Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego — jak to działa?

Oprocentowanie to najważniejsze (choć nie jedyne) kryterium wyboru konta oszczędnościowego. W artykule wyjaśnimy, jak działa w praktyce. Podpowiemy także, ile można zarobić na koncie oszczędnościowym i co zrobić, aby… dodatkowo zwiększyć zyski.

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy służący gromadzeniu i pomnażaniu kapitału. Dzięki stałemu oprocentowaniu środków pozwala osiągnąć stabilne, pewne zyski.

Oprocentowanie rachunku oszczędnościowego

Użytkując konto oszczędnościowe, możesz wpłacać na nie dowolne kwoty, regularnie lub sporadycznie. Każda zgromadzona na nim złotówka pracuje na siebie. Nawet wtedy, kiedy śpisz, ćwiczysz lub czytasz książkę. O tym, jak duży zysk wygeneruje, decyduje oprocentowanie konta. Wyższe odsetki to wyższy zarobek.

Ważne: średnie oprocentowanie kont oszczędnościowych wynosi obecnie od 0,1 do 2% w skali roku. W praktyce oznacza to, że wszystkie zgromadzone na koncie środki zarobią w ciągu roku (nie miesiąca!) od 0,1 do 2% swojej wartości.Warto jednak sprawdzić, czy skorzystanie z takiego oprocentowania nie wiąże się z jakimiś dodatkowymi czynnościami albo koniecznością posiadania ROR czy np. karty kredytowej

Ile można zarobić na koncie oszczędnościowym — przykład

Jeśli zgromadziłeś na koncie 30 000 zł, a oprocentowanie środków w skali roku wynosi 1%, po 12 miesiącach zysk wyniesie 300 zł (przed opodatkowaniem 19-procentowanym podatkiem Belki). Choć nie jest to imponująca kwota, twoje pieniądze nie tracą na wartości, a w dodatku, same na siebie zarabiają. Bez wysiłku, dodatkowych starań i… ryzyka utraty zysku.

Jak zwiększyć zyski z konta oszczędnościowego?

Chcesz zwiększyć zyski z konta oszczędnościowego?

  • Sprawdź, ile zapłacisz za prowadzenie konta. Choć większość instytucji finansowych nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta, nie jest to standardem. Jeśli chcesz unikać zbędnych kosztów, które zmniejszą zysk, wybierz to za 0 zł.
  • Mądrze zarządzaj operacjami na koncie. Większość banków umożliwia wykonanie jednego darmowego przelewu miesięcznie. Każdy kolejny jest już dodatkowo płatny – średnio od 9 do 12 zł! Jeśli będziesz regularnie przelewał pieniądze na konto osobiste… stracisz cały wypracowany zysk. Zanim zrealizujesz transfer, zastanów się, czy w ciągu kolejnych dni lub tygodni będziesz potrzebował dodatkowego zastrzyku gotówki. Jeśli tak może się zdarzyć, prześlij jednorazowo całą kwotę. Jeśli jej nie spożytkujesz, pieniądze mogą wrócić na rachunek oszczędnościowy w każdej chwili. Chcesz elastycznie i bezpłatnie realizować przelewy? Załóż konto oszczędnościowe w Santander Consumer Bank. Użytkownicy tego konta mogą wykonać dowolną liczbę transferów w miesiącu bez dodatkowych opłat. Bank nie pobiera także opłaty za jego prowadzenie.
  • Zwróć uwagę na dodatkowe warunki. Aby zachęcić klientów do założenia konta oszczędnościowego, banki często kuszą wysokim oprocentowaniem środków. Czasem zdarza się jednak, że obowiązuje ono jedynie dla określonego salda lub konkretnego okresu. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, zapoznaj się z dodatkowymi warunkami.
  • Dowiesz się, jak bank kapitalizuje odsetki. Kapitalizacja odsetek określa sposób doliczania wypracowanych zysków do kwoty kapitału. Jeśli bank kapitalizuje odsetki codziennie, podstawa naliczenia kolejnych rośnie z każdym dniem, a to przekłada się na wyższe zyski.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Kredyty we frankach wkrótce po nowemu

KNF zaleca, aby banki podpisywały ugody z frankowiczami na dogodnych dla nich warunkach, ale ...

Idealne mieszkanie pod wynajem – czego szukają Polacy?

Polacy coraz częściej wynajmują mieszkania. Nic dziwnego, że znalazły się firmy, które starają się ...

Wysokość dofinansowania jest bardzo zróżnicowana i zależy od gminy – można uzyskać od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych

Wymień kopciucha z pomocą dotacji

W ramach walki ze smogiem w wielu miastach, miasteczkach czy wsiach można ubiegać się ...