Giełdy kryptowalut są zatem nieodłączną częścią systemu, w którym kluczową rolę odgrywają zarówno tokeny, jak i same kryptowaluty. To właśnie za pośrednictwem giełd cyfrowych można obracać wirtualną walutą, podobnie jak maklerzy obracają akcjami czy aktywami na giełdzie papierów wartościowych. Jak zatem działają giełdy kryptowalutowe i czy każdy może stać się ich użytkownikiem?

Giełdy kryptowalut – krótka charakterystyka

To, co odróżnia kryptogiełdy od zwykłych giełd, gdzie transakcje zawierane są za pośrednictwem tradycyjnych walut to ich centralizacja, a raczej jej brak. Giełdy kryptowalut istnieją jedynie w postaci wirtualnej i nie posiadają swojego fizycznego odpowiednika. Transakcje z udziałem kryptowalut zawierane są wyłącznie drogą sieciową, a cały proces nie jest w żaden sposób kontrolowany przez wyższe organa nadzorujące.

Nie oznacza to jednak, że giełdy kryptowalut są całkowicie niebezpieczne, a transakcje zawierane za ich pośrednictwem obciążone wielkim ryzykiem. Większość kryptogiełd tworzy własne systemy zabezpieczeń, dzięki którym użytkownicy giełdy są chronieni przed utratą środków w formie cyfrowej czy też przed kradzieżą tożsamości, która stanowi jedno z największych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

Jak działa giełda kryptowalut?

Giełdy kryptowalut pełnią niejako funkcję pośrednika między kupującym a sprzedającym waluty kryptograficzne. Użytkownikiem giełdy kryptowalut może zostać każdy, kto posiada choć minimalną wiedzę w tym zakresie. W zależności od zasobów i wysokości kapitału, każda kryptogiełda posiada zróżnicowaną ilość dostępnych kryptowalut, których na przestrzeni kilkunastu lat powstało kilka tysięcy. Do najbardziej rozpowszechnionych walut internetowych należy bez wątpienia Bitcoin, ale również Ethereum czy Litecoin, które działają w oparciu o technologię blockchain.

Co ciekawe, na giełdach kryptowalut można zawierać transakcje sieciowe z wykorzystaniem wyłącznie kryptowalut, ale w grę wchodzi również zakup walut internetowych za pośrednictwem walut tradycyjnych. W praktyce oznacza to, że za Bitcoiny możemy kupić Ethereum, za które możemy zapłacić również w polskich złotówkach. Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, transakcje zawierane są w sposób szybki i wygodny dla użytkowników giełdy.

Kursy krytpowalut

Z uwagi na to, że giełdy kryptowalut nie podlegają żadnemu centralnemu systemowi, kursy walut wirtualnych mogą ulegać dużym wahaniom. Każda kryptogiełda samodzielnie ustala ceny zakupu czy sprzedaży danej jednostki na podstawie regularnie przeprowadzanych obserwacji popytu i podaży we własnym systemie. O ile kursy najpopularniejszych kryptowalut nie ulegają nadmiernej zmienności, o tyle kursy mniej powszechnych coinów charakteryzują się stosunkową niestabilnością.

Materiał Promocyjny