Polska a strefa euro

W kontekście zmiany warty na czele Europejskiego Banku Centralnego, czyli strażnika całej strefy euro, warto przyjrzeć się tematowi w dalszym ciągu mocno teoretycznemu, czyli przyjęciu przez Polskę waluty euro. W razie zmiany woli politycznej nad Wisłą może stać się to ciekawym zagadnieniem w trakcie 8-letniej kadencji nowej prezes EBC, Christine Lagarde.

Publikacja: 11.12.2019 13:16

Polska a strefa euro

Foto: pieniadze.rp.pl

Euro – wybór czy powinność?

Z legalistycznego punktu widzenia Polska nie ma wyboru i musi w pewnym momencie zapomnieć o kursie euro do złotego, przyjmując wspólną walutę jako własną. Zobowiązała się do tego już kilkanaście lat temu w traktacie akcesyjnym. Jednak w tym dokumencie nie pojawiła się żadna data graniczna wstąpienia do strefy euro, co było zabezpieczeniem dla obu stron, aby wybrać najkorzystniejszy moment dla wszystkich zainteresowanych. Chociaż problemy, z którymi eurozona cały czas się boryka, mogłyby odstraszać potencjalnych nowych członków, to mimo wszystko wciąż znajdują się chętni na dołączenie do klubu “euro”. Ostatnim z państw, które już formalnie zgłosiło chęć przystąpienia, jest Chorwacja, wcześniej zrobili to Bułgarzy, duży entuzjazm wyrażają też Rumuni. Sprawia to, że klub krajów bez euro staje się coraz mniejszy.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Sponsorowane
Jak działa konto oszczędnościowe?
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10