Aktualizacja: 17.03.2025 22:56 Publikacja: 18.05.2020 17:46
Foto: pieniadze.rp.pl
Fotowoltaika należy do najpopularniejszych form odnawialnych źródeł energii. System paneli solarnych jest też najbardziej dostępnym dla gospodarstw domowych źródłem zielonej energii. Jest to energia darmowa, ale koszty generuje zakup paneli i ich montaż. Aby umożliwić większej liczbie osób dostęp do zielonej energii wprowadzono zatem szereg dotacji.
Technologia fotowoltaiczna może się poszczycić obecnie najszybszym tempem rozwoju spośród wszystkich OZE. Najwięcej systemów solarnych powstaje w krajach Azji. Zaraz za nimi plasuje się Ameryka Północna, a na trzecim miejscu Europa. W Polsce dominującym źródłem zielonej energii są biopaliwa stałe wytwarzane z biomasy (ponad 70% energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych). W latach 2011–2015 znacznie wzrósł udział energii wiatrowej (z 3,68% do 10,76%), a także biopaliw ciekłych i biogazu (źródło: Szatyłowicz Ewa, Skoczko Iwona, Wykorzystanie i rozwój odnawialnych źródeł energii w: „Inżynieria środowiska – młodym okiem. Tom 33 – ekoinżynieria”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Białostockiej 2017, s. 172–189).
Konto oszczędnościowe to produkt bankowy przeznaczony do oszczędzania pieniędzy. Dostęp do środków jest swobodny – ze środków można skorzystać w dowolnym momencie, gdyż nie obowiązuje wymóg wypłaty środków jedynie poprzez zamknięcie konta. Ze względu na fakt, że jest ono oprocentowane, pozwala na zarabianie na odsetkach od składek. Co jeszcze warto jest wiedzieć o koncie oszczędnościowym? Czy warto je otworzyć? W niniejszym artykule pojawią się odpowiedzi na te pytania.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Regulacje dotyczące refaktur umożliwiają skorzystanie ze zwolnień z obowiązku dokumentacyjnego. Ważne jest jednak czy są to „czyste refaktury”, czy jest do nich doliczany narzut zysku i czy spełniają określone w przepisach warunki.
Polskie prawo nie zabrania spółkom nabywania kryptowalut. Jednak przed podjęciem decyzji o takiej inwestycji należy poznać regulacje, które określają odpowiedzialność członków zarządu.
Rozwiązania prawne umożliwiają dłużnikom unikanie spłaty zobowiązań, co zmusza wierzycieli do ponoszenia większych kosztów w celu odzyskania należności. Zakończenie procesu sądowego staje się niewystarczające.
Odpowiedzialność członków zarządu nie ogranicza się jedynie do odpowiedzialności cywilnej. Mogą odpowiadać solidarnie – w dodatku całym swoim majątkiem – za niezapłacone podatki.
Syndyk może powołać się na bezskuteczność z mocy prawa czynności upadłego także przy sporządzaniu listy wierzytelności. Jest to korzystne z punktu widzenia interesów masy upadłości, a więc także interesu ogółu wierzycieli upadłego.
Na razie w Polsce obowiązuje tylko jeden limit dla płatności gotówkowych. Dotyczy przedsiębiorców i wynosi 15 tys. zł.
Wypłata na rzecz zagranicznych wierzycieli m.in. odsetek i należności licencyjnych wiąże się z obowiązkiem poboru podatku u źródła. Taki obowiązek może też powstać, gdy wypłata ma związek z zakładem podatkowym nierezydenta – dłużnika w Polsce.
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas