofonem czy fotowoltaiką na terenie posesji. Przy ubezpieczeniu domu mamy bowiem do wyboru całą gamę opcji dodatkowych, dzięki którym możemy zbudować kompleksową ochronę dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb.
Można dołączyć także OC
Jednak ważne jest nie tylko to, co można ubezpieczyć oprócz samego budynku oraz jego wyposażenia. Istotne jest także według jakiej wartości ubezpieczamy nieruchomość, przedmioty: czy będzie ona odpowiadała wartości zniszczonego budynku bądź przedmiotu, czy też pozwoli na zakup nowego.
Odszkodowanie może być wypłacane na podstawie wartości odtworzeniowej albo rzeczywistej mienia. W pierwszym przypadku wysokość świadczenia pozwala na odkupienie utraconego mienia tej samej jakości i rodzaju. Wartość rzeczywista to wartość odtworzeniowa pomniejszona o faktyczne zużycie mienia. Często ubezpieczyciele posługują się nazwą „wartość odtworzeniowa”, ale uzależniają jej stosowanie od wieku budynku lub sprzętu RTV. Spłonięcie wiekowego budynku w przypadku ubezpieczenia według wartości rzeczywistej będzie oznaczało, że odszkodowanie wystarczy zaledwie na ułamek domu. Warto zwrócić zatem uwagę, na jakich warunkach towarzystwa ubezpieczają według wartości odtworzeniowej.
Czytaj także: Wyjeżdżasz na wakacje? Nie martw się o swój dom
Polisa dla nieruchomości może obejmować także odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym, czyli takie sytuacje, kiedy my wyrządzimy komuś szkodę i będziemy musieli wypłacić odszkodowanie. Taka polisa może dotyczyć tylko nieruchomości, a może także wszystkich czynności życia prywatnego, i to rozwiązanie stosowane jest najczęściej. Wśród najważniejszych dodatków w formie OC należy wymienić odpowiedzialność cywilną zabezpieczającą nas przed skutkami wyrządzenia szkody osobom trzecim, np. zalanie sąsiadów, potrącenie przechodnia podczas jazdy elektryczną hulajnogą, niedopilnowanie naszego psa, który może kogoś ugryźć.
Fachowiec na zawołanie
– O ile poważne katastrofy przydarzają się stosunkowo rzadko, domowe awarie są częste i potrafią znacznie uprzykrzyć życie. Poza kłopotem, jakim jest niedziałająca pralka czy zepsute oświetlenie, dodatkową trudność stanowi znalezienie odpowiedniego fachowca. Jeśli nie mamy sprawdzonej „złotej rączki” w zasięgu, jesteśmy skazani na przypadkową pomoc, która może okazać się kosztowna lub nieskuteczna – podkreśla Patrycja Kotecka, członek zarządu w LINK4.
Dlatego czasem częścią składowa polisy mieszkaniowej jest też home assistance, które zapewnia zorganizowanie i często też pokrycie kosztów wielu usług pomocowych, poczynając od pomocy ślusarza czy stolarza, a kończąc na usługach hydraulika.
Assistance to pakiet usług gwarantujących natychmiastowe wsparcie w nagłych sytuacjach związanych z użytkowaniem nieruchomości. Polisa przydaje się przede wszystkim w przypadku wszelkiego rodzaju awarii – od awarii zamka w drzwiach po problemy z instalacją gazową. W zależności od ubezpieczyciela domowe assistance zapewnia pomoc nawet w kilkudziesięciu sytuacjach. Oprócz już wymienionych to także m.in. interwencje gazownika, murarza czy malarza, a nawet opieka nad zwierzętami domowymi czy usługi concierge.
Czytaj także: Dom warto ubezpieczyć. Także ten w budowie
Materiał Promocyjny