Kredyt hipoteczny wymaga od nas zgromadzeniu ustalonego prawnie wkładu własnego, byśmy mogli otrzymać pieniądze z banku. Nie zawsze musi być on wysoki, ale zależny jest od wartości nieruchomości, jaką chcemy nabyć, a także od wielu innych czynników determinujących tę kwestię. Sprawdźmy, jaka jest wysokość wkładu własnego przy kredycie hipoteczny w banku PKO.

Jak obliczyć wysokość wkładu własnego w kredyt hipoteczny PKO?

Kredyt hipoteczny PKO ustalany jest od wartości nieruchomości, jaką chcemy kupić.

Oblicza się go następująco:

  1. Bierzemy pod uwagę cenę mieszkania, kupowanego z rynku wtórnego albo pierwotnego. Może być to również cena działki, a także niższa wartość z kosztorysu, ewentualnie operatu szacunkowego przy budowie domu. Brana pod uwagę jest również suma, jaką oszacował rzeczoznawca po wykonaniu przez nas remontu lub wykończenia.
  1. Do kwoty wyżej wymienionych kosztów wliczamy 10%, przy kredycie hipotecznym z niskim wkładem, a 20% przy standardowym wkładzie własnym.

Przykład: jeśli nasz dom warty będzie 500 tys. złotych, to nasz wkład minimalny musi wynosić 50 tys. złotych.

W przypadku, jeśli posiadamy np. działkę o wartości 50 tys. złotych, to doliczana jest ona jako nasz koszt własny. Wówczas potrzebujemy jedynie 5 tys. złotych wkładu własnego.

Kredyt hipoteczny w banku PKO BP – ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Kredyt mieszkaniowy w PKO BP może posiadać dodatkową opcję w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Jest to dodatkowy koszt, który ma na celu ubezpieczyć nasz niski wkład własny. Kredyt hipoteczny z wkładem własnym w wysokości 10% oferuje nam bank, a pozostałe 10% jest ubezpieczone. Koszt tego ubezpieczenia jest ponoszony do momentu, kiedy saldo naszego kredytu będzie wynosiło 80% wartości zabezpieczenia. Więcej o kredycie hipotecznym w PKO BP przeczytamy na stronie Blog Kredytowy.

Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które zdają sobie sprawę, że ceny mieszkań rosną z roku na rok. W takim wypadku nie zawsze warto czekać, tylko wziąć kredyt hipoteczny w PKO BP, a kwotę wkładu własnego, którego nie byliśmy w stanie zebrać, można ubezpieczyć.

Wkładem własnym może również być darowizna. Można przekazać pieniądze na cele mieszkaniowe, ale należy zrobić to do kwoty 19 274 zł, by nie płacić podatku od darowizny. Limit ten obowiązuje do kilku darczyńców i wtedy sumuje się kwoty darowizn.

Czasem wkładem własnym może być druga nieruchomość pod warunkiem, że chcemy ją później sprzedać.

Warunki kredytu hipotecznego w PKO BP

Kredyt mieszkaniowy w PKO BP wymaga od nas minimalnego wkładu własnego 15% – jeśli chodzi o kredyt złotówkowy.

Kredyt hipoteczny w PKO akceptuje takie źródła zabezpieczenia kredytu, jak: koszty nabycia nieruchomości, środki, które są wniesione przez dewelopera albo sprzedającego, gotówka, koszty związane z budową domu – liczona jest w tym również działka, premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej.

Kredyt hipoteczny PKO BP jest udzielany na konkretny cel. Zanim weźmiemy kredyt hipoteczny w PKO BP, musimy przedstawić bankowi m.in. kosztorys inwestorski, jeśli zamierzamy wybudować dom. Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, ważne jest, by przedstawić wstępną umowę z deweloperem. Bank musi mieć pewność, na jaki cel zostaną przeznaczone środki pochodzące z kredytu hipotecznego.

Co należy sprawdzić, zanim weźmiemy kredyt hipoteczny w PKO BP?

Przed zdecydowaniem się na kredyt hipoteczny w PKO BP, należy sprawdzić warunki umowy kredytowej. W niektórych przypadkach możemy częściowo zamrozić spłatę kredytu oraz nieco zmienić warunki jego spłacania. Wiele osób decyduje się np. na zamianę stałych rat, na raty rosnące, bądź malejące. W ten sposób mogą dopasować kredyt do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Rosnące raty kredytu są dobrym sposobem dla osób, które kupują nieruchomość w stanie surowym i muszą ją odpowiednio wykończyć. Małe raty kredytu hipotecznego na początku jego spłacania sprawią, że znacznie łatwiej nam będzie zrealizować wszystkie nasze plany, bez niepotrzebnych opóźnień w spłacie kredytu.

Materiał Promocyjny