ABC Kredytobiorcy

Kredyt jest sprawą, która w niektórych może wzbudzać zaniepokojenie. Nie jest to wcale irracjonalne, ponieważ perspektywa posiadania lub utraty znacznych sum pieniędzy w żadnym razie nie należy do przyjemnych. Diabeł jednak tkwi w detalach. Zaciągnięcie pożyczki lub kredytu to złożona procedura, jednak obecnie usługodawcy w najprostszy sposób starają się przedstawiać warunki swoich ofert. Ma to na celu nie odstraszyć nas formalnymi zawiłościami i ułatwić wybór. Brak jakichkolwiek wątpliwości ze strony konsumenta w tym przypadku jest kluczowy.

Odpowiedni research to podstawa

Wpisując w wyszukiwarkę internetową frazę kredyty gotówkowe ranking, zyskamy dostęp do wielu profesjonalnych rankingów i klasyfikacji, dzięki którym łatwiej będzie nam wybrać właściwy dla siebie. Kredytodawcy różnią się mniej lub bardziej w swoich ofertach. Zdecydowanej większości jednak chodzi o przyciągnięcie jak największej rzeszy klientów. Reguły konkurencji rynkowej są więc dla nas dogodnym podłożem. Przed doborem ostatecznego usługodawcy powinniśmy obmyślić kryteria, jakimi się kierujemy, i na jakich parametrach pożyczki nam zależy.

Decydując się na zaciągnięcie kredytu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. W zależności od sumy, o jaką wnioskujemy, zasadnicze jest, by dokładnie zapoznać się z RRSO, czyli całkowitym kosztem kredytu, oraz kwotami rat do spłaty, a tym w samym ich liczbą. Nie mniej ważne jest rozłożenie w czasie i oprocentowanie pojedynczej należności. Mając o tym wiedzę, jesteśmy w stanie oszacować, ile bank zyskuje na usłudze, którą nam proponuje, i czy jest ona dla nas atrakcyjna.

W momencie podpisywania umowy o zaciągnięcie kredytu gotówkowego instytucja bankowa pobiera odpowiednią dla siebie prowizję za jego udzielenie. Porównując zyski kredytodawców z prowizji i oprocentowania rat, możemy w łatwy sposób dobrać dla siebie usługę, jaka nas najbardziej usatysfakcjonuje i nie narazi na ryzyko strat finansowych.

Co musimy pamiętać o kredytach?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jest poważną decyzją i nie może być podjęta pod wpływem chwili. Wprawdzie nie możemy demonizować i się go obawiać, niemniej jednak musimy starannie oszacować oczekiwania i jasno określić kryteria w doborze. Istotne jest, ile w rzeczywistości potrzebujemy pieniędzy i czy będziemy w stanie je później zwrócić, uwzględniając wszelkiego rodzaju odsetki. Banki doskonale zdają sobie z tego sprawę, dlatego nie udzielają pożyczki każdemu, kto o nią zawnioskuje. Aby pozytywnie rozpatrzono nasze podanie, musimy niekiedy spełniać szereg mniej lub bardziej wymagających warunków. Niektóre stanowią drobne utrudnienie, jednak trzeba być świadomym, że instytucjom finansowym także zależy na tym, by nie stracić na tego rodzaju inwestycji.

Kluczową kwestią, na którą zwracają uwagę banki, jest forma zatrudnienia. Często podstawą pozytywnego rozpatrzenia wniosku jest praca na umowie o pracę. Osoby pracujące na umowie zleceniu mogą mieć w tej sytuacji trudniej. Na zdolność kredytową i scoring (czyli wiarygodność kredytobiorcy) wpływają także takie czynniki, jak miesięczne dochody, wykształcenie i zawód klienta. Wysokość udzielonego kredytu nieraz uzależniona jest od wieku wnioskodawcy. Naturalne jest, że bank w trosce o swój interes może nie zgodzić się na udzielenie dużej pożyczki młodszym dorosłym. Niekiedy spodziewać się możemy także pytań o nasz stan cywilny i liczbę potomstwa. Chociaż pojawiają się stosunkowo rzadziej, również i one są dla kredytodawcy istotne w decyzji o podpisanie umowy z konsumentem.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Coraz trudniej o kredyt. Banki stworzyły czarną listę branż?

Choć banki nie ujawniają, że stworzyły listę branż, z których podmiotom nie udzielą wsparcia ...

Pierwsza pożyczka – to nic strasznego!

Zastanawiasz się nad swoją pierwszą pożyczką? Mamy dobre informacje – obecnie wiele firm pożyczkowych ...

W ramach programu Tarczya Finansowa PFR dla mikro-, małych i średnich firm na wsparcie finansowe przedsiębiorstw przeznaczono 75 mld zł

Tarcza Finansowa PFR. Nie tak prosta jak wniosek o 500 plus

Uzyskanie subwencji finansowych miało być proste jak złożenie wniosku o 500+. Nie wszyscy przedsiębiorcy ...