Aktualizacja: 24.11.2024 20:12 Publikacja: 10.04.2020 15:42
Foto: pieniadze.rp.pl
Historia dolara (nazwa wzięła się od czeskiego srebrnego talara) jako amerykańskiej waluty sięga lipca 1785 roku, gdy Kongres Kontynentalny wyemitował go po raz pierwszy. Wcześniej po ogłoszeniu niepodległości na terenie Stanów posługiwano się dolarem hiszpańskim i tzw. kontynentalnym, ale dopiero decyzja Kongresu, poprzedzona założeniem przez Roberta Morrisa Banku Ameryki Północnej, była realnym początkiem funkcjonowania tego środka płatniczego. Dodatkowo w celu uniknięcia hiperinflacji do konstytucji wprowadzono zakaz druku pieniędzy przez poszczególne Stany. Na początku dolar był rozliczany zarówno w srebrze, jak i w złocie, by ostatecznie jego srebrna postać została wycofana z obiegu w 1873 roku, a od 1900 r. można go było wymieniać jedynie na królewski kruszec. Kolejnym istotnym wydarzeniem były dekrety prezydenta Franklina D. Roosevelta z lat 30. XX wieku. Nakazywały one wszystkim amerykańskim obywatelom sprzedaż prywatnie posiadanego złota po stawkach ustalonych przez państwo. Równoczesne zwiększenie ceny za uncję doprowadziło do dewaluacji dolara. Kres wspólnej historii złota i “zielonego” położył w 1973 r. inny przywódca, a mianowicie Richard Nixon, który ostatecznie zrezygnował z powiązania ich ze sobą, dzięki czemu USD stał się walutą płynną. Właśnie to wydarzenie przez wielu uznawane jest za początek współczesnego międzynarodowego rynku walutowego, na którym wartość środka płatniczego jest określana wyłącznie w stosunku do innej waluty, a nie w przeliczeniu na cenę danego kruszcu (co było podstawą funkcjonowania wcześniejszego systemu z Bretton Woods).
Konto oszczędnościowe to produkt bankowy przeznaczony do oszczędzania pieniędzy. Dostęp do środków jest swobodny – ze środków można skorzystać w dowolnym momencie, gdyż nie obowiązuje wymóg wypłaty środków jedynie poprzez zamknięcie konta. Ze względu na fakt, że jest ono oprocentowane, pozwala na zarabianie na odsetkach od składek. Co jeszcze warto jest wiedzieć o koncie oszczędnościowym? Czy warto je otworzyć? W niniejszym artykule pojawią się odpowiedzi na te pytania.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Podwykonawca wykonał swoją umowę w całości, ale wykonawca nie zapłacił mu wynagrodzenia za wykonane roboty. Po rozliczeniu umowy z inwestorem ogłosił upadłość. Podwykonawca wystąpił więc z roszczeniem przeciwko inwestorowi. Jakie rozstrzygnięcie wydał sąd?
Ochrona majątku bywa często motywowana potrzebą oddzielenia ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością od wpływu tego ryzyka na majątek prywatny, będący często dorobkiem życia. Im większa skala działalności, tym większe ryzyko powstania sporów sądowych, które mogą prowadzić do egzekucji roszczeń lub upadłości przedsiębiorcy.
Unia Europejska aktywnie wspiera cyfrową transformację przedsiębiorstw w ramach Przemysłu 4.0, oferując granty i programy takie jak „Ścieżka SMART” i „Dig.IT”. Umożliwiają one firmom dostosowanie się do nowych technologii i zwiększenie konkurencyjności na rynku.
Ustawodawca nadał akcjonariuszom indywidualne uprawnienia, które pozwalają im uzyskać wiedzę o stanie spółki.
Firmy, które utworzą konsorcja badawczo-rozwojowe, postawią na rozwój produktów, usług lub technologii, będą mogły zdobyć duże dotacje z programu na rzecz nowoczesnej gospodarki.
Czy z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych pracodawca może finansować paczki, karty przedpłacone oraz spotkania świąteczne? Czy wartość tych świadczeń zawsze trzeba różnicować?
Sprawca odpowiada za niezłożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji gdy powstały warunki uzasadniające złożenie go. Odpowiedzialność nie jest natomiast uzależniona od wystąpienia szkody u wierzycieli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas